Partiolaiset lajittelutalkoissa uudenvuoden jälkeen
Kun kynttilöin valaistun hautausmaan juhlava tunnelma sammuu arjeksi joulun jälkeen, kertyy Turun hautausmailta jälleen useita kuorma-autollisia kynttiläjätettä.
Ylivoimaisesti ympäristöystävällisin kynttiläkoriste on metallilyhty, johon vaihdetaan tavallinen kuoreton kynttilä. Myös lasiseen hautakynttilään voi laittaa sisälle uuden kynttilän. Muistathan kevään tullessa varastoida uudelleen käytettävät lyhdyt ja kynttilät kotiin.
Hautaa siistiessä lajittele muovikuoriset ja lasiset kynttilät polttokelpoiseen jätteeseen, joka hyödynnetään jätevoimalassa energiaksi. Lasinkeräykseen kuumuutta kestävä lasi ei sovellu. Lajittele metalliosat kuten kannet ja kynttilöiden nastat metalliin. Led-kynttilä, joka elektroniikan vuoksi on ympäristölle huonoin vaihtoehto hautakynttiläksi, toimitetaan rikki mentyään sähkölaitteiden vastaanottopisteeseen ja sen sormi- ja nappiparistot kaupan keräyspisteeseen. Hautausmaan kasvijätteet kuuluvat maatuvan jätteen keräykseen.
Tänäkin vuonna partiolaiset kokoontuvat väliviikolla lajittelutalkoisiin siistimään Turun ja Kaarinan hautausmaita muovikynttiläjätteistä. Talkoisiin keskiviikkona 3. tammikuuta on ilmoittautunut jo jopa 18 turkulaista ja kaarinalaista lippukuntaa. Partiolaiset erottelevat poltto- ja metallijätteen. Lasi- tai led-kynttilöitä tai kynttilöitä lyhtyjen sisältä ei kerätä. Talkoot järjestetään kahdeksalla hautausmaalla Turussa ja Kaarinassa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)