Työmatkatapaturmista suuri lasku työnantajalle

Kuva: Pohjantähti

Työmatkoilla viime vuonna sattuneissa liukastumis- ja kaatumistapaturmissa loukkaantui noin 18 000 henkilöä. Vakavia, yli 30 päivän työkyvyttömyyteen johtaneita kaatumisia, oli tapaturmista reilut kymmenen prosenttia. Noin 30 prosenttia loukkaantuneista oli työkyvyttömänä 4–30 päivää.

– Pitkät sairauspoissaolot ovat aina harmillisia yksilön kannalta, mutta voivat tulla kalliiksi työnantajalle. Sairauspoissaolot vaikuttavat aina yrityksen toimintaan ja saattavat pahimmassa tapauksessa lamauttaa kokonaisen yksikön toiminnan. Siksi onkin ensiarvoisen tärkeää kiinnittää huomiota myös työmatkatapatumien ehkäisyyn, ei vain työntekemisen turvallisuuteen, pohtii Pohjantähden tuotekehityspäällikkö Kimmo Ilva.

Sekä työntekijä että työnantaja voivat antaa oman panoksensa työmatkatapaturmien ehkäisyyn. Työntekijä voi vaikuttaa omalla toiminnallaan työmatkojen turvallisuuteen esimerkiksi käyttämällä nasta- tai kitkakenkiä tai irrotettavia liukuesteitä. Työnantaja puolestaan voi sisällyttää työmatkojen turvallisuuden osaksi työpaikan turvallisuusjohtamista. Tämä tarkoittaa sitä, että työmatkatapaturmien tarkastelu sisällytetään työsuojelun yhteistoimintaan ja riskien arviointiin. Työpaikan piha-alueen turvallisuudesta on myös syytä pitää huolta – piha tulee valaista ja hiekoittaa kunnolla.

Mieti ennalta työmatkan mahdolliset riskipaikat. Valitse mahdollisimman turvallinen reitti. Käytä pitäväpohjaisia jalkineita, esimerkiksi nasta- tai kitkakenkiä tai irrotettavia liukuesteitä.

Käytä heijastimia ja muita näkyvyyttä parantavia varusteita. Käytä kypärää liikkuessasi pyörällä, sähköpyörällä, skuutilla tai muilla vastaavilla kulkuneuvoilla.

Käytä nastarenkaita sääolosuhteiden niin vaatiessa. Mukauta ajotapasi sääolosuhteiden mukaan. Varaa riittävästi aikaa työmatkaan – kiire lisää tapaturman riskiä.

Tapaturmavakuutuskeskuksen 28. syyskuuta julkaistun ennusteen mukaan tänä vuonna tapahtuu 111 000 työtapaturmaa, joista 21 000 on työmatkalla tapahtuvia tapaturmia. Vuonna 2022 työmatkatapaturmia tilastoitiin reilut tuhat enemmän eli 22 303.

Vuoden 2022 työmatkatapaturmista liukastumisia, kaatumisia ja kompastumisia oli noin 80 prosenttia. Eniten vahinkoja työmatkalla tapahtuu joulukuusta maaliskuuhun, jolloin kelit ovat usein liukkaat. Liukastumis- ja kaatumistapaturmissa on selvä piikki niinä arkipäivinä, kun keli on suurissa kaupungeissa erityisen huono.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Wärtsilä toimittaa voimalaitoksia Vaasasta Ukrainaan

Suomi tukee sodan runteleman Ukrainan energiasektorin jälleenrakennusta noin 28,5 miljoonalla eurolla kehitysyhteistyövaroista. Ukraina rahoittaa hankkeen loppuosan itse, ja voimalaitosteknologian kokonaisarvo on 46,5 miljoonaa euroa.

Dekkaristi Pirkko Arhippa testamenttasi 800 000 euroa Kirjailijaliitolle

Pirkko Arhippa.

Kirjailija ja dekkaristi Pirkko Arhippa teki Kirjailijaliitolle merkittävän testamenttilahjoituksen, jolla tuetaan uransa alussa olevia naisdekkaristeja. Testamentatun omaisuuden arvo on 800 000 euroa.

Selvitys: Velkamäärät ja kulutusluottojen osuus vaihtelevat suuresti maakunnittain

Selvitys paljastaa suuria eroja suomalaisten velkamäärissä ja siinä, mistä velat eri maakunnissa koostuvat. Tilastokeskuksen vuoden 2025 tietojen perusteella velkaa oli enimmillään 71 961 euroa asuntokuntaa kohden Ahvenanmaalla, kun Kainuussa määrä jäi 27 214 euroon.

Yhtenäiskoulut yleistyvät, koulujen koko kasvaa

Noin 49 000 lasta aloittaa tänä vuonna koulutiensä hyvin erilaisissa peruskouluissa. Suomessa on 268 alle 50 oppilaan koulua ja 20 yli tuhannen oppilaan koulua. Kuntaliiton katsauksen mukaan kunnallisten peruskoulujen määrä on vähentynyt kymmenessä vuodessa noin 470 koululla, samalla kun yhtenäiskoulut ovat yleistyneet ja koulujen keskikoko on kasvanut.

Puolet ansiopäivärahan saajista sai kesäkuussa porrastettua etuutta

Ansiopäivärahaa maksettiin kesäkuussa 88 000 henkilölle. Heistä 51 prosenttia sai etuuden alennettuna porrastuksen johdosta. Porrastus alentaa etuuden tasoa työttömyyden keston perusteella.

Tanssilattialla ei tarvitse keksiä sanottavaa

Salsa ja muut paritanssit tarjoavat luontevan tavan tutustua uusiin ihmisiin.

Suuri osa aikuisista sinkuista haluaa löytää parisuhteen, mutta uusiin ihmisiin tutustuminen ei aina ole helppoa. Turkulaisen Tanssistudio Flaman Sinkkusalsat-tapahtuma on tuonut jo useamman kerran yhteen uusia tuttavuuksia etsiviä aikuisia. Tapahtuman suosion taustalla näkyy tarve kohdata muita sinkkuja luontevasti yhteisen tekemisen äärellä. Tänä perjantaina sinkut kohtaavat tanssilattialla Littoistenjärven rannalla Järvelässä. Salsatunnin jälkeen iltaa voi jatkaa vaikka yhdessä saunoen.

Tuomas Haanpää SDP:n eduskuntavaaliehdokkaaksi Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen SDP:n piirihallitus on nimennyt Tuomas Haanpään ehdokkaaksi vuoden 2027 eduskuntavaaleihin. Haanpää on turkulainen yrittäjä ja urheilumaailman toimija. 47-vuotias Haanpää on toiminut yrittäjänä yli 20 vuotta ja TuTo Hockey Oy:n hallituksen puheenjohtajana ja Jääkiekkoliiton hallituksessa noin kymmenen vuotta.

Yli 50 muusikkoa lavalla Taiteiden yönä Logomon Terassikesässä

Pepe Willberg.

Logomon Terassikesässä torstaina 13. elokuuta kello 20 koettavassa erikoiskonsertissa Pepe & Saimaa -klassikkoalbumi esitetään alkuperäisellä jättikokoonpanolla, kun Pepe Willbergin ja Saimaan kanssa lavalle nousevat Vantaan Viihdeorkesteri ja Vaskivuoren lukion alumnikuoro.

Elokuu työmatkapyöräilyn riskialtteimpia kuukausia

Työmatkojen kulkutavoista pyöräilijöille sattuu kaikista eniten tapaturmia juuri nyt elokuussa ja alkusyksystä. Useimmat tapaturmat johtuvat kiireestä ja liiallisista tilannenopeuksista, arvioivat LähiTapiolan ja Liikenneturvan asiantuntijat.

Punkkipankkiin saatu jo 20 000 puutiaista

Hyalomma-puutiaiset ovat suurikokoisia ja ne voi tunnistaa raidallisista jaloista. Vasemmalla on naaras ja oikealla on koiras.

Suomalaiset ovat lähettäneet Turun yliopiston Punkkipankki-keräykseen jo 20 000 puutiaista tutkittavaksi. Keräys jatkuu vuoden loppuun asti, ja loppukesästä keräykseen toivotaan havaintoja erityisesti eksoottisemmista Hyalomma - ja Dermacentor -puutiaisista.

OP Pohjola nostaa Suomen talouskasvuennusteensa kahteen prosenttiin

OP Pohjolan ekonomistit ennustavat Suomen talouden kasvavan kaksi prosenttia sekä tänä että ensi vuonna. Keväällä kasvuksi arvioitiin tälle vuodelle yhtä prosenttia ja ensi vuodelle 1,5 prosenttia. Keskimäärin vuosien 2026–27 talouskasvu yltää parhaaseen vauhtiin sitten vuosien 2017–18.

Strand Cafe tuo Helsingistä tutun Après Work -konseptin Turkuun

Strand palvelee aamuisin kahvilana. Päivän edetessä se muuttuu viini- ja cocktailbaariksi.

Heinäkuussa Aurakadulle avautunut Strand Cafe lanseeraa torstaina 13. elokuuta uuden Après Work -konseptin. Arkisin kello 16–18 asiakas saa valitsemansa juoman ja pienen syötävän kymmenellä eurolla. Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen turkulaisen ravintolan tarjoama vastaava after work -kokonaisuus.

Silja Kosonen heitti EM-kultaa

Silja Kosonen.

Naisten moukarinheiton EM-finaali päättyi Birminghamissa iloisiin suomalaistunnelmiin, kun Silja Kosonen pääsi juhlimaan uransa ensimmäistä Euroopan mestaruutta.

Nils Torvalds RKP:n ehdokkaaksi Varsinais-Suomen vaalipiirissä

Nils Torvalds asettuu ehdolle eduskuntavaaleissa. Hänelle vaaleissa on ennen kaikkea kyse kahdesta asiasta: hyvinvoinnin turvaamisesta sekä siitä, että RKP säilyttää Varsinais-Suomen kansanedustajapaikan ja, että alueella on jatkossakin vahva ääni eduskunnassa.

Asuntokaupassa jäätiin heinäkuussa viime vuoden luvuista

– Asuntokauppoja solmittiin heinäkuussa 13,5 prosenttia viime vuotta vähemmän. Kauppamäärät notkahtivat maaliskuun jälkeen Hormuzinsalmen kriisin jälkeen, kun korot nousivat selvästi”, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Videoteos rakentuu kuuden naisen välisen avoimen keskustelun ympärille

Pysäytyskuva Elham Rahmatinvideoteoksesta Questions For My Aunts.

Valokuvakeskus Peri avaa uuden Kilta Gallerian näyttelyohjelmiston Turun taiteiden yönä torstaina 13. elokuuta kahdella näyttelyllä. 3. Galleriassa on esillä Elham Rahmatin näyttely Questions For My Aunts .

Väitös: Uusia kaukokartoitusmenetelmiä metsien mittaamiseen yksittäisen puun tasolla

Ilmatieteen laitoksen tutkija Olli Nevalainen kehitti väitöstutkimuksessaan uusia kaukokartoitusmenetelmiä yksittäisen puun tason tiedon tuottamiseen. Kehitettyjen menetelmien avulla voidaan arvioida hiilensidonnan vaihtelua yksittäisen puun eri osissa sekä metsävaratietoja entistä tehokkaammin.

Turusta lähtenyt Auttamisesta Arkea ylitti 200 000 euron rajapyykin

Ville Mäkilä on Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelun toimitusjohtaja.

Turusta lähteneen Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelun kautta tehtyjen lahjoitusten yhteissumma on ylittänyt 200 000 euroa. Samalla palvelun kautta on tehty yli 12 500 lahjoitusta suomalaisille hyväntekeväisyyskohteille.

Näköislehti

Urheilu

Inter on askeleen päässä Kööpenhaminasta

Inter on pelannut historiansa parhaita Euro-pelejä Konferenssiliigan karsinnoissa.

Inter matkustaa torstaina Liechtensteiniin FC Vaduzin vieraaksi Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen toiseen osaotteluun. Inter pääsee kääpiövaltioon hyvistä lähtökohdista, sillä se voitti Kupittaalla ensimmäisen osaottelun 2-1. Ottelun voittomaalin pääsi iskemään vieraiden puolustusvirheestä Prosper Ahiabu . Vieraiden puolustuksella ei muutenkaan ollut viime viikolla paras iltansa, sillä Interin ensimmäinen maali merkittiin omaksi maaliksi.

Silja Kosonen heitti EM-kultaa

Silja Kosonen.

Naisten moukarinheiton EM-finaali päättyi Birminghamissa iloisiin suomalaistunnelmiin, kun Silja Kosonen pääsi juhlimaan uransa ensimmäistä Euroopan mestaruutta.

Turku Touring Pyöräily kokoaa yli 700 kuntopyöräilijää Turun seudulle

Turku Touring Pyöräily poljetaan 16. elokuuta.

Turku Touring Pyöräily on kuntopyöräilytapahtuma, joka kokoaa vuosittain yhteen yli 700 pyöräilyn harrastajaa. Tapahtuman lähtö- ja maalipaikkana on 16. elokuuta Turun tuomiokirkko, josta osallistujat suuntaavat kohti itäisen Varsinais-Suomen kauniita maisemia ja monipuolisia pyöräilyreittejä.

Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden

Niko Lehtiranta.

RVS Motorsportin Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden jo ennen kauden päätöskilpailua. Kemoran moottoriradalla ajetusta Circuit Racingin kolmannesta osakilpailusta Lehtiranta nappasi kaksi voittoa ja täydet SM-pisteet.

Soini sivusi Suomen ennätystä – Ezzat rikkoi Sievisen 30 vuotta vanhan SE:n

Aliisa Soini.

Aliisa Soini sivusi Suomen ennätystä 50 metrin perhosuinnin välierässä Pariisissa uitavissa pitkän radan EM-kilpailuissa. Ensimmäistä kertaa näissä EM-kilpailuissa nähtiin suomalaisväriä myös iltajaksolla, kun Aliisa Soini ui 50 metrin perhosuinnissa alkueristä jatkoon ajalla 26,32 ja oli 16:s. Aamujakson uinti jäi Mimosa Jallowin nimissä olevasta Suomen ennätysajasta ainoastaan kahdeksan sadasosaa.

Yksi heitto riitti Silja Kososelle karsinnassa finaalipaikkaan

Silja Kosonen.

Silja Kosonen ja Krista Tervo etenivät odotetusti moukarinheiton loppukilpailuun yleisurheilun EM-kisoissa Birminghamissa. Kosonen heitti moukarinheiton karsinnassa ensimmäisellään 72,02, joka ylitti karsintarajan 71,50 selvästi. Tervo heitti omassa ryhmässään kolmannellaan 70,42. Loppukilpailuun vaadittiin 68,49.