Kirjamessujen kävijämäärä kääntyi nousuun

Kirjamessujen kävijämäärä ylitti 14 000.
Kirjamessujen kävijämäärä ylitti 14 000. Kuva: Turun Messukeskus

Turun Kirjamessut ja samanaikaisesti järjestetyt Turun Ruoka- ja Viinimessut vetivät kävijöitä edellisvuosia enemmän. Messut järjestettiin Turun Messukeskuksessa 29.9.–1.10.

– Tunnelma on ollut katossa. Lukeminen ja kirjallisuus ovat ihmisille selvästi hyvin merkityksellisiä asioita, iloitsee Turun Messukeskuksen toimitusjohtaja Marja Pekkanen tiedotteessa.

Kävijöitä oli kaikkiaan yli 14 000. Luvussa on jonkin verran kasvua edeltäviin vuosiin: viime vuonna kävijöitä oli noin 13 000, vuonna 2021 noin 11 500. Messukävijät olivat liikkeellä myös ostomielessä: kauppa kävi niin kirjojen kuin ruoan ja viinin puolella.

Rosebud Booksin toimitusjohtaja Hannu Paloviita kertoo, että tämän vuoden kirjamessut olivat Rosebudille myynnillisesti kaikkien aikojen parhaat.

– Kirja kiinnostaa. Ihmiset haluavat myös selvästi olla jälleen liikkeellä ja tulla messujen kaltaisiin tapahtumiin, Paloviita sanoo.

Myös Kansallisen Kirjakaupan toimitusjohtaja Paula Palmroth iloitsee siitä, että kirjaihmiset ovat lähteneet liikkeelle.

– Meillä etenkin lauantaipäivä oli hyvin vilkas. Messuilla on ollut hyvä tunnelma ja myös mahtavaa ohjelmaa, Palmroth kiittelee.

Kirjamessut tarjosi ohjelmaa seitsemällä eri lavalla. Viikonlopun aikana nähtiin yhteensä noin 300 ohjelmanumeroa ja yli 500 esiintyjää. Esiintymässä oli laaja joukko kotimaisen kirjallisuuden kärkinimiä. Satu Rämö, Juha Itkonen, Minna Rytisalo ja Tommi Kinnunen, Elisa Aaltola ja Kjell Westö vetivät katsomoita täyteen.

– Ihmiset ovat janonneet erityisesti paneeleja, joissa on puhuttu kulttuurin merkityksestä. Yhteiskunnalliset keskustelut ovat olleet suosittuja, sillä maailmaa on tärkeää sanoittaa. Kirjamessuilla poliitikkoja kuulee myös yllättävissä yhteyksissä: Olli Rehn luki lavalla runon, ja Sixten Korkman tanssahteli lavalle Turun Seudun Tanssioppilaitoksen tanssijan käsikynkässä, kertoo ohjelmajohtaja Vilja-Tuulia Huotarinen.

– Turku–Tampere-battle oli myös yllättävän suosittu. Mansesta oli vuokrattu ihan kisabussi kirjamessuja varten. Kisa ei ratkennut tänä vuonna, on siis pakko huutaa kotijoukkueensa puolesta myös seuraavilla Turun Kirjamessuilla.

Messujen poikkitaiteellisena teemana ollut tanssi näkyi ohjelmassa niin keskusteluissa kuin tanssiesityksinä.

Kirja- ja Ruokamessujen yhteinen Kirja à la Carte -palkinto myönnettiin tänä vuonna poikkeuksellisesti koko kirjasarjalle. Palkinnon pokkasi Ann-Christin Antell Turkuun sijoittuvalla Puuvillatehdas-trilogiallaan (Gummerus). Kunniamaininnan sai Anna Pölkin reseptejä ja lukuvinkkejä yhdistelevä teos Kakkuja salaisesta puutarhasta (Avain).

Kirja à la Carte on tunnustuspalkinto sellaiselle fiktiiviselle teokselle, jossa ruoalla on näkyvä rooli. Viime vuonna palkinnon sai Leena Parkkisen romaani Neiti Steinin keittäjätär.

Ruoka- ja Viinimessujen ohjelmalavalla kokkasivat keittiömestarit Petteri Luoto ja Antti Vahtera. Heidän vieraakseen saapui keittiömestari Kari “Kape” Aihinen.

Ravintola-alan oppilaitokset kisasivat messuperjantaina Kokkikisan voitosta, ja voittajaksi kruunattiin Turun ammatti-instituutti. Chaîne des Rôtisseurs Turku ry:n jakama Haarukka-palkinto myönnettiin Minna Kvarnströmille (Trattoria Wiklund) ja Tiina Kalliolle (Sunborn Saga, Ruissalon Kylpylä).

Kirjamessujen yhteydessä järjestettiin myös Levymessut.

Kirjamessut ja Ruoka- ja Viinimessut järjestetään seuraavan kerran 4.–6.10.2024. Ensi vuonna kirjamessujen teemana on Pelin henki.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Raision kulttuuripalkinto Raision Karjalaseuralle

Kulttuuripalkintona jaetaan Minnaliisa Soinin Runoratsu.

Raision hyvinvointi- ja vapaa-aikalautakunta myönsi vuoden kulttuuripalkinnon Raision Karjalaseuralle aktiivisesta karjalaisen kulttuuriperinteen ylläpidosta. Seura on perustettu vuonna 1959 ja toimii edelleen aktiivisesti järjestäen toimintaa mm. karjalan kielen, kulttuurin, kirjallisuuden ja käsitöiden tiimoilta. Myös Karjalan Liitto on palkinnut Raision Karjalaseuran useaan otteeseen monipuolisesta toiminnasta.

Sekä työllisten että työttömien määrä kasvussa Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen työllisyysaste oli vuoden kolmannella neljänneksellä 73,1 prosenttia, mikä oli 0,6 prosenttiyksikköä korkeampi kuin samaan aikaan vuotta aiemmin. Myös työllisten määrän trendikehitys on kasvanut koko kuluvan vuoden ajan, ja työllisiä oli vuoden kolmannella neljänneksellä maakunnassa noin tuhat enemmän kuin vuotta aiemmin.

Luonnonperintösäätiölle suojelumetsä Liedosta

Korvattomanojan puronvarsilehto Liedossa on Havumetsän lasten suojelumetsä.

Luonnonperintösäätiö on ostanut Havumetsä-keräyksen suojelukohteen Varsinais-Suomesta. Korvattomanojan puronvarsilehto saatiin ostettua tähänastisten kampanjalahjoitusten sekä Nesslingin säätiön ja TAH-säätiön tuen avulla.

Viikonlopulle tiedossa aurinkoa, pakkasta ja lumisateita

Sää kylmenee loppuviikoksi, mutta lauhtuu jälleen ensi viikon alussa. Maa muuttuu monin paikoin valkeaksi etelässäkin lumisateiden myötä.

Piispa Mari Leppänen virkavapaalla keväällä

Mari Leppänen.

Tuomiokapituli on myöntänyt piispa Mari Leppäselle virkavapautta ajalle 14.2.–10.5. Piispa Leppänen pitää virkavapauden yhteydessä myös kertyneet vuosilomansa ja on poissa virkatehtävistä 19.1.–15.5.

Verkkopalvelu antaa tietoa kansansairauksien kehityskuluista ja terveyspalveluiden kustannuksista

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut Terveyden tulevaisuuskuva -verkkopalvelun . Palvelu tarjoaa menneeseen kehitykseen perustuvia ennusteita ja mahdollisia tulevaisuuden skenaarioita väestön sairastavuudesta, toiminta- ja työkyvyn rajoitteista sekä niihin vaikuttavista riskitekijöistä, kuten elintavoista.

Ihan pikkuiset joulut

Vastaajan ikä vaikuttaa hyvin suurella todennäköisyydellä vastaukseen. Keski-ikäisten ja vanhempien mieleen nousevat todennäköisemmin pikkujoulusketseistäkin tutut firman bileet. Sellaiset, joissa ilmainen viina virtasi, tanssittiin pöydillä, salarakkaat suhmuroivat, työpaikan dynamiikkaa ratkottiin aamuyöstä nyrkein, poliisi ja ambulanssikin piipahtivat ehkä paikalla. Maanantaina kaikkia hävetti mennä töihin.

Aboa-apuraha sirkustaiteilija Teemu Skönille

Teemu Skön.

Turun kulttuurilautakunta on myöntänyt yksivuotisen 26 269 euron Aboa-apurahan sirkustaiteilija Teemu Skönille . Apuraha mahdollistaa Skönille kokopäiväisen työskentelyn nykysirkuksen ja lastenkulttuurin parissa Turussa. Lisäksi lautakunta jakoi runsaat 11 miljoonaa euroa avustuksia kulttuuri- ja taidealan organisaatioille.

Eurooppalaisen sairaanhoitokortin voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen – toimituskatkos mahdollinen

Eurooppalainen sairaanhoitokortti on jatkossa voimassa viisi vuotta kerrallaan. Asiakkailta tämä ei vaadi toimenpiteitä, sillä Kela uusii kortit automaattisesti niiden voimassaolon päättyessä. Uusien korttien toimituksiin voi tulla lyhyt katkos. Jos korttia ei ole, kannattaa sitä hakea hyvissä ajoin ennen tulevia matkoja.

Ajonestopollarit käyttöön Lyylintiellä Raunistulassa

Lyylintie on Raunistulantien ja Virusmäentien välille rakennettu uusi joukkoliikennekatu, jossa voivat liikennöidä ainoastaan linja-autot ja tarvittaessa hälytysajoneuvot. Muu läpiajoliikenne joukkoliikennekadulla estetään automaattipollareilla. Pollarit otetaan käyttöön torstaina.

Avioeron hakeminen mahdollista uudessa sähköisessä asiointipalvelussa

Tuomioistuinvirasto on avannut uuden kansalaisten sähköisen asiointipalvelun, jonka kautta on mahdollista hakea avioeroa. OmaTuomioistuin-asiointipalvelu helpottaa hakuvaihetta ja tarjoaa mahdollisuuden seurata asian etenemistä. Ensi vuonna palvelun käyttö laajenee käräjäoikeuksien muihin hakemusasioihin ja myös riita- ja rikosasioihin.

Operaatio Lumihiutale auttaa jälleen tien päällä pulaan joutuneita

Operaatio Lumihiutale käynnistyy 13. joulukuuta. Kuva on vuodelta 2007.

Autoliiton tiepalvelun Operaatio Lumihiutale on mukana joulunajan liikenteessä jo 57. kerran. Tiepalvelumiehet kehottavat huolehtimaan rengasturvallisuudesta joulun viettoon lähdettäessä.

Kuluttaja-asiamies hakee markkinaoikeuden ratkaisua asuntokaupan suorituskyvyttömyysvakuuden asettamiseen lisärakentamiskohteessa

Kuluttaja-asiamies hakee markkinaoikeudelta linjaratkaisua, joka täsmentää perustajaosakkaan velvollisuutta asettaa lisärakentamiskohteeseen vakuus suorituskyvyttömyyden varalle. Arvioitavana on tilanne, jossa asunto-osakeyhtiölle on muutostöillä rakennettu yksi asuinhuoneisto lisää.

Ääniä monikulttuurisesta yhteisöstä

Sateenkaari Koto ry ja Turun Taiteilijaseura esittävät 12.–19. joulukuuta Turun Taidehallin Isossa Galleriassa Ääniä monikulttuurisesta yhteisöstä -näyttelyn, joka nostaa esiin monikulttuurisen Turun taiteilijoiden luovat äänet, koetut kokemukset ja kulttuuriset ilmaisut, ja vahvistaa moninaisten näkökulmien näkyvyyttä paikallisessa yhteisössä.

Geminidien tähdenlentoparvi aktiivisimmillaan viikonloppuna

Geminidit on viimeinen vuoden kolmesta runsaimmasta meteori- eli tähdenlentoparvesta. Parasta havaintoaikaa on lauantain ja sunnuntain välinen yö 13.–14. joulukuuta, jolloin tähdenlentoja voi nähdä parhaimmillaan tunnin aikana useita kymmeniä, tyypillisesti muutamia kymmeniä. Joulukuussa runsas pilvisyys kuitenkin usein haittaa geminidien havaitsemista.

Väitös: Ihmisen kasvava vaikutus planeettamme ulkopuolella vaatii eettistä harkintaa

Oskari Sivula.

Viime vuosina kiihtynyt avaruustoiminta nostaa esille eettisiä kysymyksiä, joita olisi hyvä tarkastella hyvissä ajoin Turun yliopiston väitöskirjatutkijan mukaan. Tuore avaruusetiikkaa käsittelevä väitöskirja keskittyy erityisesti biologiseen kontaminaatioon eli elämän, kuten mikrobien, leviämiseen Maan ulkopuolelle.

Miten ideat ja taidesuuntaukset kehittyvät, mikrobikannat syntyvät, ekosysteemit romahtavat ja rakentuvat uudelleen?

Tiedettä ja taidetta yhdistävässä tapahtumassa keskustellaan monimuotoisten järjestelmien muutoksesta. Tilaisuuden puhujina tekoälyn myyttistä perustaa tarkasteleva mediatutkija Amir Vudka sekä kuvataiteilija Alvar Gullichsen . Tapahtuma järjestetään perjantaina 12. joulukuuta kello 10–17 Turussa.

Forum-korttelin tapahtuma-aukiolle sienirihmastosta, puusta ja savesta rakennettu Kudos-teos

Kudos - Materiaalisten suhteiden kirjasto on moniaistinen arkkitehtuuri-installaatio.

Kudos – Materiaalisten suhteiden kirjasto on moniaistinen arkkitehtuuri-installaatio, joka kyseenalaistaa nykyisen, sekä ympäristölle, että meille itsellemme haitallisen tapamme rakentaa. Installaatio on tehty osallistavissa työpajoissa sienirihmastosta, savesta, järviruo'osta ja muista luonnonmateriaaleista, jotka on kerätty läheltä, kasvatettu itse, tai otettu talteen ylijäämänä tai tarpeettomana.

Urheilu

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.