Lindroos hallitsi nuotit Mynämäessä

Joonas Lindroosille ei löytynyt pysäyttäjää Rantarallissa. Joonas Lindroosille ei löytynyt pysäyttäjää Rantarallissa. Kuva: Loudlife Media / AKK

F-Cup Rallisarjan kauden neljäs osakilpailu ajettiin lauantaina 16. syyskuuta Mynämäen ympäristössä. Naantalin Seudun Urheiluautoilijoiden järjestämä Rantaralli oli järjestyksessään jo 46. Kuuden erikoiskokeen reitti ja erikoiskokeita 62 kilometrin verran haastoi kuljettajat ja sekuntitaistot saatiin ratkottua riittävin eroin.

Nuotti-kategoriassa pistejohtajana starttasi Mika Lemmetti (LaihUA)–Sami Niemelä (LaihUA) BMW 325i:llä. Lähimmät haastajat pisteissä olivat Tuukka Kauppinen (HuuhaUA) Ford Fiesta R2:lla yhden pisteen päässä sekä Markus Hellström (SaloUA) BMW M3:lla ja Eetu Kortelainen (K-KUA) Honda Civic Type R:llä neljän pisteen päässä.

Kilpailu käynnistyi Hellströmin tahdittamana, seuraavalla pohjat ajoi Lemmetti, sitten esiin nousi Joonas Lindroos (TullUA)–Jouni Lampinen (TullUA) BMW M3:llaan. Lindroos nousi kilpailun kärkeen jo toisella erikoiskokeella, mutta ensimmäinen pohja-aika tuli vasta kolmannella.

Taukotilanteessa Lindroosin johto Lemmettiin oli viisi sekuntia, josta vain 0,4 sekuntia kauempana oli hyvin kisan aloittanut Peetu Patajoki (TeisUA) Opel Astra F GSi 16V:llä, ollen samalla väliluokan nopein. Hellström puolestaan vaani Patajokea vain 0,9 sekunnin päässä, mutta hänen kohtalokseen koitui keskeytys tauolla tekniseen vikaan. Viidentenä ajoi pikkuluokan kärkinimi Tuukka Kauppinen, eroa Lindroosiin 17 sekuntia.

Tauon jälkeen Patajoki kiristi tahtia ja nousi jo toiseksi, vain 3,1 sekunnin päähän Lindroosista. Valitettavasti viidennellä erikoiskokeella kiri tyrehtyi tekniseen vikaan. Tässä vaiheessa Kauppinen tarrasi kiinni yleiskilpailun kolmostilaan, mutta ainoastaan huomatakseen viimeisellä erikoiskokeella, että moottorista haihtuivat tehot ja tappiota kärkeen tuli liki kolme minuuttia.

Kolmostilalle nousi Jaakko Ollikkala (PoKyUA)–Kari Luoma (EPUA) BMW M3:lla. Lindroos ajoi vastustamattomasti voittoon 14,4 sekunnin turvin, Lemmetin ottaessa kakkostilan tuomilla pisteillä hyvät asetelmat mestaruutta ajatellen. Ollikkalan ero Lindroosiin oli 50,1 sekuntia, ollen viimeinen joka mahtui vielä samalle minuutille. Sijat 4–6 jaettiin väliluokan Honda Civic Type R-kuljettajien kesken.

Väliluokan voittoon kiiruhti Eetu Kortelainen (K-KUA)–Krister Suhonen (K-KUA), eroa Lindroosiin kertyi 1.00,4. Kortelaisesta 13,5 sekunnin päähän ajoi toiseksi Jooa Iivari (KorpUA)–Riikka Hokkanen (AL-Kangasniemi) ja heistä vain kolmen sekunnin päähän jäivät Walle Pajuoja (LaihUA)–Juho-Erik Järvinen (LamUA).

Pikkuluokan voittoon ja yleiskilpailun kahdeksanneksi ajoi ajotaukoa vietellyt Markku Artjoki (TullUA)–Kimmo Talikka (THU-TEAM) VW Polo GTI:llä, jotka vauhdikkailla tiestöillä jäivät Lindroosin ajasta 2.03,7.

Pistejohdossa jatkaa Lemmetti, mutta lähimmäksi uhkaajaksi nousi nyt Kortelainen kolmen pisteen iskuetäisyydellä.

– Aluksi ajaminen oli hieman hakusessa, mutta kyllä se sieltä sitten taas löytyi. Tämä on jotenkin vähän sellainen suunta tiestöllisesti että tuntuu ettei täällä koskaan rengas pure siten mihin on tottunut, niin paljon kovempaa tienpintaa on kuin kotoseudulla, yleiskisan voittanut Lindroos tuumasi tiedotteessa.

– Mitään isompia ongelmia ei kisan aikana ollut kaluston suhteen, Hellströmin ja Patajoen keskeytykset vähän harmittaa. Aina se mieltä piristää, kun useamman ukon kanssa saa vääntää ja olisi heistä voinut olla siinä samalla apuja Lemmetin pistejohdon kuromiseenkin. Nyt se ero on aika iso viimeistä kisaa ajatellen, Lindroos pohdiskeli.

Yleisessä kategoriassa matkaan suurimpana suosikkina laitettiin Jonni Ruottunen (PR-RAC)–Mikko Niemelä (TamUA) Volvo 940:lla, jotka pisteissä lymyilivät vasta kutospaikalla. Eikä voittajasta totisesti epäselvää ollutkaan missään vaiheessa, kaksikko nimittäin pommitti kuusi pohja-aikaa kuudesta.

Kahden pätkän jälkeen toisiksi nopeinta vauhtia kisan avannut Matias Valkonen (AL-Härmä), roikotti kolmospätkällä leveäksi ja auton pyöränripustukset antautuivat keskeytyskuntoon. Väliluokan kärkinimet Mika Ruohio (LprUA)–Ari-Matti Rikkinen (LprRT), sekä Mika Korhonen (NaSU)–Tommi Koskinen (NaSU) kamppailivat tässä kohtaa kakkospaikasta Honda Civic Type R:llään. Ruohiolla eroa Ruottuseen oli 13,4 sekuntia, mutta vain 1,1 sekunnin päässä oli Korhonen. Pikkuluokan kärkipari Juha Högström (MäntsMK)–Juha Laaksonen (MäntsMK) olivat neljänsinä Toyota Corolla GT:llään, eroa Ruottuseen tasan 20 sekuntia.

Tauon jälkeen asetelmat muuttuivat sikäli, että Ruohion sijoitus putosi hieman alaspäin ja Högströmin kiri taasen puri terävästi ylöspäin. Jopa niin terävästi, että Corolla-kuski nousi viimeisellä erikoiskokeella 0,1 sekunnin erolla Korhosen ohi toiseksi yleiskilpailussa. Ruohio taas putosi yhdeksän sekunnin päähän Korhosesta lopputuloksissa ja väliluokan kolmoseksi ajaneet Niko Jousi (NuUA)–Ville Kumpulainen (NuUA) Volvo 240:llä puolestaan hilautui 6,7 sekunnin päähän Ruohiosta.

Nelivedoissa ainoa osallistuja oli jälleen Tomi Rönnemaa (RaisUA) KIA Rio N5-ajokillaan.

– Hienot tiet oli laskea tulemaan. Paikoin saatiin hieman ojanreunojakin hyödyntää kun ei ollut leikkuuesteitä harmina. Pätkät oli makeassa kunnossa ja keli suosi. Ajo kulki kaikkiaan kivasti, parilla ekalla hieman meni parit jarrupaikat pitkäksi mutta sen jälkeen alkoi osumaan.

– Viimeiseen kisaan Orimattilassa ei enää lähdetä, kun ollaan samaan aikaan silloin ajamassa Saarenmaalla. Kiitämme suuresti yhteistyökumppaneita ja huoltoa F-Cup Rallisarjan osalta, Rönnemaa kiitteli.

F-Cupin kauden viides ja viimeinen osakilpailu, Jopimainos Orimattila Ralli kilpaillaan lauantaina 7. lokakuuta. Tarjolla on viisi erikoiskoetta, joiden yhteismitta on noin 53,5 kilometriä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yli puolet eläkeläisistä saa alle 2 000 euroa kuukaudessa

Naisten keskieläke oli viime vuonna 1 930 euroa ja miesten 2 388 euroa kuukaudessa. Eläkkeitä maksettiin vuonna 2025 yhteensä 39,8 miljardia euroa, ilmenee Eläketurvakeskuksen (ETK) ja Kelan yhteistilastosta.

Taloyhtiön autopaikoista kannattaa laatia pelisäännöt

Taloyhtiön hallinnassa olevat erilaiset autopaikat ovat potentiaalisia riidan aiheuttajia.

Autopaikkoihin liittyvät kysymykset nousevat säännöllisesti esiin Kiinteistöliiton lakineuvonnassa. Kysymyksiä herättävät autopaikkojen jakamiseen ja maksujen määräytymiseen liittyvät asiat, mutta myös virheellinen pysäköinti taloyhtiön alueella.

Turun tuomiokirkon peruskorjaus etenee, Laamo vetää pois valituksensa markkinaoikeuteen

Turun tuomiokirkon peruskorjauksen projektinjohtourakka etenee suunnitellusti. Rakennustoimisto Laamo Oy on ilmoittanut vetävänsä pois hankintapäätöksestä tekemänsä oikaisuvaatimuksen sekä markkinaoikeusvalituksen.

Peter Sarlin ehdolla Zalandon hallituksen jäseneksi

Peter Sarlin.

Zalando SE ilmoitti maanantaina, että sen hallitusta vastaava elin hallintoneuvosto on ehdottanut eurooppalaista koneoppimisen ja tekoälyn uranuurtajaa Peter Sarlinia valittavaksi jäsenekseen yhtiökokouksessa 12. toukokuuta. Zalandon hallintoneuvosto (Supervisory Board) vastaa suomalaisen osakeyhtiön hallitusta.

Romanien ääni vahvistuu kirjastossa

Turun kaupunginkirjaston keskeisiä tehtäviä on varmistaa jokaiselle yhdenvertainen mahdollisuus sivistykseen ja kulttuuriin. Tähän haasteeseen on tartuttu Diives! Romanit kirjastopalvelujen keskiössä -yhteistyöprojektissa, jossa romanivähemmistön ääni ja asiantuntemus ovat keskeisessä roolissa. Projekti on ainutkertainen koko maassa.

Polkupyörävarkauksien määrä nousi hienoisesti viime vuodesta

Varastetuista pyöristä maksetut korvaukset jatkoivat kasvuaan. Vakuutusyhtiöt korvasivat viime vuonna varastettuja pyöriä yhteensä noin 12 miljoonan euron edestä.

Valokuituliittymäsopimuksia markkinoitiin puutteellisilla tiedoilla – ei ilmoitettu sopimuksen kestoa tai kokonaishintaa

Kuluttaja-asiamies on puuttunut Valokuitunen Oy:n valokuituliittymäsopimusten markkinointiin. Mainoksissa ei kerrottu sopimusten 60 kuukauden määräaikaisuudesta, eikä ilmoitettu kuluttajan maksettavaksi tulevaa kokonaishintaa tai hinnan määräytymisen perusteita.

Yhä useampi voi luovuttaa verta

Suomessa verenluovutus perustuu vapaaehtoisuuteen, eikä tietoon ole tullut verensiirtoihin liittyviä väärinkäytöksiä.

Suomessa poistuu 30. maaliskuuta alkaen pysyvä verenluovutuskielto henkilöiltä, jotka ovat asuneet Britanniassa vuosina 1980–96. Samana päivänä ensiluovuttajan ikäraja nousee 65 vuoteen. Muutosten myötä verenluovutus on mahdollista yhä useammalle. Britanniassa vuosina 1980–1996 asuneet eivät ole voineet luovuttaa verta Suomessa.

Pelastustielle pysäköinti lähes tuplautuu pääsiäisenä

Vieraat ja sukulaiset täyttävät taloyhtiöiden pihat pääsiäisenä, mikä näkyy suoraan pysäköintivirheiden määrässä. ParkkiPaten viime vuoden tilastojen mukaan pelastustierikkomukset miltei tuplaantuivat pääsiäisenä. Myös pysäköintikiekon ajan siirtäminen ja luvattoman pitkät pysäköinnit yleistyivät selvästi.

Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydäntapahtumien riskiä

Suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.

Epäsäännöllinen nukkumaanmenoaika keski-iässä voi ennustaa kohonnutta sydän- ja verisuonitautien riskiä. Tuore Oulun yliopiston tutkimus osoitti, että suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.

Nordkalk: Paraisilla palataan normaaliin tuotantoon

Nordkalkin tehdasalueella Kalkkisatamantie 2:ssa Paraisilla sunnuntai-iltana syttynyt tulipalo sammutettiin maanantaina. Henkilövahinkoja ei ole sattunut. Palo ei ole vaikuttanut alueen muihin tuotantolaitoksiin. Normaaliin tuotantoon palataan lähipäivinä. Asiakastoimitukset hoidetaan tilapäisjärjestelyin Nordkalkin muista tuotantolaitoksista. Palolla ei ole vaikutusta yhtiön henkilöstöön tai työpaikkoihin.

Perhetalo II -alueelta uusia omakoti- ja rivitalotontteja tarjouskilpailussa Naantalissa

Haettavana on sekä omakoti- että rivitalotontteja.

Naantalin kaupunki on avannut tarjouskilpailun viidestä omakotitalotontista (AO) ja kahdesta asuinpientalorakentamisen tontista (AP) Perhetalo II-alueelta. Tarjouskilpailu on käynnissä 15. toukokuuta kello 15:een saakka.

Kompostointitarkastukset alkavat toukokuussa

Jätehuoltoviranomainen tekee kompostointitarkastuksia viidessä kunnassa kesän aikana. Kiinteistöille ilmoitetaan käynnistä noin kaksi viikkoa etukäteen.

Nuoren ammatillisen kuntoutuksen saajamäärä puolittui edellisvuodesta

Kelan järjestämää Nuotti-valmennusta sai viime vuonna enää 1 100 nuorta, sillä kuntoutuksen kriteerejä on viime vuosina tarkennettu. Myös kuntoutusrahaa nuoren ammatillisen kuntoutuksen perusteella saavien määrä on vähentynyt huomattavasti.

Komissio selventää uusia pakkaussääntöjä – tavoitteena jätekertymän vähentäminen ja kiertotalouden vahvistaminen

Euroopan komissio on julkaissut pakkauksista ja pakkausjätteistä annetun asetuksen täytäntöönpanoa koskevat ohjeet. Pakkauksia koskevien sääntöjen yhdenmukaistaminen sujuvoittaa EU:n sisämarkkinoiden toimintaa. Ohjeilla varmistetaan, että uusia pakkaussääntöjä sovelletaan samalla tavalla kaikkialla EU:ssa. Ohjeilla tehdään säännösten noudattamisesta helpompaa talouden toimijoille ja jäsenmaille.

Pari kulttuurivinkkiä pääsiäisviikonloppuun

Tarinan mukaan Turun linnan vankilan ikkunalautaan on painunut Erik XIV:n kyynärpäänjälki.

Turun linnan Kuuden Katariinan jäljillä -kierrokset valottavat niin kuningattarien kuin piikatyttöjenkin elämäntarinoita. Kierrokset 4.–5. huhtikuuta suomeksi kello 13 ja ruotsiksi kello 15. Kruunun väkeä -näyttelyssä pääsee perehtymään Turun linnan sotilaiden elämään ja linnan puolustamiseen.

Oikaisu

Fysioterapeutti Jarmo Karista kertovassa jutussa ( Aamuset 10.3.) mainittiin, että hän on opettajana Turun ammattikorkeakoulussa. Kari on ollut siellä opettajana vuosina 1998–2004, mutta ei ole enää.

Polttonesteet kallistuivat selvästi maaliskuussa, kevyt polttoöljy eniten

Iranin sodan vaikutukset näkyivät selkeästi huoltoasemilla maaliskuussa. Polttonesteiden hinnat nousivat, mikä kiihdytti kuluttajahintojen nousuvauhtia edelliskuusta.

Näköislehti

Urheilu

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.