Sinilevä pysynyt poissa Turun uimarannoilta
Ispoisten, Ekvallan ja Saaronniemen uimavedet on tutkittu tällä viikolla ja veden laatu on hyvä. Myös sinilevätilanne on ollut Turussa hyvä, eikä levää ole havaittu millään uimarannalla.
Saaronniemessä mitattiin 17. heinäkuuta veden lämpötilaksi 20,4 astetta, Maariassa 22,1 astetta (18.7.), Brinkhallissa 20,0 astetta (18.7.), Ispoisissa 20,2 asetta (18.7.) ja Ekvallassa 20,6 asetta (18.7.).
Kaikilta Turun uimarannoilta haetaan seuraavat näytteet viikolla 31.
Vaikka Turun uimarannoilla ei ole havaittu sinilevää, on sinilevätilanne merialueilla kuitenkin heikentynyt selvästi. Siksi runsaat sinileväesiintymät ovat mahdollisia myös uimarannoilla huolimatta siitä, että uimavesien lämpötilat ovat laskeneet. Veden lämpötilan lisäksi sinilevien määrään vaikuttavat veden virtaukset, sateet ja tuulet.
Uimareiden on hyvä huomioida, että sinilevätilanne rannoilla voi muuttua nopeasti. Vaikka viranomaiset valvovat säännöllisesti uimavesiä ja tiedottavat laadusta, uimarin kannattaa ennen uimista myös itse tarkistaa, ettei uimavedessä ole silmin havaittavissa sinilevää.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















