Tampereen Pyrintö vakuuttava Viestiliigan toisessa osakilpailussa

Tampereen Pyrintö voitti sekä naisten että miesten kilpailut suunnistuksen Kevätyön viestissä perjantai-iltana Naantalin Merimaskussa.

Viestiliigan kauden toinen osakilpailu käytiin naisten osalta pääosin päivänvalossa. Tampereen Pyrintö ja Paimion Rasti saivat kahdella ensimmäisellä osuudella yli kolmen minuutin eron muihin. Pyrinnön Saila Kinni ja Paimion Ina Westerlund etenivät hämärässä suunnistetun ankkuriosuuden alun tasatahtia, mutta lopulta kokenut Kinni oli vahvempi ja toi tamperelaiset voittoon.

– Ei tämä tullut helposti. Suunnistus oli jostain syystä todella hätäistä, ihan kuin olisin ollut ensimmäistä kertaa elämässäni ankkuriosuudella. Inan kanssa pummattiin yhdessä ja hän lähti eri suuntaan. En tiennyt metsässä yhtään tilannetta, mutta pysyin sentään radalla ja muut pysyivät takana, Kinni kertoi.

Pyrinnön naisten seuraava viestitavoite on kahden viikon päästä odottava Tiomila-viesti Ruotsissa.

– Kaiken kaikkiaan tehtiin joukkueena suhteellisen tasaisen hyvät suoritukset. Tiomilassa täytyy pitää yllä samanlaista tekemistä, jotta saadaan hyvä tulos, ankkuri jatkoi.

Kahta ensimmäistä osuutta Pyrinnön joukkueessa veivät Lotta Karhola ja Anni Haanpää.

Kalevan Rastin Ida Haapala piti ankkuriosuudella hyvää vauhtia ja onnistui nostamaan joensuulaiset toiseksi puolitoista minuuttia voittajien takana. Pargas IF otti Varsinais-Suomen paikallisvoiton nousemalla kisan kolmanneksi ohi Paimion Rastin.

Miesten kolmiosuuksisessa yösuunnistusviestissä tilanteet vaihtelivat melkoisesti ja kilpa pysyi äärimmäisen jännittävänä aina maalisuoralle asti. Tampereen Pyrinnön ykkös- ja kakkosjoukkueet sekä Ikaalisten Nouseva-Voima leimasivat yhtä aikaa toiseksi viimeisellä rastilla. Pyrinnön ykkösjoukkueen Elias Kuukka otti suoremman reitinvalinnan viimeiselle rastille ja jätti taakseen tiekiertoon turvautuneet Ikaalisten Eetu Savolaisen ja Pyrinnön kakkosen Mikko Eerolan.

Ykkös- ja kolmossija Kevätyössä sekä voitto kauden avausviestissä FinnSpring-viikonloppuna osoittavat, että Tampereen Pyrintö on ollut vahvin suomalaisseura kevään aikana. Elias Kuukka on silti sitä mieltä, etteivät perjantain kaltaiset suoritukset vielä riitä Tiomilassa.

– Viestiliiga on meille todella tärkeä sarja ja siksi on hyvä, että saamme täältä pisteitä useamman joukkueen voimin. Ruotsista tulee joka tapauksessa monta kovaa nivaskaa, eivätkä nämä sijoitukset kerro mitään tasostamme heitä vastaan, Kuukka muistutti.

– Tämä oli hyvä taidollinen ja suorituksenhallinnallinen kenraaliharjoitus Tiomilaa varten, mutta ainakin itselleni jäi paljon parannettavaa. Tällainen tekeminen ei vielä riitä ruotsalaisia kovia ankkureita vastaan, voittaja-ankkuri jatkoi.

Voittajajoukkueessa suunnistivat Elias Kuukan lisäksi veli Anton Kuukka ja Aleksi Sorsa.

Tampereen Pyrintö ja Kalevan Rasti pitävät naisten Viestiliigassa kärkipaikkaa jaetulla ykkössijalla kahden osakilpailun jälkeen. Miesten liigaa johtaa kahdella voitolla Pyrintö ennen kaksi kakkossijaa ottanutta Ikaalisten Nousevaa-Voimaa.

Suunnistajien seuraava tähtäin on perinteisessä Tiomila-viestissä, joka järjestetään Ruotsin Skellefteåssa 20.-21. toukokuuta. Viestiliiga jatkuu kuun lopussa Seinäjoen Nurmossa.

Tulokset Kevätyön viesti 5.5.2023, Naantali

Naiset 3 x 5,2 km

1)Tampereen Pyrintö (Lotta Karhola, Anni Haanpää, Saila Kinni) 1:48:14, 2) Kalevan Rasti (Veera Laaksoviita, Siiri Silvennoinen, Ida Haapala) 1:49:46, 3) Pargas IF (Alexandra Enlund, Yvonne Gunell, Amy Nymalm) 1:50:03, 4) Paimion Rasti (Tuulia Viberg, Milja Väätäjä, Ida Westerlund) 1:50:31, 5) Suunta Jyväskylä (Anniina Taipale, Tereza Janosikova, Veera Klemettinen) 1:52:40

Miehet 7 + 7 + 7,5 km

1) Tampereen Pyrintö (Anton Kuukka, Aleksi Sorsa, Elias Kuukka) 2:11:46, 2) Ikaalisten Nouseva-Voima (Mikko Knuuttila, Teemu Oksanen, Eetu Savolainen) 2:11:49, 3) Tampereen Pyrintö 2 (Anssi Huostila, Severi Kymäläinen, Mikko Eerola) 2:11:59, 4) Turun Metsänkävijät (Jussi Suna, Samu Heiska, Ruslan Glebov) 2:14:15, 5) OK 77 (Emil Sevelius, Tobias Jern, Jonny Donner) 2:16:22

Viestiliigan kokonaistilanne 2/7 osakilpailun jälkeen, kärjen tilanne

Naiset

1) Tampereen Pyrintö ja Kalevan Rasti 180 pistettä, 3) Pargas IF 150

Miehet

1) Tampereen Pyrintö 200 pistettä, 2) Ikaalisten Nouseva-Voima 180, 3) Turun Metsänkävijät 155

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hesburger istutti yli 16 000 taimea Kankaanpäähän

Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle.

Hesburger on jatkanut metsitystyötään yhteistyössä kotimaisen Carboreal Oyj:n kanssa myös tänä vuonna. Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle. Uusi metsä tukee hiilensidontaa, vähentää maaperäpäästöjä ja lisää luonnon monimuotoisuutta.

Väkivaltainen The Com -verkosto painostaa nuoria satuttamaan itseään tai muita

Poliisi on jo aiemmin tuonut esiin huolta kansainvälisestä, äärimmäisen väkivaltaisesta The Com -verkostosta, jonka uhreja ovat etenkin haavoittuvassa asemassa olevat nuoret, joilla saattaa olla vahva tarve kuulua johonkin yhteisöön tai verkostoon.

Kadoksissa ollut tyttö löytynyt kunnossa

Turussa kadonneeksi ilmoitettu 13-vuotias tyttö on löytynyt kunnossa. Poliisi kiittää havainnoistaan ilmoittaneita.

Aurinkopaneelien suosio kasvaa, samoin vahinkojen määrä

Aurinkopaneeleiden ylivoimaisesti suosituin asennuspaikka on katto.

Aurinkopaneelien suosio on kasvanut nopeasti, mutta samalla myös vahingot ovat lisääntyneet. Erityisesti asennusvirheet ja puutteellinen huolto voivat johtaa kalliisiin vaurioihin – ja joissain tapauksissa vakuutus ei korvaa vahinkoa lainkaan.

Levähdyspaikalla ei tapahtunut rikosta

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt välikohtausta, jonka ilmoitettiin tapahtuneen viime viikolla Uudessakaupungissa sijaitsevalla levähdyspaikalla. Rikosta ei enää epäillä.

Energiajuomien myynti aiotaan kieltää alle 16-vuotiaille

Energiajuomien sisältämä kofeiini heikentää unta, vaikeuttaa keskittymistä ja aiheuttaa sydänoireita.

Maa- ja metsätalousministeriö lähettää lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen, jossa energiajuomien myynti kiellettäisiin alle 16-vuotiaille ja käyttämättä jääneiden elintarvikkeiden uudelleenjakelua vahvistettaisiin. Tavoitteena on suojella nuorten terveyttä ja vähentää ruokahävikkiä.

Viiden viikon liikennekatko päättyy maanantaina rantaradalla

Espoon kaupunkirata -hankkeen viiden viikon junaliikennekatkon työt ovat tulossa päätökseen. Junaliikenteen on määrä palata rantaradalle maanantaina 27. heinäkuuta kello 4. Katkon aikana on tehty noin 30 miljoonan euron arvosta rata- ja infrarakentamista, mikä vastaa euromääräisesti noin neljännestä hankkeen koko vuoden töistä.

Challenge Turku -triathlontapahtuma aiheuttaa muutoksia liikenteeseen viikonloppuna

Challenge Turku -urheilutapahtuma aiheuttaa merkittäviä muutoksia liikenteeseen tulevana viikonloppuna 25.–26. heinäkuuta. Tapahtuma aiheuttaa suurta liikennehaittaa keskustan alueella sekä ykköstiellä. Autoilijoita kehotetaan käyttämään muita ajoreittejä mahdollisuuksien mukaan.

Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla

Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.

Tyttö kateissa Turussa, poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja kadonneeksi ilmoitetusta 13-vuotiaasta tytöstä, joka mahdollisesti liikkuu Turun seudulla, pääkaupunkiseudulla tai Pirkanmaalla.

Videopuheluissa poliiseina esiintyvät huijarit uhkailevat ulkomaalaistaustaisia henkilöitä

Poliisi on havainnut myös Itä-Suomessa rikosaallon, jossa rikolliset lähestyvät poliiseina esiintyen erityisesti Suomessa asuvia ulkomaalaistaustaisia henkilöitä Google Meet -videopuheluiden välityksellä.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen avoinna heinäkuun loppuun asti

Saaristomeren venekeräykseen ehtii ilmoittautua vielä heinäkuun loppuun saakka.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen on auki vielä viikon verran, perjantaihin 31. heinäkuuta asti. Lounais-Suomen Jätehuolto ja Pidä Saaristo Siistinä ry noutavat keräykseen ilmoitetut, käytöstä poistetut veneet loppukesän ja syksyn aikana.

Kerrostaloasunnossa syttyi tulipalo Varissuolla

Kerrostaloasunnossa syttyi torstaina illalla pieni tulipalo Kraatarinkadulla Varissuolla. Palo oli sammunut ennen pelastuslaitoksen saapumista paikalle.

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä 23.–25. heinäkuuta. Itäisen Rantakadun moottoriajoneuvoliikenne katkaistaan Nunnankadun ja Rettiginrinteen välillä päivittäin kello 17–22. Paikalla on liikenneopasteet.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Asuntokauppalain kustannusvaikutuksia arvioitava tarkemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut oikeusministeriölle lausunnon asuntokauppalain muuttamista koskevasta esityksestä. Esitysluonnoksesta saa melko hyvän käsityksen asian taustasta, tavoitteista ja keskeisistä ehdotuksista, mutta taloudellisten vaikutusten suuruusluokka ja kohdentuminen jäävät monin osin epäselviksi.

Tarkista viemärin hajulukko ennen kesälomareissua

Vesilukon tehtävä on estää viemärikaasujen pääsy huoneilmaan, mutta käyttämättömänä sen vesi haihtuu vähitellen.

Pidemmälle kesälomareissulle suuntaavan on syytä tehdä kotona muutama tärkeä siivoustoimenpide ennen lähtöä. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kehottaa puhdistamaan ainakin lattikaivon ja laskemaan sen vesilukkoon vettä, jotta kotona ei odota lomalta palatessa viemärin haju.

Kulta löi osakkeet tuotoissa

Suomalaiset pitävät osakkeita selvästi parhaana pitkän aikavälin sijoituskohteena. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 29 prosenttia suomalaisista pitää osakkeita parhaana sijoituksena pitkällä aikavälillä. Asunnon valitsee 13 prosenttia, kullan tai muut fyysiset arvotavarat 12 prosenttia, korkosijoitukset yhdeksän prosenttia, metsän kahdeksan prosenttia, talletukset viisi prosenttia, käteisen kaksi prosenttia ja bitcoinin tai muut kryptovaluutat yksi prosentti. Vastaajista 18 prosenttia ei osaa nimetä parasta sijoitusta.

OP Varsinais-Suomi teki vahvan tuloksen vaikka liikevoitto laski

Petteri Rinne.

Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoitto oli alkuvuonna 64,4 miljoonaa euroa (71,2 miljoonaa euroa). Liikevoiton kehitykseen vaikutti korkokatteen heikkeneminen 69,6 miljoonaan euroon. Palkkiotuotot olivat selvässä kasvussa ja olivat 23,9 miljoonan euron (21,6 miljoonaa euroa) tasolla. Kulut yhteensä laskivat kaksi prosenttia asettuen 47,2 miljoonaan euroon.

Näköislehti

Urheilu

Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov.

Lentopalloilija Alexej Zhbankov , 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

TPS:aa uhkaa pakkipula

Miska Ylitolva (vas.) ja Eetu Turkki.

TPS:n jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaavaa edustusjoukkuetta uhkaa pakkipula. TPS:n pelit Veikkausliigassa jatkuvat tulevana sunnuntaina 26. heinäkuuta, kun turkulaisjoukkue matkaa Helsinkiin kohtaamaan HJK:n. HJK-ottelusta TPS:n riveistä on pelikiellon vuoksi sivussa laitapuolustaja Oscar Häggström , joka sai yhden ottelun mittaisen pelikiellon maanantaisen Ilves-pelin kahden keltaisen kortin myötä.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta