Kotitalousvähennystä saa nyt aiempaa enemmän

Kotitalousvähennys on yksi suosituimmista verovähennyksistä, jota haki vuodelta 2021 noin 491 000 henkilöä. Viime vuonna teetetyistä töistä voi hakea vähennystä täydentämällä omaa esitäytettyä veroilmoitustaan nyt.

Kotitalousvähennystä voi nyt saada aikaisempaa enemmän, koska kotitalousvähennyksen enimmäismäärä nousi vuoden 2022 alussa väliaikaisesti.

– Kyse on merkittävästi muutoksesta. Esimerkiksi pariskunta, joka on teettänyt paljon kotitalousvähennykseen oikeuttavaa työtä ja saa täydet kotitalousvähennykset, maksaa vuodessa 2 500 euroa vähemmän veroja kuin aiemmin, sanoo ylitarkastaja Petri Manninen Verohallinnosta.

Kotitalousvähennystä voi saada jopa 3 500 euroa, jos on teettänyt kotitalous-, hoiva- tai hoitotyötä tai luopunut öljylämmityksestä. Näiden töiden osalta verovähennystä voi saada 60 prosenttia työn osuudesta, jos työn ostaa yritykseltä.

Muiden remonttien kuin öljylämmityksestä luopumisen kohdalla kotitalousvähennys pysyy ennallaan. Jos työn ostaa yritykseltä, kotitalousvähennystä voi saada 40 prosenttia remonttityöstä, kuitenkin korkeintaan 2 250 euroa.

Kotitalousvähennyksessä on sadan euron omavastuu.

Helpoin tapa kotitalousvähennyksen hakemiseen on ilmoittaa tiedot teettämästään työstä esitäytetyllä veroilmoituksella OmaVerossa. Veroilmoitukseen merkitään työn tekijän tiedot, maksettu määrä arvonlisäveroineen sekä työn osuus maksetusta määrästä.

Kotitalousvähennyksen voi ilmoittaa myös joko paperilomakkeella 14A tai 14B, jonka voi tulostaa vero.fi:stä. Jos kotitalousvähennyksen ilmoittaa paperilomakkeella, on tärkeä muistaa, että lomakkeiden pitää olla Verohallinnossa veroilmoituksen määräpäivään mennessä. Oman määräpäivän näkee esitäytetyltä veroilmoitukselta.

Kotitalousvähennystä voi saada tavallisista kotitalous-, hoiva- tai hoitopalveluista tai kunnossapito- ja perusparannustöistä, joita ostetaan kotiin tai vapaa-ajan asunnolle. Tällaisia töitä ovat esimerkiksi siivous, lastenhoito tai remontti. Vähennystä voi saada myös, jos työtä ostaa omalle vanhemmalleen.

– Toisin kuin moni muu verovähennys, kotitalousvähennys pienentää maksettavien verojen määrää, ei verotettavien tulojen määrää. Siksi esimerkiksi paljon hoitotyötä ostanut voi säästää veroissa jopa 3 500 euroa kotitalousvähennyksen ansiosta, Manninen sanoo.

Kotitalousvähennystä hyödyntävät eniten 50–69-vuotiaat. He hakivat vähennystä vuonna 2021 kaikkiaan 544 miljoonalla eurolla. Se on 41 prosenttia kaikista haetuista kotitalousvähennyksistä.

Yli 65-vuotiasta hieman useampi kuin joka kymmenes hyödyntää kotitalousvähennystä.

Kotitalousvähennystä on poikkeuksellisesti voinut saada tammi–huhtikuussa myös korkeista sähköenergian kuluista. Tänä keväänä täytettävällä esitäytetyllä veroilmoituksella sähkövähennystä ei voi ilmoittaa, sillä esitäytetty veroilmoitus koskee vuotta 2022, jolloin sähkövähennys ei ollut voimassa.

Sähkövähennystä voi hakea ilmoittamalla sähköenergian kulut tämän vuoden verokortille tai vuoden kuluttua esitäytetyllä veroilmoituksella. Sähkövähennystä voi saada, jos tammi-huhtikuun 2023 sähköenergian kulut ovat yhteensä yli 2 000 euroa.

Veroilmoituksen tarkistamisen ja täydentämisen aika on suurimmalla osalla nyt. Palkansaajien ja eläkeläisten esitäytetyt veroilmoitukset löytyvät OmaVerosta, ja ne tulevat paperipostilla huhtikuun loppuun mennessä.

Palkansaajilla ja eläkeläisillä veroilmoitusten täydentämisen määräpäivät ovat 9., 16. ja 23. toukokuuta. Oma määräpäivä näkyy esitäytetystä veroilmoituksesta. OmaVerossa veroilmoitusta voi täydentää vielä määräpäivänä. Jos tiedot haluaa ilmoittaa paperilomakkeella, pitää lomakkeen olla perillä Verohallinnossa omana määräpäivänä.

Toiminimiyrittäjien, maa- ja metsätaloudenharjoittajien sekä heidän puolisoidensa esitäytettyjen veroilmoitusten määräpäivä oli 3. huhtikuuta.

Verohallinto lähettää keväällä kaikkiaan 5,5 miljoonaa esitäytettyä veroilmoitusta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ennätyksellinen fotoniikan keksintö vangitsee valon sirulle miljooniksi kierroksiksi

Uusi löydös avaa tien kohti nopeampia ja energiatehokkaampia siruja, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi fotoniikka- ja kvanttilaitteiden rakennusmateriaalina.

Suolaiset naposteltavat Alkon valikoimaan

Huhtikuusta lähtien osassa Alkon myymälöitä voi ostaa pientä suolaista.

Alkon 30 myymälästä on huhtikuusta puolivälistä alkaen ollut mahdollisuus ostaa pientä suolaista. Valikoimaan kuuluu muun muassa perunalastuja, cashewpähkinöitä ja beef jerky -kuivalihaa. Tuotteet tulevat myyntiin hieman vaiheittain eri myymälöihin.

Kulotus ja säästöpuut edistävät luontaista puuston uudistumista

Uusi tutkimus osoittaa, että kulotuksen ja säästöpuiden yhdistäminen voi tehostaa puuston luontaista uudistumista metsänhakkuiden jälkeen. Kulotus edistää taloudellisesti tärkeiden puulajien, kuten männyn ja koivun taimettumista. Tämä viittaa siihen, että hakattujen alueiden kulotus yhdessä hakkuissa jätettävien säästöpuiden kanssa voivat auttaa yhteensovittamaan monimuotoisuustavoitteita ja kestävää metsätaloutta.

Panu Routilasta Patrian toimitusjohtaja

Panu Routila.

Patria Oyj:n uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty KTM, KTT Panu Routila , 61. Routila toimi Patrian hallituksen puheenjohtajana vuosina 2020–26.

Suomessa jo yli kymmenen gigawattia tuuli- ja aurinkovoimaa

Suomessa on ylitetty merkittävä virstanpylväs uusiutuvan energian määrässä: kotimaisen tuulivoiman ja teollisen mittaluokan aurinkovoiman yhteenlaskettu kapasiteetti on ylittänyt 10 gigawattia (GW). Määrä on kolminkertainen verrattuna Suomen koko vesivoimakapasiteettiin ja vastaa noin 6–10 suuren ydinvoimalaitosyksikön kapasiteettia. Nopeasti rakennettavat ja edulliset tuuli- ja aurinkovoima ovat keskeinen tekijä Suomen energiamurroksen etenemisessä ja mahdollistavat puhtaan teollisuuden investointien toteutumisen.

Ilmastonmuutos Key Ensemblen konsertin aiheena

Kamarikuoro Key Ensemble esittää ilmastonmuutosaiheisen konsertin Ilman surua Sigyn-salissa lauantaina 25. huhtikuuta kello 18.

Vanhemmilta saatava tuki asettaa ensiasunnon ostajat eriarvoiseen asemaan

Valtaosa suomalaisnuorista haluaisi omistaa asunnon. 40 prosenttia toteuttaa haaveensa vanhempien tuella, mikä nostaa esiin kysymyksen nuorten yhdenvertaisista mahdollisuuksista päästä kiinni omistusasumiseen. Tällä hetkellä omaan asuntoon säästää yhä harvempi.

Kårenin kirppis jo 40:nnen kerran

Kirpputoritapahtuma Kårenin Kirppis järjestetään sunnuntaina 26. huhtikuuta kello 12–16. Kirpputoritapahtuma järjestetään aivan Turun keskustassa historiallisella Kårenilla jo 40:nnen kerran. Tapahtumassa on koko sen olemassaolon aikana vieraillut yhteensä yli 23 600 ostajaa ja aarteitaan myymässä on ollut reilut 1 950 myyjää.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 16/2026 täysosumia. Ensi viikolla potissa on tarjolla neljä miljoonaa euroa.

Raitiotie maksimoisi kustannukset

Kirjoittaja ei luota raitiotien kustannuslaskelmiin.

Raitiotieliikenne lopetettiin Turussa vuonna 1972. Raitiotieliikenteen ylläpito oli erittäin kallista, kunnossapito ja hoito raskasta ja linjasto järjestelmänä jäykkä.

Maastopalokausi alkanut Varsinais-Suomessa, poliisi varoittaa tulella leikkimisestä

Kuiva maasto on lisännyt maastopalojen riskiä tuntuvasti. Poliisille on lauanatina ilmoitettu neljästä maastopalosta Varsinais-Suomessa. Poliisille ilmoitettuihin paloihin on liittynyt nuorten ja lasten toimintaa. Poliisi vetoaa nuorten vanhempiin.

Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma julkaistu

Maata näkyvissä -festivaalit järjestetään jälleen marraskuussa.

Pohjoismaiden suurimman kristillisen nuorisotapahtuman Maata Näkyvissä -festareiden ohjelma on julkaistu. Maata Näkyvissä -festarit järjestetään Turussa Gatorade Centerissä 20.–22. marraskuuta. Suurta gospeljuhlaa vietetään tänä vuonna ajankohtaisella teemalla Kaikki olisivat yhtä.

Metsän keskellä pieni maastopalo Runosmäessä

Metsän keskellä syttyi pieni maastopalon alku Runosmäessä lauantaina iltapäivällä. Se saatiin sammumaan ennen pelastuslaitoksen saapumista.

Näyttely punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet

Patricia Carolinan näyttely on esillä Titanikissa.

Patricia Carolinan näyttely Púa punoo yhteen padon alle jääneen menneisyyden, teollisen nykyhetken ja kuvitellut tulevaisuudet. Näyttely on esillä Titanikissa 24.4.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 23. huhtikuuta.

Parvekkeella palon alku Varkkavuorenkadulla

Kerrostaloasunnon parvekkeella syttyi pieni palon alku Varkkavuorenkadulla lauantaina päivällä.

Kysely: Yksi vuosi riitti totuttamaan suomalaiset kalliiseen kahviin

Suodatinpusseja valmistava Fredman selvitti, miten kahvin hinta vaikuttaa suomalaisten kahvitottumuksiin ja kuinka asenteet ovat muuttuneet vuoden takaisesta. Kaikissa ikäryhmissä halukkuus maksaa kahvista enemmän kuin vuosi sitten kohosi 5–10 prosenttiyksiköllä. Selkeintä maksuhalukkuuden nousu oli 18–24-vuotiailla.

Vain joka kymmenes kokee tekoälyn kuormittavan – yli puolet käyttää jo työssään

Vain noin kymmenen prosenttia työelämässä olevista kokee, että tekoäly on lisännyt heidän työnsä kuormitusta tai sen käytön opettelu aiheuttaa heille ahdistusta. Selvä enemmistö ei koe tekoälyä uhkana omalle jaksamiselleen, vaan suhtautuu siihen neutraalisti tai myönteisesti, paljastaa LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselytutkimus.

Kulttuuritehdas Manilla saa oman puheohjelmansa

Manillan hallituksen puheenjohtaja Janne Auvinen (vas.) ja toimitusjohtaja Sanna Meska sekä tuotantotiimistä Rabbit Visualsin Jani Nieminen, Marjukka Saviola ja Miika Niskanen.

Turun jokirannassa toimiva Kulttuuritehdas Manilla saa oman puheohjelmansa, joka avaa ovia talon historiaan, ihmisiin ja tämän päivän elävään kulttuuriarkeen. Ohjelman nimi, Manikulaari, kantaa mukanaan paikallista viittausten kerroksellisuutta. Se yhdistää Manillan pitkän teollisen historian ja kulttuuritehtaan nykyisyyden leikilliseen kaikuun Turun tunnetuimmasta rinnehissistä, funikulaarista.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS ei ujostele liigassa, nyt kaatui SJK

Albijon Muzaci.

Kolme ottelua, seitsemän pistettä. Ei yhtään tappiota ja jaettu kakkostila Veikkausliigassa. Harva uskoi ennen kauden alkua, että TPS pystyisi tällaiseen aloitukseen jalkapalloilun pääsarjassa. Nyt TPS-hurmosta joutui todistamaan Seinäjoen Jalkapallokerho, joka kaatui Kupittaalla 2–0 Albijon Muzacin kahdella maalilla.

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.