Mielenterveyden häiriöt yleisempiä matalammin koulutetuilla

Mielenterveyden häiriöt koskettavat monia suomalaisia taustasta riippumatta. Riski sairastua on kuitenkin huomattavasti suurempi matalammassa sosioekonomisessa asemassa olevilla, selvisi tuoreessa tutkimuksessa.

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin, miten ihmisen sosioekonominen asema 30-vuotiaana oli yhteydessä yleisimpiin mielenterveyden häiriöihin myöhemmin elämässä. Tarkasteltuja mielenterveyden häiriöitä olivat päihteiden väärinkäyttö, skitsofrenia sekä mieliala- ja ahdistuneisuushäiriöt.

Tutkimuksessa havaittiin, että henkilöillä, joilla on matala koulutustaso 30-vuotiaana, on 58 prosentin todennäköisyys saada mielenterveyshäiriödiagnoosi 52 vuoden ikään mennessä. Yhteys sosioekonomisen aseman ja myöhemmän mielenterveysdiagnoosin välillä oli erityisen suuri päihderiippuvuuden ja skitsofrenian kohdalla.

Tulokset osoittivat myös, että niillä henkilöillä, jotka olivat työttömiä tai työelämän ulkopuolella 30-vuotiaana, riski saada myöhempi mielenterveyshäiriödiagnoosi kaksinkertaistui.

Tutkimuksessa oli käytettävissä poikkeuksellisen laaja aineisto. Siinä analysoitiin valtakunnallisia rekisteritietoja yli 1,2 miljoonasta vuosina 1966–1986 syntyneestä henkilöstä, jotka asuivat Suomessa täyttäessään 30 vuotta.

Tutkijat käyttivät kolmea rekisteritietoon pohjautuvaa sosioekonomisen aseman mittaria: koulutustasoa, työtilannetta ja henkilökohtaisia kokonaistuloja. Tutkimuksen väestöä seurattiin rekisteridatan perusteella vuodesta 1996 vuoteen 2017.

– Tulokset vahvistavat, että mielenterveyshäiriöiden taakka on merkittävästi suurempi matalassa sosioekonomisessa asemassa olevilla henkilöillä, kertoo tutkija Christian Hakulinen.

Tutkimuksessa saatiin myös vahvistus jo aiemmille havainnolle, että mielenterveyshäiriöt ovat varsin yleisiä sosioekonomisesta asemasta huolimatta.

– Seuranta-aikana hieman yli neljänneksellä kaikista tutkimukseen osallistuneista diagnosoitiin mielenterveyden häiriö, Hakulinen vahvistaa.

Tutkijoilla on ratkaisuehdotus vakavan yhteiskunnallisen ongelman ja henkilön ja läheisten kuormituksen helpottamiseksi.

– Sosiaalista liikkuvuutta edistävät politiikat ja ennaltaehkäisevien toimenpiteiden lisääminen matalassa sosioekonomisessa asemassa oleville henkilöille voisivat lieventää mielenterveyshäiriöiden aiheuttamaa tautitaakkaa yhteiskunnassa, Hakulinen kommentoi.

Tutkimus on julkaistu Journal of Epidemiology & Community Health -lehdessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Raisiossa ja Naantalissa koko kaupungin vanhempainilta

Raision Vanhemmat ry RaiVary ja Naantalin Vanhemmat ry NaaVa järjestävät Raision kirjastotalolla 19. marraskuuta ja Luonnonmaan perhetalolla 20. marraskuuta koko kaupungin vanhemmille suunnatut vanhempienillat. Iltojen suunnittelussa ja toteutuksessa on tehty tiivistä yhteistyötä Raision ja Naantalin kaupunkien kanssa, tärkeänä yhteistyökumppanina on myös Varha.

Yleisöluento arkeologiasta Aboa Vetus Ars Novassa

Käsitys lasiastioiden käytöstä keskiajan Turussa mullistui 1990-luvulla.

Marraskuun yleisöluento arkeologiasta järjestetään keskiviikkona 5. marraskuuta kello 17.15–18.15 museon Factory-tilassa pääsisäänkäynnin läheisyydessä Aboa Vetus Ars Novassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Loton potti jatkaa kasvuaan

Illan arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina Lotossa on tarjolla neljän miljoonan euron potti.

Otetaan järki käyttöön

Raisiossa suoritettiin alkusyksystä liikennejärjestelyjä koskien suojatietä. Kerttulantieltä läheltä Tornikatua poistettiin suojatie. Uusi suojatie maalattiin lähelle Kruunuvoudinkadun jatketta. Ei siis jatkeelle, vaan lähelle... Asiaa hoitanut virkamies varmaan tunnistaa paikan.

Turun Kesäteatterissa uusi tulkinta Saapasjalkakissasta

Aino Honkanen, Seppo Honkonen, Anna Ranta, Miia Wakonen, Eedi Roisko, Valtteri Lehtinen ja Sami Lalou.

Turun Kesäteatteri esittää ensi kesänä uuden tulkinnan sadusta Saapasjalkakissa . Satuseikkailun dramatisoi ja ohjaa Seppo Honkonen ja musiikin säveltää Kari Mäkiranta .

Ruoka savutti hellalla Yo-kylässä, asukkaat eivät olleet paikalla

Asunnossa havaittiin ikkunan kautta savua ja asunnon palovaroitin hälytti Yo-kylässä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos hälytettiin kohteeseen. Asunnossa ei ollut asukkaita paikalla, mutta hellalla oli kattila jossa ruoka aiheutti savua huoneistoon.

Palvelutalon asukkaat valokuvasivat lähiympäristöään itse rakentamillaan kameroilla

Parkinmäen palvelutalon asukkaat valokuvasivat lähiympäristöään itse rakentamillaan kameroilla syksyllä. Syntyi valokuvanäyttely Lådkamerans magi – Minäkö tämän tein? Laatikkokameran taikaa – Har jag gjort detta?

Lokakuu koko maassa tavanomaista lämpimämpi

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan lokakuu oli koko maassa tavanomaista lämpimämpi, maan pohjoisosassa jopa harvinaisen lämmin. Kuukauden keskilämpötila vaihteli Enontekiön noin +1,5 asteesta lounaissaariston noin +10 asteeseen. Näin ollen lokakuu oli koko maassa 1‒3,5 astetta vertailukauden 1991‒2020 keskiarvoja lämpimämpi.

Satakunnantien jalankulun ylikulkusilta remonttiin

Satakunnantien ylikulkusiltaa Raunistulan koulun kohdalla korjataan maanantaista 3. marraskuuta alkaen. Silta poistetaan käytöstä korjaustöiden ajaksi.

Kokoomuksen Varsinais-Suomen kansanedustajat: Länsirataa koko Suomen kilpailukykyä ja talouskasvua vahvistava investointi

Valtio ja Länsiradan osakaskunnat ovat päässeet sopuun Länsiradan osakassopimuksesta. Sopimus etenee seuraavaksi kuntien valtuustoihin hyväksyttäväksi.

Kaarina osallistuu Ruotsalaisuuden viikon juhlallisuuksiin

Kaarina osallistuu Ruotsalaisuuden viikon juhlallisuuksiin musiikki- ja taidepainotteisella ohjelmalla, joka tarjoaa kulttuuria koko viikon. Svenska veckan Kaarina eli Ruotsalaisuuden viikko keskittyy tänä vuonna elävään musiikkiin, eri muotoiseen taiteeseen ja ohjelmaan, joka tarjoaa kulttuurikohtaamisia arjessa ja yhdistää yli kielirajojen.

Öljyvahingon torjuntatyöt jatkuvat edelleen Naantalissa

Naantalissa tapahtui öljyvahinko maanantaina 27. lokakuuta. Vesistössä olevan öljyn määrä on vähentynyt merkittävästi, mutta alue pidetään edelleen rajattuna öljyntorjuntapuomeilla, joilla pyritään estämään öljyn leviämistä Naantalin keskustan suuntaan.

Fleminginpuiston alueelle suunnitellaan uutta jätevesitunnelia, valmistelutyöt käynnissä

Turun seudun puhdistamo Oy selvittää ja suunnittelee nykyisen Fleminginpuiston viemäritunnelin läheisyyteen uutta jätevesitunnelia ja siihen liittyviä verkostomuutoksia. Tähän liittyen Vilkkilän- ja Tonttumäen alueella tehdään pohjatutkimuksia loka- ja marraskuun aikana.

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan Lemminkäisenkadulla

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan kerrostalossa Lemminkäisenkadulla lauantaina aamulla.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat palaa kaupunginteatteriin

Alexandra Oupornikova, Minna Hämäläinen ja Kimmo Rasila.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat esitettiin Turun kaupunginteatterissa Kimmo Virtasen sovituksena ja ohjauksena ensimmäisen kerran vuonna 2022. Joulumieltä jakava esitys tekee jo kolmannen paluunsa Pienelle näyttämölle. Viiruna notkistelee tuttuun tapaan Alexandra Oupornikova , Pesosena nähdään Kimmo Rasila ja muissa rooleissa Minna Hämäläinen . Esityksen ikäsuositus on yli kolme vuotta.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Eurojackpotissa tiistaina 42 miljoonaa euroa

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 44/2025 täysosumia. Ensi tiistaina potissa on tarjolla noin 42 miljoonaa euroa.

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle suljettu maanantaina ja tiistaina

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle Helsingin suuntaan suljetaan maanantaina 3. marraskuuta kello 7. Ramppi avataan jälleen liikenteelle tiistaina 4. marraskuuta viimeistään kello 15.

Urheilu

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.