Tuhoutuneen liikerakennuksen tilalle Nosturinkadulle tulossa K-ryhmän supermarket
Kaavoituksessa on valmistunut uusi osallistumis- ja arviointisuunnitelma: Vaikutuksiltaan merkittävä asemakaavanmuutos Sataman kaupunginosan korttelin 14 tontille 2. Työnimeltään kaavanmuutos on Nosturinkatu 2. Kaavan laadinnasta vastaa kaavoitusarkkitehti Sofia Korte.
Tontilla sijainnut rakennus tuhoutui autopurkamon tulipalossa eikä kiinteistöllä ole tällä hetkellä toimintaa.
Kaavanmuutoksella tavoitellaan asuinrakentamista sekä urbaania vähittäistavarakaupan ja palveluiden yksikköä. Muutos täydentää Herttuankulman kaupunkirakennetta sekä koko Sataman kaupunginosan palveluverkkoa merkittävästi. Keskittämällä pysäköintiä pyritään mahdollistamaan viheralueiden laajempi mittakaava ja vapaampi sijoittelu. Tavoitteena on luoda Tukholmankadun varteen kaupunkimainen reuna.
Tavoitteena on tehdä kaavoituksen yhteydessä tonttijako.
Schauman Arkkitehdit Oy on laatinut kiinteistön vuokralaisen Kesko Oyj:n toimeksiannosta viitteellisen maankäyttöluonnoksen suunnittelualueesta. Viitesuunnitelman tavoitteena on yhdistää päivittäistavarakauppa ja asuminen keskitetyllä pysäköintirakennuksella, jolla täytetään asukkaiden paikoitustarve. Asiakkaiden pihapaikoitus on sijoitettu tontin luoteiskulmaan.
Suunnitelmassa pyritään kaupunkikuvallisesti näyttävään kaupparakennukseen, jonne on sujuvat jalankulku- ja pyöräily-yhteydet. Alueen suunnittelua rajoittaa aluetta halkovat suuret hulevesijohdot, jotka rajaavat kolmionmuotoisen alueen Tukholmankadun varresta vaikeasti hyödynnettäväksi.
Keskiviikkona kokoontuvalle kaupunkiympäristölautakunnan esitetään, että se hyväksyy asemakaavanmuutoksen tavoitteet ja merkitsee tiedoksi osallistumis- ja arviointisuunnitelman.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)