Liian monesta kodista puuttuu toimiva palovaroitin

Vuokra-asunnoista jopa 70 prosenttia on ollut vailla toimivia palovaroittimia, kun ne ovat olleet asukkaan vastuulla. Vuokra-asunnoista jopa 70 prosenttia on ollut vailla toimivia palovaroittimia, kun ne ovat olleet asukkaan vastuulla. Kuva: Jane Iltanen

Tutkimusten ja tilastojen mukaan liian monesta kodista puuttuvat toimivat palovaroittimet. Esimerkiksi vuokra-asunnoista jopa 70 prosenttia on ollut vailla toimivia palovaroittimia, kun ne ovat olleet asukkaan vastuulla. Pelastuslaitosten palopaikoilta keräämien tietojen mukaan toimivia palovaroittimia on ollut vain puolessa kodeista. Paloturvallisuusviikolla testataan palovaroittimia toivottavasti kaikissa kodeissa. Paloturvallisuusviikkoa vietetään 26.11.–1.12.

Palovaroittimien hankinta- ja kunnossapitovastuu on tavallisissa suomalaisissa kodeissa asunnon haltijan tehtävä, kun kodin palovaroittimet ovat paristokäyttöisiä, ei sähköverkkoon kytkettyjä.

– Tilanne saattaa muuttua uuden, eduskunnan käsittelyssä olevan pelastuslain myötä, mutta toistaiseksi asukkaat vastaavat kotiensa palovaroittimien riittävyydestä ja toimivuudesta, Suomen Pelastusalan keskusjärjestön vanhempi asiantuntija Ilpo Leino toteaa.

Paloturvallisuusviikon teemana on palovaroittimet. Tavoitteena on, että kaikissa kodeissa olisi toimivat palovaroittimet.

– Palovaroitinpäivänä 1. joulukuuta kello 18 on varsinainen H-hetki. Silloin Paloturvallisuusviikon kampanjaväki toivoo, että kodeissa kaikkialla Suomessa piipataan palovaroittimia eli painetaan testinappia, sanoo turvallisuusviestinnän asiantuntija Juha Hassila Suomen Pelastusalan Keskusjärjestöstä.

Palovaroittimet vartioivat paitsi kodin asukkaiden henkeä ja terveyttä myös kerros- ja rivitaloissa asuvien naapurien turvallisuutta ja jopa yhteistä omaisuutta.

– Yhdessä taloyhtiön asunnossa syttynyt tulipalo jää kovin harvoin vain sen asunnon ja asukkaiden haitaksi. Naapuriasuntoihin voi tulla mittavaakin vahinkoa tulen, savun ja sammutusveden vuoksi ja pahimmillaan voidaan menettää ihmishenkiä, Leino painottaa.

Palovaroittimia kannattaa testata säännöllisesti painamalla testinappia, ja 5–10 vuoden välein ne on syytä vaihtaa uusiin. Koska palovaroittimet ovat sähkölaitteita, ne voivat vikaantua tai niiden toiminta voi iän myötä heikentyä. Vanhat palovaroittimet eivät tutkitusti toimi luotettavasti.

Palovaroittimia pitää usein olla enemmän kuin yksi. Vaikka lain minimivaatimus onkin yksi palovaroitin jokaista 60 neliömetriä kohden jokaisessa kerroksessa, ei pelkän neliömäärän perusteella tehtävä asennus anna aina riittävää turvaa.

– SPEK suosittelee, että palovaroittimet asennetaan jokaiseen makuuhuoneeseen, poistumisreitille eli eteistilaan, olohuoneeseen, sillä siellä on usein sähkölaitteita, sekä useampikerroksisessa asunnossa kaikkiin kerroksiin portaikon läheisyyteen, sanoo Leino.

Paloturvallisuusviikkoa koordinoi Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö. Yhteistyössä ovat mukana pelastuslaitokset, pelastusliitot, sisäministeriö, EHYT ry, Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto, Kirkkohallituksen Diakonia ja yhteiskunta, Suomen Kiinteistöliitto, Suomen Omakotiliitto, Suomen Palopäällystöliitto, Nuohousalan Keskusliitto sekä Vanhustyön keskusliitto. Paloturvallisuusviikon rahoittaa Palosuojelurahasto. 

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Avioeron hakeminen mahdollista uudessa sähköisessä asiointipalvelussa

Tuomioistuinvirasto on avannut uuden kansalaisten sähköisen asiointipalvelun, jonka kautta on mahdollista hakea avioeroa. OmaTuomioistuin-asiointipalvelu helpottaa hakuvaihetta ja tarjoaa mahdollisuuden seurata asian etenemistä. Ensi vuonna palvelun käyttö laajenee käräjäoikeuksien muihin hakemusasioihin ja myös riita- ja rikosasioihin.

Operaatio Lumihiutale auttaa jälleen tien päällä pulaan joutuneita

Operaatio Lumihiutale käynnistyy 13. joulukuuta. Kuva on vuodelta 2007.

Autoliiton tiepalvelun Operaatio Lumihiutale on mukana joulunajan liikenteessä jo 57. kerran. Tiepalvelumiehet kehottavat huolehtimaan rengasturvallisuudesta joulun viettoon lähdettäessä.

Kuluttaja-asiamies hakee markkinaoikeuden ratkaisua asuntokaupan suorituskyvyttömyysvakuuden asettamiseen lisärakentamiskohteessa

Kuluttaja-asiamies hakee markkinaoikeudelta linjaratkaisua, joka täsmentää perustajaosakkaan velvollisuutta asettaa lisärakentamiskohteeseen vakuus suorituskyvyttömyyden varalle. Arvioitavana on tilanne, jossa asunto-osakeyhtiölle on muutostöillä rakennettu yksi asuinhuoneisto lisää.

Ääniä monikulttuurisesta yhteisöstä

Sateenkaari Koto ry ja Turun Taiteilijaseura esittävät 12.–19. joulukuuta Turun Taidehallin Isossa Galleriassa Ääniä monikulttuurisesta yhteisöstä -näyttelyn, joka nostaa esiin monikulttuurisen Turun taiteilijoiden luovat äänet, koetut kokemukset ja kulttuuriset ilmaisut, ja vahvistaa moninaisten näkökulmien näkyvyyttä paikallisessa yhteisössä.

Geminidien tähdenlentoparvi aktiivisimmillaan viikonloppuna

Geminidit on viimeinen vuoden kolmesta runsaimmasta meteori- eli tähdenlentoparvesta. Parasta havaintoaikaa on lauantain ja sunnuntain välinen yö 13.–14. joulukuuta, jolloin tähdenlentoja voi nähdä parhaimmillaan tunnin aikana useita kymmeniä, tyypillisesti muutamia kymmeniä. Joulukuussa runsas pilvisyys kuitenkin usein haittaa geminidien havaitsemista.

Väitös: Ihmisen kasvava vaikutus planeettamme ulkopuolella vaatii eettistä harkintaa

Oskari Sivula.

Viime vuosina kiihtynyt avaruustoiminta nostaa esille eettisiä kysymyksiä, joita olisi hyvä tarkastella hyvissä ajoin Turun yliopiston väitöskirjatutkijan mukaan. Tuore avaruusetiikkaa käsittelevä väitöskirja keskittyy erityisesti biologiseen kontaminaatioon eli elämän, kuten mikrobien, leviämiseen Maan ulkopuolelle.

Miten ideat ja taidesuuntaukset kehittyvät, mikrobikannat syntyvät, ekosysteemit romahtavat ja rakentuvat uudelleen?

Tiedettä ja taidetta yhdistävässä tapahtumassa keskustellaan monimuotoisten järjestelmien muutoksesta. Tilaisuuden puhujina tekoälyn myyttistä perustaa tarkasteleva mediatutkija Amir Vudka sekä kuvataiteilija Alvar Gullichsen . Tapahtuma järjestetään perjantaina 12. joulukuuta kello 10–17 Turussa.

Forum-korttelin tapahtuma-aukiolle sienirihmastosta, puusta ja savesta rakennettu Kudos-teos

Kudos - Materiaalisten suhteiden kirjasto on moniaistinen arkkitehtuuri-installaatio.

Kudos – Materiaalisten suhteiden kirjasto on moniaistinen arkkitehtuuri-installaatio, joka kyseenalaistaa nykyisen, sekä ympäristölle, että meille itsellemme haitallisen tapamme rakentaa. Installaatio on tehty osallistavissa työpajoissa sienirihmastosta, savesta, järviruo'osta ja muista luonnonmateriaaleista, jotka on kerätty läheltä, kasvatettu itse, tai otettu talteen ylijäämänä tai tarpeettomana.

Koululaisten ja varusmiesten kunto kohenee

Move!-mittauksissa niiden oppilaiden osuus, joilla fyysinen toimintakyky on mahdollisesti terveyttä ja hyvinvointia kuluttavalla tai haittaavalla tasolla, on laskenut viimeisen kolmen vuoden aikana 40 prosentista 37 prosenttiin. Myös varusmiesten kuntotesteissä vuonna 2020 käynnistynyt kestävyyskunnon nousu on jatkunut. Lasten ja nuorten fyysisessä toimintakyvyssä on edelleen merkittäviä eroja maaseudun ja kaupunkien sekä hyvinvointialueiden välillä.

Logomo isännöi The Voice of Finlandin juhlakauden livelähetyksiä

Sanni, Arttu Wiskari, Elastinen ja Jenni Vartiainen.

The Voice of Finlandin 15. kausi huipentuu keväällä Logomon livelähetyksiin. Juhlakauden finaalivaiheeseen etenevät kilpailijat nähdään Logomossa neljänä peräkkäisenä perjantaina. Ohjelman suorat lähetykset tarjoavat jälleen aikaisempaa suuremman lavatuotannon, yllätysesiintyjiä ja tiukkaa kilpailujännitystä.

The Future Founder -stipendit vahvistamaan yrittäjyyttä Suomen lukioissa

Johanna Vesikallio ja Zach Shelby.

Teknologiayrittäjä Zach Shelby ja Nuorten yrittäjyys ja talous NYT käynnistävät uuden stipendijärjestelmän lukioille. Stipendien tavoitteena on inspiroida uusia yrittäjäsukupolvia ja lisätä Vuosi yrittäjänä -ohjelman käyttöä lukioissa.

Junnila ja Valkonen tyytyväisiä eduskunnan joululahjarahoihin Varsinais-Suomelle

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Budjettiin tehtiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen (kok.) ovat tyytyväisiä.

Uusia sijoituksia rahastoihin lähes miljardi euroa

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin marraskuussa yhteensä 973 miljoonaa euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaan vaikutti kielteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa kuitenkin lähes 200 miljardia euroa.

Nummen väkivallanteosta epäilty nuori saatu kiinni

Poliisi on ottanut kiinni nuoren, jota epäillään keskiviikkona Nummessa tehdystä väkivallanteosta. Poliisi tutkii asiaa tällä hetkellä tapon yrityksenä.

Nuoret syövät usein sohvalla, yli 55-vuotiaat aterioivat ruokapöydän ääressä

Nuoret kaipaavat ruoan kylkeen viihdykkeitä, vanhemmat ikäluokat arvostavat rauhallista ruokapöytää.

Syödäänkö suomalaiskodeissa some- ja televisioillallisia vai koko perheen yhteisiä aterioita? Nykyiseen ruokailukulttuuriimme kuuluvat molemmat, selviää Asuntosäätiön tuoreesta tutkimuksesta. Siinä missä nuoret kaipaavat ruoan kylkeen viihdykkeitä, arvostavat vanhemmat ikäluokat rauhallista ruokapöytää.

Juha Kuitto vuoden taloyhtiöpuheenjohtaja Varsinais-Suomessa

Juha Kuitto.

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi palkitsi keskiviikkona asumisen saralla ansioituneita. Varsinais-Suomen vuoden taloyhtiöpuheenjohtajaksi valittiin Juha Kuitt o. Vuoden palvelumyönteisin taloyhtiöteko myönnettiin Tekno-Innovaatio Oy:n Jaakko Nurmelle . Asunto Oy Salon Kössintorni palkittiin parhaiten ikä- ja muistiystävällisyyttä edistäneenä taloyhtiötekona. Vuoden korjaushanke on raisiolaisen rivitalon Asunto Oy Raision Emilian valesokkelirakenteen korjaus. Tahot valitsi Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi.

Eduskunnalta rahoitus kiinteän Helsinki–Turku–Tukholma-yhteyden selvitykseen sekä naisten terveyden osaamiskeskittymän toimintaan

Eduskunta on päättänyt talousarvion jakamattomien varojen kohdentamisesta kansanedustajien tärkeänä pitämiin kohteisiin. Turun seutu iloitsee erityisesti kiinteän Helsinki–Turku–Tukholma-yhteyden selvityksen sekä naisten terveyden osaamiskeskittymän saamasta rahoituksesta.

Partyland avaa myymälän Skanssiin

Partyland avaa myymälän Skanssissa.

Juhliin erikoistunut liike Partyland avaa myymälän Kauppakeskus Skanssissa 12. joulukuuta.

Urheilu

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.