Palovaroitin puuttuu liian usein nuoren kerrostaloasujan kodista

Lähes joka kymmenennen alle 35-vuotiaan kodissa ei ole palovaroitinta. Lähes joka kymmenennen alle 35-vuotiaan kodissa ei ole palovaroitinta. Kuva: Jori Liimatainen

Palovaroitin puuttuu lähes joka kymmenennen alle 35-vuotiaan kodista, kertoo OP Ryhmän kyselytutkimus. Yksittäisen kotitalouden palovahingoista maksettava korvaus voi nousta sadoista tuhansista jopa yli miljoonaan euroon. OP Ryhmän kyselytutkimuksen mukaan palovaroitin löytyy kuitenkin 95 prosentista kodeista.

– Palovaroitin pitäisi löytyä jokaisesta kodista jo lakisääteisestikin. Kyselymme mukaan palovaroitinta vailla on keskimääräistä useammin nuoren aikuisen kerrostaloasunto. Palovaroittimen puuttuminen kerrostalossa on merkittävä turvallisuusriski paitsi asukkaalle itselleen myös naapureille. Tulipalon sattuessa palovaroitin säästää ihmishenkiä, Pohjola Vakuutuksen omaisuuden ja toiminnan korvauspalveluista vastaava johtaja Markus Uimonen sanoo.

Suomen hallitus esittää pelastuslakiin muutoksia vuoden 2024 alusta alkaen, minkä myötä vastuu palovaroittimista siirtyisi asukkaalta asunnon omistajalle. Pelastustoimen arvioiden mukaan palovaroitin puuttuu noin 20 prosentissa kaikista asunnoista. Palovaroittimien hankinta- ja kunnossapitovelvollisuuden muutoksilla pyritään pitämään huoli velvoitteiden nykyistä paremmasta toteutumisesta.

– Lakimuutos on tervetullut, sillä epätietoisuutta tuntuu olevan yllättävän paljon erityisesti nuorten aikuisten keskuudessa. Myös monien ikäihmisten ja erityisryhmien voi olla hankalaa huolehtia palovaroittimien toimintakunnosta. Toivottavasti lakiuudistus tuo toteutuessaan palovaroittimen käytännössä jokaiseen suomalaiseen kotiin, Uimonen summaa.

Palovaroittimen suositeltu käyttöikä on 5–10 vuotta, ja paristot tulisi vaihtaa vuoden välein. Myös varoittimen toimivuus tulisi varmistaa säännöllisesti.

– Palovahingoissa valitettavan usein kodin palovaroitin ei ole toiminut odotetusti. Varoittimen testaaminen ja paristojen vaihtaminen kannattaisi merkitä kalenteriin muistutuksena, niin palovaroittimen toimivuus tulee varmistettua, Uimonen suosittelee.

Palovaroittimen lisäksi asunnon omistajan tulisi huolehtia tarpeellisista ensisammutusvälineistä, kuten sammutuspeitteestä ja vaahtosammuttimesta. Palopeite löytyykin OP Ryhmän kyselytutkimuksen mukaan 87 prosentista omakotitaloista, kun kerrostaloasunnoissa vastaava luku on 66 prosenttia.

– Palopeitteen toivoisi löytävän yhä useampaan kotiin, sillä sen avulla voi sammuttaa niin keittiön rasvapalon kuin olohuoneen sähkölaitepalon. Se on erittäin tehokas alkusammutusväline, Uimonen sanoo.

Kotitalouksien palovahingot ovat vahinkotilastoissa harvinaisia, mutta erittäin vaarallisia henkilövahinkojen kannalta ja omaisuusvahingoltaan suuria. Palovahingot ovat muodostaneet vuosina 2017–22 ainoastaan 1,5 prosenttia Pohjola Vakuutuksen tilastoimista kotitalouksien vahingoista, mutta niistä maksettavat korvaukset muodostavat 25 prosenttia kaikista kotitalouksille maksetuista vakuutuskorvauksista.

– Kotitalouksien palovahingot korvataan 98-prosenttisesti täysimääräisenä. Olemme maksaneet jopa yli miljoonan euron korvaukset yksittäisestä tulipalosta aiheutuneesta tuhosta. Tuhoisan tulipalon ollessa kyseessä, ovat korvattavat summat joka tapauksessa satoja tuhansia euroja, Uimonen kiteyttää.

Pohjola Vakuutuksen tilastojen valossa palovahinkoja sattuu tasaisesti ympäri vuoden. Loppuvuoden juhlakauden lähestyessä kannattaa kuitenkin olla tarkkana niin kynttilöiden, ulkotulien kuin ruuanlaiton kanssa.

– Erityisesti ruuan valmistuksessa on hyvä muistaa, ettei uunia tai liettä jätetä valvomatta. Kokki on keittiössä käytännössä laivan kapteeni, Uimonen muistuttaa.

OP Ryhmän lokakuussa toteutettuun kyselytutkimukseen vastasi verkkopaneelissa 15–79-vuotiaita suomalaisia (n=2 369) valtakunnallisesti edustavasti. Tutkimukseen vastanneiden määrä vaihtelee kysymyksittäin. Tutkimuksen toteutti Taloustutkimus Oy OP Ryhmän toimeksiannosta. Vastausten virhemarginaali on enimmillään 2,0 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Taide, samppanja ja fine dining yhdistyvät Logomossa

Turussa koetaan tänä kesänä uudenlainen fine dining -elämys, kun Champagne Dinner katetaan 16. kesäkuuta immersiivisen taide-elämyksen keskelle Logomoon. Illallinen järjestetään Frameless-elämyksen sisällä näyttelyn aukioloajan ulkopuolella.

Lounais-Suomen poliisi varoittaa taskuvarkaista

Taskuvarkaudet ovat myös Lounais-Suomen poliisilaitoksen alueella yleistyneet. Lounais-Suomen poliisille on alkuvuoden aikana tehty useita ilmoituksia epäillyistä taskuvarkauksista. Tyypillisimmillään ilmoittajalta on anastettu lompakko repusta, taskusta, käsilaukusta tai ostoskärrystä. Taskuvarkauksia on ilmoitettu tehdyksi Turussa, Loimaalla, Porissa ja Salossa.

Aurinkopaneelit asentavan taloyhtiön kannattaa muodostaa energiayhteisö

Sami Jouttijärvi.

Kerrostalon sisäinen energiayhteisö voi tuoda huomattavaa lisäarvoa aurinkovoimalan tuottamalle sähkölle, osoittaa Turun yliopiston tuore tutkimus. Aurinkovoiman nopea yleistyminen Suomessa on tuonut oman energiantuotannon tavallisten kansalaisten ulottuville. Omakotitalojen lisäksi myös kerrostaloissa asuvat voivat hyötyä oman aurinkosähkön tuotannosta.

Impivaaran uimahallin tontille suunnitteilla kylpylä- ja sauna-alue

Kaupunginhallitus myönsi maanantaina Jukupark Oy:lle ja TKU-Rakennus Oy:lle innovaatiokumppanuuteen perustuvan aluevarauksen spa- ja saunamaailman toteuttamiseksi Impivaaran uimahallin ja Jukuparkin väliin.

Lisää uusia verenluovuttajia tarvitaan ympäri Suomea

Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä verenluovutuksessa kävi 37 485 ihmistä, joista uusia luovuttajia oli 4 908.

Veripalvelun tavoitteena on tänä vuonna saada 22 000 uutta verenluovuttajaa. Suomen huoltovarmuuden kannalta tarvitaan laaja luovuttajakunta, jonka ei tarvitsisi käydä tiheästi luovuttamassa verta. Suuronnettomuuksissa verentarve kasvaa äkillisesti ja esimerkiksi pandemiatilanteessa iso osa verenluovuttajista on sairaana.

Raitiotie eteni kaupunginhallituksesta kaupunginvaltuuston päätettäväksi

Kaupunginhallitus hyväksyi maanataina raitiotien investointipäätöksen ja vaunuhankinnan etenemisen edellyttämän määrärahavarauksen sekä rakentamisvaiheen vuosien 2026–28 työt ennen valtion rahoituksen varmistumista.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.

Rollaattorimarssilla marssitaan hyvän vanhuuden puolesta

Rollaattorimarssi on monessa kaupungissa kasvanut elämänmakuiseksi mielenilmaukseksi, joka muistuttaa ikääntyneiden hyvinvoinnin ja ikäystävällisten palvelujen merkityksestä. Turussa tapahtuman järjestävät perjantaina 8. toukokuuta kello 14 Turun kaupungin vanhusneuvosto, Turun Seudun Vanhustuki ry ja Turun Seudun Nivelyhdistys ry.

Toisenlaiset sävelet soivat vapunpäivänä Raision kirkossa

Arttu Selonen.

Vapunpäivänä 1. toukokuuta kello 14 Raision kirkossa kuullaan monipuolista musiikkia Raision kanttorin Arttu Selosen uruilla esittämänä. Ohjelmassa on klassikoita niin opiskelijoiden kuin työväenkin vapunvietosta sekä ei-niin-kirkollista urkumusiikkia. Noin 45 minuuttia kestävän konsertin jälkeen seurakunta tarjoaa munkkeja ja simaa Wanhan pappilan pihamaalla. Huonon sään sattuessa munkit ja simat nautitaan kirkossa.

Huhkolan asukkaat pääsevät äänestämään eläinpormestarivaaleissa

Huhkolan asuinalueella järjestetään toukokuussa täysin leikkimielinen kilpailu, jossa alueen asukkaat pääsevät äänestämään Huhkolan omaa eläinpormestaria. Ehdokkaaksi sai ilmoittautua kaikki Huhkolassa asuvat lemmikit karvoihin katsomatta. Ehdokkaiksi ilmoitettiin kissoja ja koiria yhteensä 11. Ehdokkaiden vaaliteemat vaihtelevat laidasta laitaan, aina turvallisuudesta juustoveroon, joten luvassa on taatusti hyvän mielen demokratiaa.

Uusi tapa kokea kirjamessut – kirjailijat lukevat uutta tuotantoaan

Kjell Westö.

Logomossa 2.–4. lokakuuta järjestettävät Turun Kirjamessut tarjoavat kävijöilleen aivan uudenlaisen kirjamessukokemuksen. Logomon Pysäkki-lavalla LUGEMOSSA kävijä pääsee istahtamaan pitkäksi toviksi kirjailijan tuotannon äärelle. LUGEMO, jossa kirjailija lukee yleisölle teoksestaan omalla äänellä, on kaivattu tilaisuus unohtaa hetkeksi häly ja uppoutua kirjan maailmaan.

Valinnanvapauskokeilun lääkärillä voi käydä missä vain Suomessa

Oletko täyttänyt 65 vuotta? Tiesitkö, että voit käydä yksityisellä yleislääkärillä edullisesti myös, kun olet kotimaassa kesällä reissussa tai mökillä? Edellytyksenä on, että yleislääkäri on mukana valinnanvapauskokeilussa.

Turku selvittää ulkoilusaarten kehittämismahdollisuuksia

Selvityksessä tarkastellaan Turun ulkoilusaarten palveluita, käyttöä, infrastruktuuria, saavutettavuutta ja luontoarvoja sekä sopimusmalleja ja kaupungille aiheutuvia kustannuksia.

Turun kaupungilla on kolme ulkoilusaarta: Vepsä, Maisaari ja Pähkinäinen. Saarten tulevaisuuden kehittämismahdollisuuksia kartoitetaan laajalla selvityksellä, jonka tavoitteena on muodostaa ajantasainen kokonaiskuva saarten nykytilasta sekä määritellä pitkällä aikavälillä kestävät ja toimivat ratkaisut niiden operointiin, palveluihin ja ylläpitoon.

Gallup: Enemmistö turkulaisista vastustaa yhä raitsikkaa

Raitiotien rakentamiselle Turkuun on selvästi enemmän vastustajia kuin kannattajia. Tuoreen gallupin mukaan yhdessäkään puolueessa kannatus ei nouse enemmistöksi. Taloustutkimuksen tutkimuksen mukaan 51 prosenttia turkulaisista vastustaa raitiotien rakentamista, kun taas 33 prosenttia kannattaa sitä. Loput 14 prosenttia suhtautuu hankkeeseen neutraalisti. Taloustutkimus toteutti gallupin Ratikkavaalit.fi-työryhmän toimeksiannosta.

Impivaaran uimahallissa alkaa peruskorjaus

Impivaaran uimallin remontti käynnistyy toukokuussa. Sen arvioidaan valmistuvan lokakuun loppuun mennessä.

Impivaaran uimahalli siirtyy mittavaan peruskorjaukseen, jonka tavoitteena on parantaa hallin toimivuutta, turvallisuutta ja energiatehokkuutta vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Remontin aikana uudistetaan keskeisiä rakenteita ja järjestelmiä, jotta uimahalli voi palvella käyttäjiään entistä paremmin tulevina vuosikymmeninä.

Ansiopäivärahan taso laski alkuvuonna seitsemän prosenttia

Ansiopäivärahan keskimääräinen taso on laskenut. Tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä ansiopäivärahan määrä oli seitsemän prosenttia matalampi kuin viime vuoden vastaavana ajanjaksona.

Linnankatu suljetaan läpiajolta

Turun sataman ympäristön liikennejärjestelyt muuttuvat merkittävästi tiistaina 28. huhtikuuta. Ajo Turun satamaan Linnankadun kautta katkaistaan, ja Tuontikatu suljetaan ajoneuvoliikenteeltä Pahaniemen sillan alittavalta osuudelta.

Kuluttajien luottamus entistäkin alempana, kun sodat nakertavat odotuksia omasta ja Suomen taloudesta

Tilastokeskuksen kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku laski huhtikuussa edelleen lukemaan -12,5, kun se oli maaliskuussa -11,5 ja helmikuussa -10,5. Odotukset omasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua vajosivat entistäkin alemmaksi.

Näköislehti

Urheilu

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.

Mustafe Muuse haaveilee useammasta matkasta Birminghamin EM-kisoissa

Mustafe Muuse tähtää alkavaan yleisurheilukesään kovin tavoittein.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen talvi on kulkenut tulosten valossa kovaa. Helmikuussa Muuse rikkoi lyhyen ratojen 5 000 metrin Suomen ennätyksen Bostonissa. Tammikuussa Muuse juoksi Valenciassa maantiekympin Suomen ennätyksen. Valenciassa juostu aika rikkoi myös Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.

FBC Turku löysi uuden päävalmentajan tutusta suunnasta

Miesten F-liigasta pudonnut FBC Turku rakentaa uutta alkua. Ensi kaudeksi vaihtuu sarjataso, päävalmentaja, osa joukkueesta ja lisäksi Antti Vääri ei ole joukkueen managerina.

Turkulaisessa salibandyssa liikahti yksi mannerlaatta maaliskuun lopussa, kun FBC Turun historian alusta asti vahvana taustatekijänä ollut Antti Vääri jättävänsä pestinsä FBC Turun managerina.

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.