937 000:ta uhkaa tavallista pienempi tili joulun alla

Verohallinto arvioi, että 937 000 henkilön tuloraja ylittyy, jos he saavat loppuvuodesta tuloja samaan tahtiin kuin tammi–syyskuussa. Jos verokortin tuloraja ylittyy, tuloja verotetaan perusveroprosentin sijaan korkeammalla lisäprosentilla.

− Nyt alkaa olla viimeinen hetki tarkistaa OmaVerosta, riittääkö verokortin tuloraja loppuvuodeksi. Jos tuloraja uhkaa ylittyä, kannattaa tehdä uusi verokortti. Kun uuden verokortin tekee nyt, muuttunut veroprosentti ehditään huomioida marras- ja joulukuun tulojen yhteydessä eikä vaikutus joulukuun palkkaan ole niin suuri, sanoo ylitarkastaja Päivi Ylitalo Verohallinnosta.

Ylitalo muistuttaa, että tulorajaa tarkistaessa kannattaa katsoa, mille ajalle tuloraja on merkitty.

− Perusverokortin, eli sen verokortin, jonka asiakas on saanut vuodenvaihteessa, tuloraja on 11 kuukaudelle, sillä tammikuussa tuloja on verotettu vielä viime vuoden verokortin mukaan. Eli jos asiakas ei ole tehnyt uutta verokorttia vuoden 2022 aikana, hänen verokorttinsa on tullut voimaan helmikuussa 2022. Tästä syystä verokortille merkitty tuloraja on 11 kuukaudelle. Tulorajaa tarkistaessa tässä tapauksessa lasketaan tulot helmikuun alusta joulukuun loppuun, lomarahat mukaan lukien.

− Jos taas asiakas on tehnyt uuden verokortin jossain vaiheessa vuotta, sillä näkyvä tuloraja kattaa loppuvuoden tulot verokortin voimaantulosta lähtien. Voimaantuloaika näkyy verokortilta, Ylitalo sanoo.

Palkansaajista 35 prosenttia, noin 1,2 miljoonaa on tehnyt lokakuun alkuun mennessä ainakin yhden uuden verokortin. Uusista verokorteista 75 prosenttia on tilattu OmaVeron kautta.

Verohallinto on tänäkin vuonna muistuttanut osaa asiakkaista tulorajan täyttymisestä sähköpostilla. Sähköpostimuistutuksen saa, jos on ottanut käyttöön Suomi.fi-viestit. Ensimmäistä kertaa muistutusviestejä on lähetetty palkansaajien lisäksi myös eläkkeen- ja etuudensaajille.

Verohallinto vertaa asiakkaan voimassa olevan verokortin tietoja tulorekisteristä saataviin tulotietoihin ja ehdottaa veroprosentin muuttamista, jos asiakkaan tulot ovat olennaisesti muuttuneet tai jos verokortin tuloraja vaikuttaa olevan liian pieni.

Ehdotus uudeksi veroprosentiksi näytetään herätteenä OmaVerossa, ja asiakas voi valita, haluaako hän päivittää veroprosenttinsa. Sähköpostimuistutuksia on tänä vuonna lähtenyt kaikkiaan reilulle 58 000 henkilölle, joista vajaa viidennes on hyväksynyt ehdotuksen sellaisenaan tai muokattuna.

− Harmillisesti lähes 30 000 henkilöä ei sen sijaan ole reagoinut ehdotukseemme lainkaan, Ylitalo sanoo.

Suomi.fi-viestien lisäksi Verohallinto muistuttaa tulorajan tarkistamisesta tekstiviestillä. Tekstiviestejä on tänä syksynä lähetetty 8 000 henkilölle, joiden veroprosentti vaikuttaa Verohallinnon tietojen mukaan olevan pielessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kieli paljastaa asenteita ja toimii vastarinnan välineenä, kertoo suomalaisten sateenkaari-ihmisten kielenkäyttöä kartoittanut tutkimus

Meri Lindeman.

Sukupuoleen ja seksuaalisuuteen liittyvät sosiaaliset ja yhteiskunnalliset muutokset kytkeytyvät usein kieleen. Kieltä käytetään ihmisoikeuksien edistämiseen, niiden rajoittamiseen, erilaisista identiteeteistä keskustelemiseen ja yksittäisten ihmisten omaan sukupuolen ilmaisuun, sanoo FM Meri Lindeman .

Yliannostuksiin kuoli viime vuonna yli 200 ihmistä

Huumemyrkytyksiin eli huumeiden yliannostuksiin menehtyi Suomessa viime vuonna 209 ihmistä. Heistä viidesosa oli alle 25-vuotiaita nuoria. Päihdealan järjestöt vaativat nopeita ja konkreettisia toimenpiteitä huumekuolemien ehkäisemiseksi.

Turkulainen Frukt Coffee Roasters valittiin ammattilaisäänestyksessä vuoden kahviksi

Samuli Pääkkönen on pyörittänyt aiemmin pop up -kahviloita.

Turkulainen Frukt Coffee Roasters valittiin ammattilaisäänestyksessä vuoden kahviksi. Samuli Pääkkösen luotsaama Frukt Coffee sijoittui ammattilaisten äänestyksessä Suomen kuudenneksi. parhaimmaksi kahvilaksi (Puutarhakatu 8). Frukt Coffee sai erityismainintapalkintona Vuoden kahvi -palkinnon.

Masennuslääke voi heikentää istukan estrogeeni- ja vierasaineaineenvaihduntaa

SSRI-masennuslääkkeiden käyttö raskauden aikana voi muuttaa estrogeenien tuotantoon ja vierasaineiden käsittelyyn liittyvien entsyymien aktiivisuutta istukassa, osoitti filosofian maisteri Anna Itkosen väitöstutkimus. Toksikologian alaan kuuluva väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 7. marraskuuta.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa esillä Päivi Nätyngin teoksia

Päivi Nätynki, Croquis, 1993, hiilikynä.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa nähdään 4.–27. marraskuuta paikallisen Päivi Nätyngin taidenäyttely Havaintoja ihmisestä – olevaisesta ja olemattomasta . Suurin osa näyttelyn vuosien varrella luoduista teoksista on esillä ensimmäistä kertaa.

Kuntien yhteistyötä perusopetuksen järjestämisessä vahvistetaan ikäluokkien pienentyessä

Perusopetuksen oppilasmäärä on kääntymässä voimakkaaseen laskuun. Väestönmuutos vaikuttaa opetuksen järjestämisen edellytyksiin erityisesti pienissä, väestöään menettävissä kunnissa. Opetus- ja kulttuuriministeriö avaa ensi vuoden alussa avustushaun, jolla turvataan perusopetuksen yhdenvertaista saavutettavuutta koko maan alueella.

Suuret klassikot voi soittaa yhdellä kitaralla

Tomi Paldanius.

Kitaravirtuoosi Tomi Paldanius esiintyy Raision Kirjastotalon Martinsalissa maanantaina 3. marraskuuta kello 18. Luvassa on kaikkien tuntemia klassikkokappaleita aina rockista klassiseen musiikkiin.

Kaupunkistrategian kuntalaiskysely: Turun vahvuudet kulttuuri ja asuminen

Turku uudistaa strategiaansa, joka ohjaa kaupungin kehittämistä ja kasvua tulevina vuosina. Turun kaupunki pyysi kaupunkilaisilta näkemyksiä tulevaisuuden Turun suuntaviivoihin. Vastauksissa korostui tyytyväisyys Turussa asumiseen sekä kulttuurin ja liikunnan palveluihin. Kehittämisen painopisteiksi nousivat mahdollisuudet vaikuttaa, luottamus ja kaupunkikehitys.

HKFoodsin pääkonttori muuttaa uusiin toimitiloihin DataCityyn

HKFoods siirtyy DataCityyn.

HKFoodsin Turussa sijaitseva pääkonttori siirtyy uusiin toimitiloihin Lemminkäisenkadulla. Uusi toimipaikka on 1. helmikuuta alkaen Turun Tiedepuiston DataCityssä, jonka osoite on Lemminkäisenkatu 14–18 (A-porras, 6. kerros). Pääkonttorin muut yhteystiedot säilyvät ennallaan.

Öljyvahinko Naantalin sataman ja Luonnonmaan välisellä vesialueella, veneväylä Ukko-Pekan sillan kohdalla suljettu toistaiseksi

Maanantaina 27. lokakuuta koeajossa ollut alus havaitsi hydrauliöljyvuodon, jonka seurauksena arviolta 100–200 litraa öljyä pääsi mereen.

Lajitteluasemilla siirrytään marraskuussa talvikauden aukioloihin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään marraskuun alusta suppeampiin talviaukioloaikoihin.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään marraskuun alusta suppeampiin talviaukioloaikoihin. Lajitteluasemalla otetaan vastaan kaikenlaista kodin siivouksessa, remontoinnissa tai muuton yhteydessä syntyvää jätettä. Esimerkiksi kotitalouksien vaarallisten jätteiden sekä kaikenkokoisen sähkölaiteromun ja puujätteen tuominen asemalle on maksutonta.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue keskeyttää maksumuistutusten lähettämisen toistaiseksi

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on lähettänyt ja lähettää tämän vuoden aikana maksumuistutuksen kaikkiaan noin 40 000 asiakkaalle, joilla on erääntyneitä laskuja vuosilta 2023–25. Asiakaspalvelun puhelinaikaa on laajennettu. Asiakkaita kannustetaan sopimaan tarvittaessa lisää maksuaikaa tai muista maksujärjestelyistä.

Taiteilijat pohtivat yhteisnäyttelyssä omaa suhdettaan leikkiin

Minna Salomaan töitä on esillä Galleria Jäniksessä.

Minna Salomaan ja Lempeän Emmin yhteisnäyttely ↑=↓ on esillä 2.–28. marraskuuta Galleria Jäniksessä.

Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu

Seuratoiminnan kehittämistuki eli seuratuki uudistuu. Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) kertoi uudistuksen valmistelun käynnistämisestä Kansallisessa liikuntafoorumissa Rovaniemellä.

Victoria Poleván teoksen Suomen ensiesitys John Storgårdsin johdolla

Simone Lamsma.

Ylikapellimestari John Storgårds johtaa Turun filharmonista orkesteria perjantaina 31. lokakuuta kello 18 Konserttitalossa. Adagio rauhalle -nimeä kantava konsertti pukee säveliksi sodan mielettömyyden. Illan solistina loistaa viulisti Simone Lamsma .

Eläkeläiset eivät juokse alennusten perässä

Erikoiskaupan liiton laaja kuluttajatutkimus kartoitti yli 55-vuotiaiden suomalaisten kulutustottumuksia. Tutkimuksen mukaan ikääntyneet kuluttajat ovat hintatietoisia, mutta laatu on tärkeämpi kriteeri ostospäätöksen yhteydessä. Laadun merkitys korostuu eniten kodinkoneiden ja elektroniikan ostamisen yhteydessä.

Muutos opiskelijoiden asumistuessa laski yleisen asumistuen saajamäärän alle 250 000 ruokakuntaan

Yleistä asumistukea sai lokakuussa 239 000 ruokakuntaa, mikä oli 141 000 ruokakuntaa vähemmän kuin vuotta aiemmin. Yleisen asumistuen ja opintotuen asumislisän yhteiskustannukset olivat syyskuussa yhteensä 119 miljoonaa euroa.

K-ryhmän päivittäistavara- ja autokauppa vetää, rakentaminen takkuaa

– K-ryhmän vähittäismyynti Varsinais-Suomessa kasvoi viime vuodesta, vaikka markkina on edelleen haastava ja kuluttajaluottamus heikko. Näkyvissä on kuitenkin merkkejä piristymisestä, mikä enteilee suhdanteen kääntymistä, arvioi Keskon Varsinais-Suomen aluejohtaja Janne Virtanen tiedotteessa.

Urheilu

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.