Junnila vaatii lisää apua Ukrainalle ja Venäjän sotarikosten tutkimista

Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii kansainväliseltä yhteisöltä lisää tukea ja apua Ukrainalle. Junnila puhui Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen avausistunnossa Britannian Birminghamissa lauantai-iltana.

– Meidän on tuettava ukrainalaisia heidän puolustaessaan itseään ja maataan sen kansainvälisesti tunnustettujen rajojen sisällä. Apumme laahaa koko ajan pari askelta jäljessä, vaikka Ukraina tarvitsee meiltä enemmän. Meidän tulee tukea Ukrainaa yhtä määrätietoisesti kuin kokouksemme isäntämaa Iso-Britannia on tehnyt ja varmistaa, että Ukraina selviää, ja että Venäjän hyökkäyksen hinta muuttuu niin sietämättömäksi, että tervettä järkeä alkaa löytyä syvältä Kremlin sisältä, Junnila perää.

Kaikista vaarallisinta on Junnilan mukaan se, että Venäjä jatkuvasti kyseenalaistaa Ukrainan itsenäisyyden.

– Tämä on suora uhka paitsi Ukrainan ja muiden Venäjän naapurivaltioiden yhtenäisyydelle, suvereniteetille ja alueelliselle koskemattomuudelle myös kaikkien Etyjin osallistujavaltioiden turvallisuudelle. Diplomaattiset pyrkimykset eivät voi olla rakentavia ennen kuin Venäjän federaatio lopettaa hyökkäyksensä. Tämä on vähintä, mitä he voivat ja heidän täytyy tehdä tässä vaiheessa, hän päätti.

Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen varapuheenjohtajan Pia Kauman (kok.) mukaan Venäjän hyökkäyssodasta tekee erityisen julmaa siviileihin kohdistuvan väkivallan mittakaava.

– Siviilit ovat olleet loukussa kaupungeissa raskaiden tulitusten alla. Tahdonvastaiset katoamiset ja laajalle levinnyt ja jopa lapsiin kohdistettu seksuaalinen väkivalta sodan aseena ovat aiheuttaneet valtavaa kärsimystä ja syviä traumoja. Kipeästi kaivattu apu ei ole saavuttanut sitä tarvitsevia, koska sen turvallista toimitusta ei voitu taata. On myös raportoitu, että Venäjä tietoisesti kohdistaa hyökkäyksiä sairaaloihin, kouluihin ja muuhun siviili-infrastruktuuriin, joista viimeisin oli ostoskeskus Krementšukissa.

Kauma painotti, että siviilikohteisiin hyökkääminen on sotarikos, ja vaati Etyjiä ja muita kansainvälisiä järjestöjä näyttämään Venäjälle, että kansainvälisen ja humanitaarisen oikeuden räikeät loukkaukset eivät jää rankaisematta.

Kauma muistutti Venäjän hyökkäyssodan kauaskantoisemmista seurauksista. Sen lisäksi, että hyökkäys on horjuttanut Euroopan turvallisuusjärjestystä, se on johtamassa elintarvikepulaan alueilla, joilla ihmisillä on tähänkin asti ollut vaikeuksia saada riittävästi ravintoa. Odotettavissa on myös, että maailmantalouden kasvu hidastuu ja inflaatio kiihtyy.

Birminghamissa koolla lähes 250 kansanedustajaa Etyj-maista

Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö on maailman laajapohjaisin turvallisuutta käsittelevä alueellinen järjestö. Euroopan ja Keski-Aasian maiden lisäksi jäseninä ovat Yhdysvallat ja Kanada. Järjestöön kuuluu 57 osallistujavaltioita. Parlamentaarisen yleiskokous antaa suosituksia ja ehdotuksia ministerineuvostolle sekä ottaa julkilausumillaan kantaa ajankohtaisiin politiikan tapahtumiin.

Yleiskokouksen täysistunto on koolla Birminghamissa 2.–6. heinäkuuta. Kokoukseen osallistuu lähes 250 kansanedustajataa Etyjin osallistujavaltioista. Venäjän ja Valko-Venäjän edustajat eivät osallistu kokoukseen. Parlamentaarinen yleiskokous oli kutsunut molempien maiden valtuuskunnat, mutta Britannian viranomaiset estivät heidän maahantulonsa Venäjän vastaisten pakotteiden perusteella.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vakava liikenneonnettomuus moottoritiellä Paimiossa

Lounais-Suomen poliisilaitos sai hätäkeskuksen kautta tiedon liikenneonnettomuudesta 2. toukokuuta noin kello 8.30. Ilmoituksen mukaan moottoritiellä on tapahtunut kolmen ajoneuvon vakava liikenneonnettomuus.

Raision kaupungintalon Gallerian taidenäyttelyssä väri-ilottelua

Maarit Pilvilinna, Pink, 2025, akryyli.

Raision kaupungintalon Galleriassa on esillä Maarit Pilvilinnan Tähtipölyä -taidenäyttely 5.–29. toukokuuta. Abstraktit maalaukset ovat saaneet alkunsa värien kautta, jotka hän valinnut sillä hetkellä, kun hän on aloittanut teoksen työstämisen. Kauniit värit, värien eri vivahteet ja niiden yhdistely ovat avain lopputulokseen.

Pelastuslaitoksen yksiköt nostivat miehen kuiville Aurajoesta

Ohikulkija kuuli Vaakahuoneen kohdalla Aurajoesta veden lotinaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Yksi henkilö oli pudonnut Ukkopekan ja laiturin väliin eikä kyennyt nousemaan ylös omin voimin.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistoja Hirvensalon puistotiellä

Hirvensalon puistotiellä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä Reelinkikadun risteyksen kohdalla 4.5.–17.6. Yksi ajokaista on pois käytöstä molemmista ajosuunnista. Väliaikainen kiertotie rakennetaan ohittamaan työmaa. Hirvensalon puistotien ja Reelinkikadun risteyksen liikennevalot ovat poissa käytöstä. Alueella on alennettu nopeusrajoitus 30 km/h. Kävelijät ja pyöräilijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi opastettua reittiä pitkin.

Kiusaaminen ei kadonnut – se muuttui

Ennen vanhaan puhuttiin koulujen kurista paljon. Oli tiukat järjestyssäännöt lasisissa vitriinikehyksissä koulun jokaisen kerroksen seinällä, ja kuri tarkoitti myös fyysistä tarttumista ja jälki-istuntoja. Muistan erään historianopettajan, joka tappelun jälkeen tarttui minua ja toista osapuolta nenästä ja väänsi molempien nenää, esitellen samalla vaihtoehdot: kirsikka, mustikka vai mansikka. Sama opettaja hajotti niin kutsutun tupakkanurkan koulussa. Hänen luokassaan häiriköt olivat hiirenhiljaa.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa Aurinkobaletin näyttämölle

Rauha-tädin (Jonna Aaltonen) imelä rakkauskirje päätyy vääriin käsiin. Siitä alkaakin väärinkäsitysten ja kommellusten sarja, jossa Risto Räppääjällä (Arttu Halmetoja) riittää selvittämistä.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa näyttämölle 7.–16. toukokuuta. Aurinkobaletin koko perheelle suunnatussa tanssiteatteriesityksessä Risto Räppääjän ja Nelli Nuudelipään ystävyys saa alkunsa. Marjaterttu Willmanin koreografioima ja ohjaama Tiina ja Sinikka Nopolan Risto Räppääjä ja Nuudelipää -näytelmään perustuva esitys on tulvillaan tanssia, mimiikkaa ja musiikkia.

Ratilainen vetoaa kokoomukseen ja RKP:hen – olkaa kaupunkikehityksen ja edistyksen puolue

Kaupunginvaltuutettu Niina Ratilainen (vihr.) puhui Vihreässä vapussa Turussa vapunpäivänä. Hän muistutti, että kolmen viikon päästä Turku tekee yhden nykyhistoriamme tärkeimmän kaupunkielämän ja kaupunkikulttuurin päätöksen: raitiotien rakentamisesta.

Naantali mukana Siisti Biitsi -tempauksessa

Siisti Biitsi -tempaus kutsuu kaikki mukaan siivoamaan rantoja, mutta myös katujen varsista, puistoista ja yleisistä alueista on hyvä pitää huolta. Moni roska kulkeutuu hulevesien mukana suoraan mereen.

Siisti Biitsi on Pidä Saaristo Siistinä ry:n vesistöjen ja rantojen roskaisuuteen keskittyvä talkoo-ohjelma. Naantalin kaupunki on tempauksessa mukana 5.–31. toukokuuta ja haastaa mukaan laajasti kuntalaiset, yhdistykset, seurat ja naapurikunnat.

Eloranta: Orpon hallitus epäonnistunut – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kritisoi Uudessakaupungissa pitämässään vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen politiikkaa ja sen tuloksia. Elorannan mukaan hallitus on epäonnistunut kaikissa keskeisissä tavoitteissaan talouskasvun, työllisyyden tai velkaantumisen hillinnän osalta. Hän toteaa hallituksen myös heikentäneen Suomalaisten luottamusta ja tulevaisuuden uskoa.

Ammatikka-kilpailu innostaa matematiikan pariin ammatillisissa opinnoissa

Palkittujen nuorten joukossa olivat peruskoulusarjan voittaja Daniel Kanerva sekä lukiopuolella kolmanneksi sijoittunut Emil Mäkelä Turun ammatti-instituutista.

Ammatikka-kilpailu on ammatillisen toisen asteen opiskelijoille suunnattu matematiikkakilpailu. Sen tavoitteena on kannustaa opiskelijoita kehittämään matematiikan taitojaan sekä vahvistaa matematiikan arvostusta ammatillisessa koulutuksessa. Kilpailun tehtävät mittaavat opiskelijoiden kykyä soveltaa matematiikan osaamista eri aloilla – käytännönläheisesti ja usein myös yllättävistä näkökulmista.

Huhtikuu oli lämmin, kuiva ja aurinkoinen

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan huhtikuu oli laajalti tavanomaista lämpimämpi, maan keski- ja pohjoisosassa monin paikoin harvinaisen lämmin. Lämpötilapoikkeama vuosien 1991–2020 keskiarvoon nähden oli maan etelä- ja länsiosassa 0,5–2 astetta, muualla maassa 1,5–3 astetta.

Jäikö kolaa yli juhlista? – hyödynnä jämät siivouksessa

Kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa.

Jos kevään juhlista jää yli kolajuomaa ja itselle se ei maistu, voi limun hyödyntää siivouksessa. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kertoo, että kolajuomien sisältämät hapot voivat auttaa erityisesti pinttyneiden tahrojen ja kevyen ruosteen irrottamisessa. Säännölliseen siivoukseen hän suosittelee kuitenkin siihen tarkoitettuja siivousaineita.

Sofia Virta: Vihreät ehdottaa uutta köyhyysjarrua

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta puhui Turun Aito Vihreä vappu -tapahtumassa vappupäivänä perjantaina. Virta vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava käyttöön kotitalouskohtainen leikkauskatto, joka estää leikkausten kohtuuttoman kasautumisen samoihin perheisiin.

Naantalin Energian liikevaihto kasvoi ja kannattavuus parani

Pasi Haarala.

Naantalin Energian verkkoalueella sähkönkulutus oli viime vuonna 141,3 miljoonaa kilowattituntia, joka on yhtiön historian toiseksi suurin vuosikulutus. Kulutus laski 1,3 prosenttia huippuvuodesta 2024.

Furuholm: Hallituksen tulostaulu karmeassa kunnossa – on aika vaihtaa päävalmentajaa

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) arvioi Porin vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen epäonnistuneen niin talous-, työllisyys- kuin turvallisuuspolitiikassaankin. Furuholmin mukaan hallituksen päätöksistä hyötyvät miljonäärit ja suuryritykset pienituloisten suomalaisten kustannuksella.

Naantalin pääkirjaston toukokuun näyttelyssä värikkäitä julisteteoksia

Näyttelyn teoksia yhdistää pirteät ja voimakkaat värit, yksityiskohtaisuus sekä mielikuvituksellisuus.

Taiteilija Jade Järvisen More is more -näyttely on esillä Naantalin pääkirjaston toisessa kerroksessa 5.–29. toukokuuta. Näyttelyssä on nähtävillä värikkäitä, alun perin käsin tussilla paperille piirrettyjä julisteteoksia. Lisäksi esillä on Turun katukuvastakin tuttuja, ydinkeskustan parkkimittareiden kyljissä komeilevia teoksia.

Muoviastia kärähti liedellä Leipäläntiellä

Muoviastia kärähti asunnossa lieden päällä ruuanlaiton yhteydessä Leipäläntiellä Kastussa torstain ja perjantain välisenä yönä.

Ranskalainen jazzduo konsertoi Mestarinkadun salissa

Paul Brousseau ja Matthieu Metzger.

Pianisti Paul Brousseau'ta ja saksofonisti Matthieu Metzgeriä yhdistää yli 20 vuotta kestänyt musiikillinen kumppanuus. Source-duon myötä nämä kaksi ranskalaista virtuoosia palaavat yhteiseen musiikkilähteeseensä. Vapaat äänet -agentuuri tuo kaksikon Suomeen toukokuun alussa. Heitä kuullaan Turussa maanantaina 4. toukokuuta kello 20 Mestarinkadun konserttisalissa.

Näköislehti

Urheilu

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Otteluanalyysi: Interin hallinta riitti vain tasapeliin

Loic Essomba.

Inter kohtasi Veikkausliigan kärkikamppailussa HJK:n mutta peli ei noussut klassikoksi. Inter meni johtoon mutta Klubi kuittasi samantien tasoituksella taukotulokseksi 1–1. Se jäi myös lopputulokseksi, vaikka Inter hallitsi pelitilanteita selvästi toisella puoliajalla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.

Benjamin Sylvestersson ajoi voittoon Saksan ADAC GT4 -sarjan avauskilpailussa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson aloitti ajoparinsa kanssa vakuuttavasti kautensa ajamalla voittoon Itävallan Red Bull Ringin ensimmäisessä kilpailulähdössä. Avausviikonlopun kruunasi toisen kilpailulähdön toinen sija. Kilpailujen nopeimmat kierrosajat kirjattiin Sylvesterssonille sunnuntaina ja ajopari Gabriele Pianalle lauantaina.