Tommi Jyry Interin paitaan

Tommi Jyry. Tommi Jyry. Kuva: FC Inter

FC Inter on tehnyt pelaajasopimuksen keskikenttäpelaaja Tommi Jyryn kanssa. 22-vuotiaan nuorukaisen sopimus sinimustissa kattaa kaudet 2022 ja 2023.

– Tosi hyvä fiilis päästä mukaan uuteen projektiin Interin kanssa. Kun kuulin seuran kiinnostuksesta, niin mielenkiinto heräsi saman tien. Paljon muutoksia seurassa viime vuoteen verrattuna ja henkilökohtaisella tasolla tosi hyvä haaste kahden rikkonaisen kauden jälkeen. Olosuhteet ovat myös tosi hyvät ja täällä saa keskittyä olennaiseen. Ensi kauden europelit ovat myös hyvä bonus. Kiva päästä olemaan mukana tässä uudessa projektissa, Jyry mehustelee.

Tuore hankinta on valmis ottamaan Interissä isoa roolia.

– Olen aina itse asettanut itselleni kovimmat tavoitteet, eikä ne ole muuttunut miksikään, vaikka muutama vaikea kausi takana. Ensisijaiset tavoitteet on ehdottomasti auttaa Interiä voittamaan mahdollisimman paljon pelejä, ja sen myötä myös menestyä. Se ei ole mikään salaisuus. Henkilökohtaisella tasolla tavoite on nyt osoittaa itselleni ja muille, että pystyn pelaamaan illasta toiseen hyvällä tasolla myös loukkaantumisten jälkeen. Ennen kaikkea haluan ottaa ison roolin joukkueesta ensi kaudella ja nauttia pelaamisesta. Inter on myös hyvä paikka, josta voi ottaa seuraavan askeleen uralla.

”Vaikeilla kausilla” Jyry viittaa muun muassa loukkaantumiseen, mikä piti hänet kokonaan sivussa liigapeleistä typistetyllä kaudella 2020. Kuluneella kaudella hän ei puolestaan saanut haluamaansa roolia, vaikka loukkaantumiset oli taakse jäänyttä elämää.

– Viime vuosi oli minulle vaikea. Rooli viime kauden KuPS:ssa oli kaikkea muuta, kuin missä omat tavoitteet oli. Oli henkisesti raskasta treenata terveenä viikosta toiseen, mutta seurata pelejä penkin puolelta. Kaikki tämä kuitenkin kasvatti minua pelaajana, ja jos jotain, niin kasvatti vaan minun motivaatiota entisestään. Paljon jäi kuitenkin myös erittäin hyviä muistoja kolmesta vuodesta Kuopiossa, Jyry kertaa.

Hän on pelannut liigaurallaan KuPS:n lisäksi Helsingin IFK:n riveissä.

– Olen pelaajana taitava ja laajalla säteellä liikkuva keskikenttäpelaaja, ja haluan osallistua peliin paljon niin hyökätessä kuin myös puolustettaessa. Olen myös erittäin voitontahtoinen ja sen takia teen kaikkeni joukkueen eteen, jotta voimme menestyä. Pystyn pelaamaan keskikentän eri rooleissa. Parhaimmillani olen niin sanottu box to box -roolissa, oikeajalkainen pelimies selventää.

Urheilutoimenjohtaja Jani Meriläinen allekirjoittaa Jyryn arvion. Meriläinen haluaa korostaa, että kyseessä on edelleen nuori ja nälkäinen pelaaja.

– Hän on erinomainen lisä meidän joukkueeseen. Tunnen Tommin poikien maajoukkueesta, joten olen seurannut pitkään hänen kehitystään sitä kautta. Kova kilpailija ja haluaa kehittyä. Uskon, että meidän ympäristö tukee hänen vahvuuksiaan pelaajana, Meriläinen pohtii.

Urheilutoimenjohtaja paljastaa, että joukkueen rakentaminen etenee tasaisesti.

– Se on hyvässä vauhdissa. Käymme jokaisen hankinnan kohdalla perusteellisen prosessin, jotta vältämme niin sanotut ohilyönnit. Lähipäivien aikana on luvassa lisää sopimusuutisia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Osa on jo slummeja

Kirjoittajan mielestä Turussa tuhotaan liikaa luontoa rakentamisen tieltä.

Turun uusia asuinalueita ollaan rakentamassa liian tiiviisti. Niistä tulee ja osa on jo slummeja. Turku mainostaa itseään merellisenä ja luonnonläheisenä kaupunkina, mutta käytännössä Turussa tuhotaan liikaa luontoa rakentamisen tieltä. Turun ei pitäisi matkia esimerkiksi pääkaupunkia luomalla pimeitä kivierämaita, sillä Turun valtti voisi olla vihreys, luonnonläheisyys ja kulttuuriarvojen ja luonnon monimuotoisuuden kunnioittaminen.

Kolme liikuntakampanjaa tuotti yli kaksi miljoonaa liikuntakilometriä

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n ja kuntien liikuntatoimien yhdessä järjestämä Liikkuen läpi vuoden -kampanjakokonaisuus on päättynyt. Kolmen kampanjan – LiikU talvella, LiikU Haastepyöräilyn ja LiikU syksyllä – aikana lounaissuomalaiset liikkuivat yhteensä yli kaksi miljoonaa kilometriä, joista syksyn päätöskampanjassa liikuttiin 577 002 kilometriä. Kampanjan tavoitteena oli innostaa kaikenikäisiä ja -tasoisia liikkujia liikkumaan matalalla kynnyksellä itselle sopivilla tavoilla, sekä kerryttämään kilometrejä oman kunnan kuntakisaan.

Luomukinkkujen suurin kysyntä kohdistuu pikkukinkkuihin

Luomutuotannossa korostuvat tavanomaista tuotantoa tiukemmat vaatimukset sikojen hyvinvoinnille.

Tämän vuoden joulusesonkiin saadaan Pro Luomun arvion mukaan noin 60 000 kiloa suomalaista luomukinkkua. Määrä on pysynyt ennallaan viime vuoteen verrattuna. Luomukinkkuja on K- ja S-ryhmän myymälöissä pakasteena jo nyt, mutta lähempänä joulua voi kauppojen valikoimista löytyä myös tuoresuolattuja luomukinkkuja. Jos haluaa varmistaa luomukinkun omaan joulupöytään, kannattaa olla ajoissa liikkeellä ja tiedustella oman toiveen mukaista kinkkua suoraan omasta kaupasta tai kauppiaalta.

Itsenäisyyspäivää vietetään pilvisessä säässä

Maan etelä- ja keskiosassa on odotettavissa vesi- ja räntäsadetta. Lämpötila on enimmäkseen nollan tuntumassa tai sen yläpuolella, Lapissa on pakkasta.

Väitös: Sydänfilmi paljastaa kohonneen aivoinfarktiriskin

Arto Relander.

Alttius aivoinfarktille, sydämen vajaatoiminnalle ja jopa kuolemalle saattaa olla tunnistettavissa sydänfilmiä (EKG) tulkitsemalla. Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa tämä halpa perustutkimus paransi yksilöllistä riskiarviota täydentämällä tavanomaisia menetelmiä.

Laittomasti maassa oleskelevalle tarjottava sekä kiireellinen että yksilölliseen tarpeeseen perustuva välttämätön kiireetön hoito

Hyvinvointialueen on järjestettävä laittomasti maassa oleskelevalle henkilölle terveydenhuoltolain mukaisen kiireellisen hoidon lisäksi yksilölliseen lääketieteelliseen tarpeeseen perustuva välttämätön kiireetön hoito, jos sen epääminen olisi ilmeisen kohtuutonta henkilön terveydentilan tai vamman vuoksi.

Luonnonhoitotyötä tehty Varsinais-Suomessa yli 60 kohteella ja 1,5 miljoonalla eurolla

Uudenkaupungin Iso-Haiduksen saaren ennallistamiskohde.

Varsinais-Suomessa on toteutettu vuosina 2021–25 Helmi-elinympäristöohjelman tuella 24 hanketta, joilla on parannettu maakunnan luonnon monimuotoisuuden tilaa.

Poliisi panostaa ensi vuonna rikostorjuntaan, erityisesti nuorten ja lasten rikoksiin

Poliisibarometrin mukaan suomalaiset ovat huolissaan erityisesti nuorten rikoksista, ampuma-aseista sekä huumeiden käytöstä ja myynnistä julkisilla paikoilla. Poliisi on asettanut ensi vuoden painopisteeksi rikostorjunnan.

Metsätalouden uudet tukikokeilut alkavat ensi vuonna

Lehdon hoitoa talvella.

Ensi vuodesta alkaen kokeillaan tuloksiin perustuvia metsätalouden tukia. Kokeiltavaksi ovat tulossa tuet suon ennallistamiseen, lehdon luonnonhoitoon, suojavyöhykkeen jättämiseen sekä lehtipuuosuuden lisäämiseen taimikon ja nuoren metsän hoitotyössä. Hallitus esittää, että tukikokeilut jatkuvat vuoden 2029 loppuun saakka.

Kotirauhan suojaa halutaan rajoittaa vakavan rikollisuuden torjumiseksi

Lausuntokierroksella: yksityiselämän suojaa koskevan sääntelyn muuttaminen perustuslaissa

Kysely: Jopa puolet nuorista aikuisista on jo keskustellut avoimesti perimisestä

Vain harva on käytännön tasolla varautunut perimiseen edes niiden joukossa, jotka uskovat saavansa perintöä.

OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämän kyselyn mukaan perinnöstä puhuminen jakaa suomalaiset. Vaikka 60 prosenttia suomalaisista on keskustellut aiheesta läheistensä kanssa, jopa 40 prosenttia ei ole. Yhä useampi perii myös sijoitusvarallisuutta: OP Pohjolassa osakeperintöjen lukumäärä on viimeisen kymmenen vuoden aikana lähes nelinkertaistunut.

Yli kolmannes suomalaisista hyväksyisi ympäristölle haitallisimpien lihatuotteiden raskaan verottamisen

Turun yliopiston tutkimuksessa selvitettiin punaisen lihan hintaa nostavien ja saatavuutta rajoittavien poliittisten ohjauskeinojen hyväksyttävyyttä Suomessa.

Valtaosa suomalaisista ottaa liikenteessä tietoisesti riskejä, jotka asettavat myös muut vaaraan

Merkittävä osa suomalaisista on joskus ajanut juotuaan yhden tai useamman annoksen alkoholia, vaikka tiesi tähän sisältyvästä vahinkoriskistä, tai ollut kyydissä, kun kuski on toiminut näin, selviää LähiTapiolan teettämästä kyselytutkimuksesta. Näin kertoo tapahtuneen 13 prosenttia suomalaisista.

Passi- tai henkilökorttilähetystä ei voi enää ensi vuonna noutaa paperisella valtakirjalla

Paperisen valtakirjan avulla ei voi enää ensi vuoden alusta alkaen noutaa passi- eikä henkilökorttilähetystä noutopaikasta. Jatkossa passin tai henkilökortin sisältävä asiakirjalähetys voidaan luovuttaa ainoastaan lähetyksen vastaanottajalle, tämän huoltajalle tai sellaiselle henkilölle, joka on hakemusprosessin yhteydessä valtuutettu noutamaan lähetys.

Lääkärit kokevat seksuaalilääketieteen osaamisessaan puutteita, osoittaa tuore väitös

Anna Aromaa.

Turun yliopistossa tarkastetussa väitöksen tulokset osoittavat, että gynekologit ja terveyskeskuslääkärit kokevat seksuaaliterveyden tärkeäksi osaksi potilaiden hoitoa, mutta arvioivat seksuaalilääketieteen osaamisensa sekä puheeksi ottamiseen käytettävissä olevan ajan puutteellisiksi.

Uudenkaupungin radan peruskorjausta halutaan kiirehtiä

Turku–Uusikaupunki-radan peruskorjaus on valtakunnallisesti merkittävä hanke, joka kuuluu Väyläviraston priorisoimaan rataverkon investointiohjelmaan. Radan nykyinen kunto ei täytä nykystandardeja. Peruskorjaus tukee huoltovarmuutta ja vaarallisten aineiden kuljetuksia. Hanke on suunnitteluvalmiudeltaan toteutettavissa heti, sillä ratasuunnitelma valmistuu kuluvan vuoden aikana.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

Turun korkeakouluille yhteinen tutkimusinfrastruktuurirahoitus Suomen Akatemialta

NEMESIS-tutkimusinfrastruktuuri kerää Saaristomerialueella data-aineistoja, jotka liittyvät ympäristön tilaan ja merelliseen turvallisuuteen. NEMESIS mahdollistaa kolmen korkeakoulun yhteistyönä merialueiden ympäristö- ja turvallisuuspoikkeamiin liittyvän tutkimuksen ja muutosten pitkäaikaisen seurannan.

Urheilu

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.

Aliisa Soini tarjoili Suomen ennätyksiä EM-altaassa

Aliisa Soini.

Uinnin lyhyen radan EM-kilpailut starttasivat tiistaina Puolan Lublinissa. Suomen suuresta 24 hengen joukkueesta ensimmäisenä päivänä altaassa nähtiin peräti 20.

Puukkokatsomo: Liigan tulevaisuus positiivisen puolella

Viime torstaina Liigan konklaavi kokousti pitkään ja hartaasti, kun pöydällä oli suomalaisen jääkiekon tulevaisuus. Yömyöhällä savupiipusta pöllähti savua. Valkoista toivottiin, mutta harmaata saatiin.

Inter vahvistaa valmennustiimiään

Vesa Vasara (vas.) jatkaa Interin päävalmentajana kauden 2027 loppuun. Ville Peltonen jatkaa fysioterapeutin työnsä ohella suorituskyky-yksikön päällikkönä.

FC Interin edustusjoukkueen taustatiimi kaudelle 2026 on valmis. Päävalmentaja Vesa Vasara jatkaa tehtävässään jatkosopimuksella, joka ulottuu kauden 2027 loppuun. Hänen ympärilleen on koottu pitkälti tuttu, mutta selvästi vahvistunut valmennus- ja tukiryhmä.