Varsinais-Suomen vihreät nimesi yhdeksän uutta aluevaaliehdokasta
Varsinais-Suomen vihreät nimesi yhdeksän uutta ehdokasta vuoden 2022 aluevaaleihin kokouksessaan torstaina. Vihreillä on nyt Varsinais-Suomessa nimettynä 66 aluevaaliehdokasta.
Uusien ehdokkaiden joukossa ovat kaupunkimaantieteen tutkija Paula Hoffrén Kaarinasta ja neurologian erikoislääkäri Hanna Erjanti Naantalista.
– Pelastustoimen uudistuksen tulee vastata muuttuvaan uhkamallistoon arkipäivän onnettomuuksista laajamittaisiin kriiseihin. Laajoihin kriiseihin varautuminen lähtee pelastushenkilöstön oikeasta resurssoinnista, koulutuksesta ja digitaalisen yhteiskunnan uhat ja mahdollisuudet huomioivasta riskinhallinnasta. Huoli taloudellisesta selviämisestä ja terveyspalveluiden saatavuudesta vaikuttavat arjen turvallisuudentunteeseen. Hyvinvoinnin taustalla on kokonaisturvallisuus ja tiiviimpi viranomaisyhteistyö, Hoffrén kertoo.
– Terveydenhuolto on tulevina vuosina suurten muutosten kohteena. Pienten terveyskeskusten yhdistäminen laajempaan kokonaisuuteen tuo todennäköisesti säästöjä, mutta on tärkeää huolehtia paikallisten palveluiden tason säilyttämisestä. Säästöjä saadaan luomalla uusia, järkeviä hoitopolkuja paikallisten palvelujen ja erikoissairaanhoidon välille, Erjanti sanoo.
Ehdokkaat (ikä vaalipäivänä 23.1.2022, ehdokkaan ilmoittama titteli, paikkakunta):
Hanna Erjanti, 71, neurologian erikoislääkäri, omaishoitaja, Naantali
Heidi Haapala, 45, sairaanhoitaja, palveluesimies, Turku
Paula Hoffrén, 48, filosofian maisteri (kulttuurimaantiede), Kaarina
Mari-Anne Mahkonen, 37, terveydenhoitaja YAMK, projektikoordinaattori, Turku
Elina Okko, 29, diakoniatyöntekijä, Turku
Jyri-Petteri Paloposki, 33, verkkopalveluyrittäjä, Turku
Veikko Pulkki, 21, lääketieteen ylioppilas, Turku
Henna Romu, 32, kiinteistönvälittäjä LKV, yrittäjä, Somero
Kari Saarinen, 61, filosofian maisteri, musiikkiterapeutti, Salo
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)