Eckerö-konsernille 88 miljoonan euron uudelleenrahoitus, kolmannen vuosineljänneksen tulos positiivinen

Eckerö-konsernin korollisten velkojen määrä on laskenut pandemiaa edeltävälle tasolle. Eckerö-konsernin korollisten velkojen määrä on laskenut pandemiaa edeltävälle tasolle. Kuva: Riitta Salmi

Eckerö-konserni on saanut päätökseen rahoituksensa uudelleenjärjestelyn. Rahoitusjärjestelyn kokonaisarvo on 88 miljoonaa euroa. Siitä suurin osa, 62 miljoonaa euroa, kerättiin laskemalla liikkeelle joukkovelkakirjalaina pohjoismaisille velkamarkkinoille. Nordea ja Handelsbanken Capital Markets toimivat lainan pääjärjestäjinä. Viisivuotinen joukkovelkakirjalaina listataan Oslon pörssiin. Varat on käytetty aiempien, Handelsbankenin myöntämien lainojen takaisinmaksuun.

Handelsbanken jatkaa Eckerö-konsernin keskeisenä rahoittajana myöntämällä konsernille 14 miljoonan euron käyttöpääomarahoituksen. Eckerö-konsernin aiemmat lainat, seitsemän miljoonaa euroa Merimieseläkekassalta ja viisi miljoonaa euroa Veritas Eläkevakuutukselta, on järjestelty uudelleen ja niiden maturiteetti on nyt kolme vuotta.

Uudelleenrahoituksen myötä Eckerö-konserni pystyy palauttamaan heinäkuussa 2020 saadun ylimääräisen käyttöpääomarahoituksen valtiontakaukset ennen niiden määräaikaa.

– Olemme nyt osoittaneet kykymme hankkia jälleen rahoitusta markkinoilta, joten valtiontakaukset ovat täyttäneet tehtävänsä. Kiitämme Suomen valtiota takausohjelman perustamisesta ja valtiovarainministeriötä sujuvasta yhteistyöstä, sanoo Eckerö-konsernin toimitusjohtaja Björn Blomqvist.

Eckerö-konsernin rahoitus on nyt turvattu uudelleenrahoituksen sekä julkiseen palveluvelvoitteeseemme perustuvan, Traficomin kautta kanavoidun tuen ansiosta. Mikäli Covid-19-pandemia ja siihen liittyvät matkustusrajoitukset kiihtyisivät jälleen, valtion tukea voidaan tarvita jatkossakin keskeytymättömän liikennöinnin takaamiseksi. Tarve omaisuuserien nopeisiin myynteihin on minimoitu uudelleenrahoituksen myötä.

– Ensiesiintymisemme pohjoismaisilla velkamarkkinoilla oli menestys. Tästä eteenpäin työkalupakissamme on uusi väline tulevien rahoitustarpeidemme täyttämiseen, sanoo Eckerö-konsernin talousjohtaja Malin Skogberg.

Eckerö-konsernin korollisten velkojen määrä on laskenut pandemiaa edeltävälle tasolle. Kun kolmannen vuosineljänneksen tulos oli positiivinen, konsernin omavaraisuusaste nousi ja on nyt 43 prosenttia.

Varustamoyhtiö Rederiaktiebolaget Eckerö perustettiin 2.3.1961. Yhtiö toimii neljästä liiketoiminta-alueesta koostuvan Eckerö-konsernin emoyhtiönä. Konserni harjoittaa matkustaja- ja autolauttaliikennettä Ahvenanmaalla Eckerö Linjen -yhtiön ja Suomenlahdella Eckerö Line -yhtiön avulla.

Eckerö Shipping -tytäryhtiö huolehtii vientiteollisuuden kuljetuksista Suomen ja muiden Pohjoismaiden välillä. Konsernin laivastoon kuuluu seitsemän alusta. Tytäryhtiö Williams Buss harjoittaa linja-autoliikennettä Ahvenanmaalla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Moottoripyöräilijän havaittavuuden parantaminen voi ehkäistä onnettomuuksia

Pyörän hallintataitojen ja ennakoivan ajamisen lisäksi moottoripyöräilijän turvallisuuteen vaikuttaa keskeisesti näkyvyys – kuinka havaittava tämä on erityisesti muiden kuljettajien näkökulmasta.

Poliisi ja Liikenneturva kannustavat moottoripyöräilijöitä turvalliseen kauden aloitukseen. Motoristi voi itse torjua monet riskitekijät ennalta ajotavallaan sekä paikan ja varusteiden valinnoillaan. Myös kaikkien muiden tielläliikkujien on syytä valpastua moottoripyöräilykauden aloitukseen.

Poliisi vieraillut Lounais-Suomen kouluilla ja päiväkodeissa jo yli 200 kertaa tänä vuonna

Lounais-Suomen poliisi on tehnyt koulujen ja päiväkotien kanssa yhteistyötä alueen molemmissa maakunnissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Alkuvuoden aikana poliisi on jalkautunut kouluille ja päiväkodeille jo yli 200 kertaa.

Lintukevät etenee, mutta ei ryminällä

Punakylkirastas.

Rastaiden muutto on vilkastunut, ja kuluneella viikolla Suomeen on saapunut kymmenkunta uutta muuttolintua. Pohjoisvirtaus pidättelee kuitenkin muuttajia, eikä muuttoryntäyksiä ole luvassa.

Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA:n johtokunnan jäseneksi

Kelan ex-pääjohtaja, ministeri Liisa Hyssälä on valittu Euroopan parlamentin edustajaksi Euroopan elintarviketurvallisuudesta vastaavan organisaation EFSA:n johtokuntaan.

Turun kaupunginhallitus käsittelee raitiotiepäätöstä maanantaina

Raitiotien linjaus kulkisi Humalistonkatua pitkin.

Turun joukkoliikenneratkaisu etenee päätöksentekoon, kun Turun kaupunginhallitus käsittelee raitiotie-esitystä maanantaina 27. huhtikuuta. Kaupunginhallitukselle esitetään, että Turkuun rakennetaan satama–Varissuo-raitiotie. Esitys etenee kaupunginvaltuuston käsiteltäväksi 18. toukokuuta.

Markkinaoikeudelta ratkaisu kotimyynnin peruuttamisajan laskemisesta

Markkinaoikeuden Freshin Oy:tä koskeva ratkaisu vahvisti kuluttaja-asiamiehen kannan, jonka mukaan ilmanvaihtolaitteita ja niiden asennusta kotimyynnillä myyvän yrityksen on annettava kuluttajalle 14 päivän peruuttamisoikeus laskettuna tavaroiden tai viimeisen tavaraerän toimittamisesta.

Kaksi vangittu epäiltynä Lausteella tehdystä taposta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on perjantaina vanginnut poliisin esityksestä kaksi henkilöä todennäköisin syin epäiltynä tappoon, joka tapahtui tiistaina Turun Lausteella. Poliisi on vapauttanut kaksi muuta kiinniotettua.

Funikulaari alkuviikolla poissa käytöstä huoltokatkosten takia

Funikulaari pääsee kevätsiivouksen kohteeksi.

Funikulaari on poissa käytöstä maanantaista keskiviikolle 27.–29. huhtikuuta kevätsiivouksen vuoksi. Funikulaarilla tehdään muun muassa ikkunanpesutöitä.

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijä syytteessä seksuaalirikoksesta

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijää epäillään seksuaalirikoksesta. Poliisi on saanut esitutkinnan valmiiksi ja syyte on nostettu. Asiakokonaisuus käsitellään Satakunnan käräjäoikeudessa.

Länsi-Suomessa lupaavia tuloksia alle 23-vuotiaiden terapiatakuusta

Alle 23-vuotiaiden terapiatakuun ensimmäinen vuosi osoittaa, että laki on toteutunut Länsi-Suomen hyvinvointialueilla toivotulla tavalla. Varsinais-Suomen hyvinvointialueella terapiatakuu on seuranta-aikana toteutunut ilman määräajan ylityksiä. Länsi-Suomen psykososiaalisten menetelmien osaamiskeskus koordinoi ja ylläpitää terapiatakuun edellyttämien psykososiaalisten menetelmien osaamista.

Kaupungintalon korttelissa käynnissä laajat arkeologiset kaivaukset – löydöt pääosin 1700–1800-luvuilta

Seurahuone Turku 1827 -diginäyttelyssä.

Turun kaupungintalossa on käynnissä arkeologiset kaivaukset, joiden vanhimmat löydökset ovat 1500-luvun lopulta. Kaivauksia tehdään, koska kaupungintalossa ja koko korttelissa on käynnissä peruskorjaus. Kyseessä on yksi Turun keskustan laajimmista kaivauksista.

Turkuun uusi suuri meripartiolippukunta

Turkuun syntyy uusi lippukunta eli partion paikallisyhdistys, kun Henrikin Tapulitytöt ja Kupittaan Henrikinpojat yhdistyvät uudeksi lippukunnaksi nimeltään Henrikin Merenkulkijat. Uusi kaikille lapsille ja nuorille avoin lippukunta on lähes kolmella sadalla jäsenellään yksi Itämeren alueen suurimmista meripartiolippukunnista.

Kevät kauriskolarien aikaa – törmäysmäärät kasvussa joka vuosi

Eläinkolarien määrä kasvoi vuonna 2025 erityisesti kevätkuukausina verrattuna aiemman vuoden kevääseen.

Perinteisesti eläinten kanssa on kolaroitu syystalvella pimeään aikaan. Keväiset eläinkolarit ovat kuitenkin lisääntyneet jo usean vuoden ajan.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.

Hannes Hyvönen palaa TPS:ään

Hannes Hyvönen vuonna 2000.

Hannes Hyvönen toimii TPS:n U20-jääkiekkojoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–27. Hyvönen siirtyy TPS:ään Ässien organisaatiossa, jossa hän on toiminut kaudesta 2023–24 lähtien useassa roolissa. Hyvösen pelaajaura lähti aikanaan nousuun juuri Turussa, kun hän tuli Oulusta Vladimir Jursinovin valmennukseen 1990-luvun puolivälissä. Joukkueen valmennuksessa jatkavat Miikka Järvenpää ja Joonas Lappalainen .

Loimu vei viidennen ottelun ja karsintasarjan voiton

Lokmu vei karsintasarjan voitoin 3-2.

Loimun peli oli heti ensimmäisestä erästä alkaen aivan ilmiliekeissä karsintasarjan viidennessä pelissä. Kerttulan yleisö eli mukana ja tarjosi Loimulle tukea koko pelin ajan. Loimun pelaajat löysivät piilossa olleet tuuletusrepertuaarinsa ja he esittelivät niitä yleisölle varsinkin kolmannessa ja neljännessä erässä.