Viking Line tavoittelee osakeannilla 50 miljoonaa euroa

Viking Linen ylimääräinen yhtiökokous pidetään 22. marraskuuta. Viking Linen ylimääräinen yhtiökokous pidetään 22. marraskuuta. Kuva: TS/Jane Iltanen

Viking Linen hallitus on päättänyt valmistella osakeantia, jossa osakkeenomistajilla on etuosto-oikeus. Tällä halutaan tukea kannattavan kasvun strategian toteutusta koronapandemian jälkeisessä ympäristössä. Ylimääräinen yhtiökokous pidetään 22. marraskuuta.

Viking Linen maksuvalmius on hyvä kolmannen kvartaalin päättyessä. Varustamon tavoitteena johtavana tekijänä Itämerellä on vahvistaa edelleen asemaansa kannattavalla kasvulla.

Ryhmä Viking Linen suurimpia osakkeenomistajia mukaan lukien Maelir AB, Ångfartygs Ab Alfa, Rederi Ab Hildegaard, Ben Lundqvist, Nils-Erik Eklund, Marie-Louise Sviberg, Dick Lundqvist, Stefan Lundqvist ja Gert Sviberg, jotka yhdessä omistavat yli 50 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä, ovat sitoutuneet äänestämään hallituksen esityksen puolesta ja tietyillä edellytyksillä merkitsemään osakeannin osakkeita niiden merkintäoikeuksien nojalla, jotka heille annetaan. Osuus vastaa yhteensä noin 54 prosenttia tarjolla olevista osakkeista. Osakeannilla Viking Linen on tarkoitus hankkia noin 50 miljoonan euron bruttotuotot.

Merimatkojen kysyntä on ennen koronapandemiaa ollut vakaa ja jopa kasvanut hieman. Laivaliikenne toimii linkkinä Itämeren maiden välillä ja sillä on tärkeä rooli näiden maiden talouksille. Viking Line odottaa suotuisan trendin jatkuvan pandemian jälkeen, jolloin lähimatkailun odotetaan lisääntyvän, kun matkustus taas lähtee vauhtiin.

Viking Line alkuvuosi on ollut voitollinen. Tammi–syyskuussa liikevaihto oli 169,0 miljoonaa euroa (154,2 miljoonaa euroa vuosi sitten vastaavaan aikaan). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 44,6 miljoonaa euroa (16,7). Liiketulos oli 30,5 miljoonaa euroa (-35,2). Rahoitustuotot ja -kulut olivat -3,4 miljoonaa euroa (-3,1).

Tulos ennen veroja oli 27,1 miljoonaa euroa (-38,3). Tulos verojen jälkeen oli 22,7 miljoonaa euroa (-30,8). Näkymät toimintavuodelle pysyvät samana kuin puolivuotiskatsauksessa 30. kesäkuuta, mikä merkitsee positiivista liiketulosta.

Kolmannen vuosineljänneksen liikevaihto oli 97,5 miljoonaa euroa (56,6). Liiketulos oli 26,0 miljoonaa euroa (-7,8).

Palvelujen kysyntä on kasvanut Ahvenanmaan, Suomen ja Ruotsin välisessä liikenteessä kolmannella vuosineljänneksellä. Viranomaismääräykset ovat edelleen rajoittaneet Suomen ja Viron välistä liikennettä. Yhtiö on keskittynyt tarjoamaan asiakkailleen parasta mahdollista palvelua yhdistettynä kustannusten hallintaan.

Matkustajatoiminnan tuotot kasvoivat alkuvuonna 11,7 prosenttia ja olivat 137,6 miljoonaa euroa (123,2), samalla kun rahtitoiminnan tuotot olivat 29,9 miljoonaa euroa (29,7). Myyntikate oli 128,6 miljoonaa euroa (114,9). Käyttökulut vähenivät 14,0 prosenttia 127,9 miljoonaan euroon (148,7).

Kolmannen vuosineljänneksen tulokselle on ominaista matkustajaliikenteen kysynnän asteittainen kasvu ja tavaraliikenteen jatkuva vakaa kysyntä.

Konsernin liikevaihto supistui 72,3 prosenttia ja oli 97,5 miljoonaa euroa alkuvuonna (56,6). Liiketulos oli 26,0 miljoonaa euroa (-7,8 milj. euroa).

Kolmella ensimmäisellä vuosineljänneksellä konserni sai tukea Traficomilta yleisen liikennöintivelvoitteen täyttämiseen konsernin aluksilla reiteillä Turku–Maarianhamina/Långnäs–Tukholma, Maarianhamina–Kapellskär ja Helsinki–Tallinna. Tuesta suurin osa saatiin ensimmäisellä ja toisella vuosineljänneksellä. Yhtiö sai ELY-keskukselta ja TE-toimistojen kehittämis- ja hallintokeskukselta (KEHA-keskus) tukea uudelleentyöllistämiseen sekä Valtiokonttorin myöntämää kustannustukea.

Matkustajamäärä Viking Linen aluksilla oli raportointikauden aikana 1 484 398 matkustajaa (1 642 179). Konsernin kokonaismarkkinaosuus liikennöintialueella oli arviolta 34,1 prosenttia (26,4 prosenttia).

Viking Linen rahtimäärät olivat 95 955 yksikkökuormaa (93 040). Konsernin rahtimarkkinaosuus oli arviolta 16,4 prosenttia (17,0 prosenttia). Kuljetettujen henkilöautojen markkinaosuus oli arviolta 33,8 prosenttia (26,4 prosenttia).

Konsernin investoinnit olivat 11,4 miljoonaa euroa (11,7), mistä 6,2 miljoonaa euroa (5,3) koskee investointeja rakenteilla olevaan alukseen. Konsernin investoinnit yhteensä olivat 6,7 prosenttia liikevaihdosta (7,6 prosenttia).

Viking Gloryn rakentaminen etenee Kiinassa. Alus toimitetaan arvion mukaan vuoden lopussa. Toimitus on sovitun toimitusajan jälkeen.

Viking Line Abp allekirjoitti toukokuussa Mariellan bareboat hire-/purchase -sopimuksen. Kokonaismyyntihinta oli 19,6 miljoonaa euroa. Aluksen kirjanpitoarvo oli 5,6 miljoonaa euroa. Myynnin tulosvaikutus oli 13,1 miljoonaa euroa, ja maksuvalmius vahvistui 13,5 miljoonalla eurolla. Jäljellä oleva osa myyntihinnasta maksetaan kuukausittain neljän vuoden ajan alkaen 1. kesäkuuta 2022.

Jakson aikana Turun kaupunki lunasti Viking Linen omistaman Turun terminaalin. Lunastuksen IFRS-standardien mukainen kirjanpidollinen voitto oli 10,7 miljoonaa euroa. Samalla yhtiö solmi terminaalia ja siihen liittyviä tiloja koskevan vuokrasopimuksen, joka jatkuu 31.12.2025 asti, ja jatkaa toistaiseksi Turun nykyisen terminaalin ja tilojen käyttöä. Tämän jälkeen yhtiö aikoo muuttaa Turun uuteen terminaalirakennukseen, jossa se tulee käyttämään terminaalia ja muita siihen liittyviä tiloja. Yhtiö on myös tehnyt Turun sataman kanssa kymmenvuotisen liikennöinti sopimuksen markkinaehdoin.

Konsernin palveluksessa oli keskimäärin 1 452 henkilöä (1 767), joista emoyhtiössä 994 (1 228). Maissa työskenteli 362 henkilöä (418) ja merellä 1 090 henkilöä (1 349).

Konsernin oman henkilökunnan lisäksi Viking XPRS miehitettiin keskimäärin 149 (161) vuokratyönantajan palveluksessa olevalla henkilöllä.

Henkilöstön määrä on huomattavasti alhaisempi kuin vuonna 2020 koska suuri osa henkilökunnasta on ollut lomautettuna jakson aikana. Lomautusten lisäksi maaorganisaatiossa ja Viking Cinderellalla tehdyt irtisanomiset ovat vaikuttaneet työntekijöiden määrään.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Leveän hampaisa hymy

Ottilia Roosin näyttelyssä on virnuilevia ruukkuja.

Galleria Jäniksen valtaa hilpeä ja eriskummallinen tunnelma, kun hymyilevät kukkaruukut ilmestyvät ikkunagalleriaan. Virnuilevat ruukut ovat samaan aikaan iloisia kun jollain tapaa häiritseviä. Tietävätkö ne jotakin?

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Sun Mahis! -tapahtuma tarjoaa suoran reitin työnantajien ja kouluttajien luo

Varsinais-Suomessa työttömyys kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten tilanne huolestuttaa. Heinäkuun lopussa Varsinais-Suomessa oli yhteensä 6 900 alle 30-vuotiasta työtöntä, joista alle 25-vuotiaita oli 3 700. Alle 25-vuotiaiden työttömien lukumäärä on kasvanut vuodessa yli 16 prosenttia. Heikossa työmarkkinatilanteessa ammattiin valmistuneidenkaan nuorten työura ei pääse kunnolla alkamaan ja riski pitkittyneeseen työttömyyteen kasvaa.

Rautalankaa risteilyn täydeltä

Dangers.

Twist & Twang Rautalankaristeily 13 risteillään Viking Gracella Turun ja Tukholman välillä 6.–7. syyskuuta. Risteilijät saavat nautittavakseen kattauksen kitarointia.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 21. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat raitiotien reitistä, suunnittelusta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kysymyksiin. Tarjolla on kahvia, ilmapalloja ja teemaan sopivia siirtotatuointeja.

Paimio 700 -juhlavuoden tapahtumatarjonta jatkuu syyskuussa

Paimio 700-juhlavuosi tarjoaa alkusyksystä ohjelmaa näyttelyistä ja näytelmistä konsertteihin ja opastuskierroksiin. Alkukuusta on tarjolla Paimio-Seuran järjestämä bussiretki lauantaina 6. syyskuuta merkittäville paimiolaisille näköalapaikoille. Arkkitehtuuriin liittyvä tapahtuma on luvassa parantolassa lauantaina 6. syyskuuta, jolloin uudella opastuskierroksella tutustutaan Paimion parantolan tiloihin ja suunnitteluratkaisuihin Aino Aallon näkökulmasta. Tapahtuma on jo etukäteen loppuunvarattu.

Vaarattomalta näyttävä lätäkkö voi aiheuttaa autolle tuhansien eurojen vahingon

Pohjola Vakuutukselle tulee vuosittain kymmeniä ilmoituksia rankkasateen tai tulvaveden aiheuttamista vahingoista ajoneuvoille. Laajakaan kaskovakuutus ei korvaa veden aiheuttamaa vahinkoa, kun ajoneuvolla ajetaan veden peittämällä tiellä tai alueella.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.