Turvallinen koulumatka vanhemman vastuulla

Harjoittele koulureitti yhdessä lapsesi kanssa. Kun perusasiat ovat hallussa, lapsen voi antaa toimia itsenäisesti ja seurata vierestä. Harjoittele koulureitti yhdessä lapsesi kanssa. Kun perusasiat ovat hallussa, lapsen voi antaa toimia itsenäisesti ja seurata vierestä. Kuva: Liikenneturva / Nina Mönkkönen

Koulun alku on pian ovella, vaikka lomakausi onkin vielä täydessä vauhdissa. Koululaisen liikennetiedot ja -taidot karttuvat vähitellen kokemuksen myötä seuraamalla aikuisten esimerkkiä ja harjoittelemalla itse. Liikenneturva kannustaa uusien ekaluokkalaisten vanhempia harjoittelemaan koulumatkaa yhdessä lapsen kanssa hyvissä ajoin.

Turvallisen reitin suunnittelu kodin ja koulun välille on vanhemman vastuulla. Lyhin mahdollinen reitti ei aina ole se turvallisin. Usein kannattaa suosia esimerkiksi alikulkuja tienylitysten sijaan, vaikka matkasta tulisikin hieman pidempi.

– Vanhemman kannattaa asettua lapsen asemaan ja lapsen tasolle. Maailma näyttää siitä näkökulmasta aivan erilaiselta. Vastuu liikenteessä on aina aikuisella, mutta lapselle on hyvä kertoa, että esimerkiksi suojatielle astuvaa lasta ei välttämättä näy pysäköidyn auton takaa, painottaa Liikenneturvan koulutuspäällikkö Satu Tuomikoski.

Kun perusasiat ovat hallussa, kannattaa antaa lapsen toimia itsenäisesti ja seurata vierestä. Lapselle jää reitin lisäksi mieleen turvalliset toimintatavat, kun aikuisen antamat ohjeet yhdistyvät paikkoihin. Yksinkertaiset neuvot toimivat ja jäävät mieleen parhaiten: ”Pysähdy aina ennen tien ylitystä ja tarkista rauhassa onko autoja tulossa.”

Kavereilla on suuri vaikutus lapsen liikennekäyttäytymiseen. Turvallisesta kulkemisesta ja yhteisistä pelisäännöistä kannattaa keskustella myös lapsen kavereiden vanhempien kanssa. Yhdessä voidaan vaikkapa sopia, että puhelin pysyy repussa koulumatkan ajan. Hyvä vaihtoehto koulutien aloitukseen on myös kävelevä koulubussi, jossa pieni ryhmä naapuruston lapsia kulkee yhdessä kouluun aikuisen kanssa.  

– Vaikka osa koulumatkasta taittuisikin autokyydillä, voi lapsen jättää kyydistä turvallisessa paikassa muutamaa korttelia ennen koulua. Näin lapsi saa hiukan liikuntaa ennen koulua ja koulun lähiympäristö ei ruuhkaudu autoista, jolloin kaikilla kouluun kävelevillä ja pyöräilevillä on turvallisempaa, Tuomikoski kuvailee.

Suunnittele sopivin reitti kouluun – turvallisin reitti ei välttämättä aina ole se lyhin.

Harjoittele koulureitti yhdessä lapsesi kanssa. Kun perusasiat ovat hallussa, kannattaa antaa lapsen toimia itsenäisesti ja seurata vierestä.

Sopikaa, että puhelin pysyy repussa koulumatkan ajan. Jos on soitettava tai vastattava, pitää pysähtyä turvalliseen kohtaan.

Lapselle on hyväksi liikkua edes osa koulumatkasta omin voimin. Se kartuttaa liikennetaitoja ja valmistaa virkeään koulupäivään.

Harkitse alueen muiden vanhempien kanssa kävelevää koulubussia. Lapset kävelevät kouluun yhden tai useamman aikuisen kanssa etukäteen sovituin reitein, aikatauluin ja pysäkein.

Kysele koulumatkan sujumisesta lapselta pitkin vuotta – se on tärkeä välittämisen merkki.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vallan mainiot värit

Helena Heinonen.

Kun öljyvärien syvyyden voima ja huovutuksen elävä, pehmeä pinta asettuvat rinnakkain, syntyy vahvasti aistittava läsnäolo. Satu Helle ja Helena Heinonen inspiroivat yhdessä näyttelyn, jossa katsoja saa hengähtää, viipyä ja kohdata luonnon rauhan ja materiaalien herkkyyden uudella tavalla. Teokset kutsuvat viipymään hetkeen, jossa yksityiskohdat ja kokonaisuus kulkevat soljuvasti rinnakkain, luoden mielenkiintoisen elämyksen.

Poliisi: Tarkista passin ja henkilökortin voimassaolo talven ja kevään matkoja varten

Passin ja henkilökortin voimassaolo on hyvä tarkistaa ennen talven ja kevään lomia, etenkin jos on tarkoitus suunnata ulkomaille. Tarvittaessa asiakirjan uusiminen onnistuu sujuvasti, sillä vapaita ajanvarausaikoja on varattavissa hyvin lähes kaikkialla Suomessa, toteaa lupahallintopäällikkö Hanna Piipponen tiedotteessa.

Sähkön käytön määrä sivusi ennätystä Naantalin Energian alueella

Naantalin Energia investoi tänä vuonna noin 1,9 miljoonaa euroa vanhan verkoston korvausinvestointeihin sekä laajennusinvestointeihin.

Naantalin Energian verkkoalueella käytetyn sähkön määrä pysyi edelleen korkeana eli 141,3 miljoonassa kilowattitunnissa. Suuri kulutus johtuu alueen käyttöpaikkojen lisääntymisestä sekä teollisuuden kasvaneesta kulutuksesta. Yhtiön investoinnit verkostoon yltävät tänä vuonna lähes 1,9 miljoonaan euroon. Uusi Saharannan sähköasema valmistuu kesäksi varmistamaan teollisuuden ja sataman alueen sähkön jakelua.

Lotossa yksi täysosuma – historiallisen suuri 16 miljoonan euron potti Naantaliin

Lotossa löytyi kierroksella 05/2026 yksi täysosuma. Naantalilainen voittaja kuittaa seitsemän oikein -rivillään 16 miljoonaa euroa.

Mielipide: Rähmällään ollaan

Näin on aina ollut ja näin on aina oleva, arvelee kirjoittaja.

Suokoon kohtalo meille tämän päivän eläjille elin päiviä sekä järkeä, että näemme sen päivän jolloin toimittajat/lähihistoroitsijat kertovat rahvaalle kuinka telluksellemme valitut johtajat ovat maassa mahallaan maaten suu täynnä hiekkaa ylistäneet valtameren takaista jästien kuningasta.

Maatuulivoimaa suunnitteilla yli 56 gigawattia

Suomen uusiutuvien tuoreen hankelistauksen mukaan Suomeen on suunnitteilla maatuulivoimaa noin 56 gigawatin (GW) edestä. Reilulle neljälle gigawatille hankkeista on jo myönnetty rakennusluvat, ja osa niistä on jo rakenteilla. Laaja tuulivoimaportfolio takaa Suomelle mahdollisuuden lisätä uutta sähköntuotantoa nopeasti, kun muut teollisuuden investoinnit sitä tarvitsevat. Muiden investointien mahdollistamisen lisäksi maatuulivoiman potentiaalinen investointiarvo Suomelle on yhteensä noin 80 miljardia euroa.

Kideko avaamassa uutta arkkitehtuuriryhmää alle kouluikäisille

Kideko tarjoaa arkkitehtuurikasvatusta 7-15-vuotiaille lapsille ja nuorille.

Arkkitehtuurikoulu Kideko on vuonna 2023 perustettu oppilaitos, joka tarjoaa arkkitehtuurikasvatusta 7–-15-vuotiaille lapsille ja nuorille. Taiteen perusopetuksessa oppilaat kokoontuvat säännöllisesti 30 kertaa lukuvuodessa.

Älä pilaa autoasi pakkasella

Pakkanen kuormittaa sekä autoa että kuljettajaa, ja talven pimeys ja liukkaat tiet lisäävät ajamisen haasteita. Keskinäisen Vakuutusyhtiön Turvan mukaan huolellinen valmistautuminen tekee talviajosta paitsi turvallisempaa myös sujuvampaa, ja auttaa välttämään pakkasen aiheuttamat ikävät yllätykset.

Pinokkiosta uusi versio

Markus Ilkka Uolevin esittämää Pinokkio-hahmoa tekemässä teatteriompelija sekä puvut ja lavastuksen suunnitellut Jani Uljas.

Suomen kantaesitys Eve Leighin Pinokkiosta on uusi tulkinta kasvutarinasta, joka tarjoaa samaistumispintaa yhtä lailla lapsille ja aikuisille. Lija Fischerin ohjaus saa ensi-iltansa Turun kaupunginteatterissa 4. helmikuuta. Pinokkiona nähdään Markus Ilkka Uolevi , Geppettona Mika Kujala .

Yritysten verkkokauppaostoksista 70 prosenttia kohdistuu ulkomaille

Yritysten debit-korttiostoista lähes kolmasosa tehdään nykyään verkkokaupoista, kertoo OP Pohjolan korttidata. Suomalaisyritykset tekevät debit-korttiostoksia useimmiten ulkomaisista verkkokaupoista: euroissa mitattuna jopa 70 prosenttia verkkokauppaostoksista tehdään ulkomaille. Myös maksulliset tekoälytilaukset ovat yleistyneet viimeisen vuoden aikana.

Turun taitokeskus ja Taito Shop -myymälä avaavat ovensa Kuralan Kylämäen Verstaalla

Taito Shop -myymälä siirtyy Kuralan Kylämäen Verstaalle.

Turun taitokeskus ja Taito Shop -myymälä avaavat ovensa maanantaina 2. helmikuuta kello 10 Kuralan Kylämäen Verstaalla.

Asuntoluottoja nostettiin viime vuonna selvästi enemmän edeltävänä vuonna – lähes 15 miljardia

Viime vuonna nostettiin uusia asuntolainoja yhteensä noin 14,7 miljardin euron verran, selviää Suomen Pankin 30.1.2026 julkaistuista tilastoista. Määrä kasvoi 11 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

Kaarina-talon konserttisarjassa tarjolla kansanmusiikkia

Marianne Maans ja Marjaana Puurtinen.

Kaarina-salissa esiintyvät perjantaina 13. helmikuuta kansanmuusikot Marianne Maans sekä Marjaana Puurtinen . Soi torpat ja salongit -konserttikokonaisuus on saanut inspiraationsa Varsinais-Suomen rikkaasta kansanmusiikkiperinteestä, jossa saariston, kylien ja kaupunkien musiikissa kuuluu eri kielten, aikojen ja kulttuurien välinen, edelleen jatkuva vuorovaikutus.

Siipikarjan ja muiden kesylintujen ulkonapitokielto voimaan

Jokakeväinen siipikarjan ja muiden kesylintujen ulkonapitokielto tulee voimaan sunnuntaina 8. helmikuuta. Toukokuun loppuun kestävän suojaustoimen tarkoituksena on estää lintuinfluenssatartunnat luonnonvaraisista linnuista siipikarjaan ja muihin kotieläiminä pidettäviin lintuihin.

Turvallisuusalan kehitys houkuttelee investointeja Turkuun

Jukka Holkeri.

Turun seudun meriteollisuuden ja autonomisten järjestelmien huippututkimus, osaaminen sekä vahva yrityskenttä muodostavat ainutlaatuisen pohjan turvallisuus- ja kaksoiskäyttösektorin kasvulle. Business Turun koordinoima alueellinen ekosysteemi ja verkostot rakentavat yrityksille konkreettisia edellytyksiä löytää tuotteilleen uutta kansainvälistä kasvua nopeasti kehittyvällä alalla.

Tallink Grupp jatkaa yhteistyötä John Nurmisen Säätiön kanssa Itämeren suojelemiseksi

Tallink Grupp jatkaa yhteistyötään John Nurmisen Säätiön kanssa Itämeren tilan parantamiseksi ja suojelemiseksi. Suomalainen ympäristöjärjestö on asettanut strategiseksi tavoitteekseen ihmisen aiheuttaman kuormituksen vähentämisen Itämeressä. Tallink Grupp tukee säätiön työtä 20 000 euron lahjoituksella, joka kertyy Tallink Silja Line -suklaalevyjen myynnistä.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Näyttelijä Jaana Saarinen pääsee jälleen nauttimaan Turun kesästä

Jaana Saarinen viihtyy erinomaisesti Turussa. – Turussa on avoimuutta. Avoimuutensa takia Turku on kokoaan suurempi, Saarinen kehuu.

– Minulla on aina ollut Turussa hirveän kivaa. Eikä tämä ole todellakaan mitään sellaista, että sanoisin joka paikassa näin. Enhän minä tulisi Turkuun, jos en täällä viihtyisi, nauraa näyttelijä Jaana Saarinen .

Näköislehti

Urheilu

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.

Ruben Rafkinille ja Eetu Mäkiniemelle jatkosopimus TPS:n kanssa

Ruben Rafkin.

Turun Palloseura on tehnyt puolustaja Ruben Rafkinin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2026–27 ja 2027–28. Turun Palloseura on tehnyt myös kauden 2026–27 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Eetu Mäkiniemen kanssa.

Tim Söderlund Leger jättää TPS:n

Tim Söderlund Leger.

Turun Palloseura ja hyökkääjä Tim Söderlund Leger ovat purkaneet pelaajasopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .