Pyörävarkaudet mittaushistorian ennätykseen

Koronavuosi siivitti polkupyörävarkaudet kyseenalaiseen ennätykseen. Koronavuosi siivitti polkupyörävarkaudet kyseenalaiseen ennätykseen. Kuva: Finanssiala ry

Viime vuonna vakuutusyhtiöille ilmoitettiin varastetuksi 20 900 polkupyörää. Edellisvuoden luku oli runsaat 17 600. Poliisin tietoon tuli vajaat 24 000 varastettua pyörää. Luvut ovat vuonna 1992 alkaneen mittaushistorian korkeimmat.

Koronavuosi siivitti polkupyörävarkaudet kyseenalaiseen ennätykseen: koskaan vuonna 1992 alkaneen mittaushistorian aikana ei vuodessa ole varastettu yhtä paljon polkupyöriä. Varastetuista pyöristä vakuutusyhtiöt maksoivat viime vuonna korvauksia yhteensä 11 miljoonaa euroa.

Varastetuista pyöristä runsaat neljä prosenttia on sähköpyöriä.

Finanssiala ry:n turvallisuusasiantuntija Aku Pänkäläinen uskoo, että pandemian myötä lisääntynyt etätyö ja vähentynyt harrastusaktiivisuus aiheuttivat sen, että pyöriä säilytettiin aiempaa enemmän parkissa.

– Ihmiset liikkuivat aiempaa vähemmän ulkona, joten pyörävarkailla on ollut kaduilla ja kujilla työrauha.

Roistojen työrauhaa kannattaakin mahdollisuuksien mukaan häiritä jättämällä pyöränsä näkyvälle paikalle, jossa työkalujen kanssa ähräävät hämäräveikot herättävät huomiota. Paras säilytyspaikka on lukittu varasto. Myös pyörän lukitsemiseen kannattaa kiinnittää huomiota.

– Pyörä on kiinnitettävä kiinteän runkolukon lisäksi kunnollisella kaarilukolla kiinteään esineeseen. Pyörä lukitaan rungosta, ei vaikkapa eturenkaasta, jonka irrottaminen on turhan helppoa, Pänkäläinen neuvoo.

Myös poliisin tietoon tulleet pyörävarkaudet nousivat uuteen ennätykseensä. Poliisin tietoon tuli vajaat 24 000 varastettua fillaria. Luku poikkeaa vakuutusyhtiöiden luvusta, koska kaikista varkauksista ei haeta korvauksia.

Pyörä on lukittava runkolukon lisäksi kaarilukolla kiinteään esineeseen. Lukitsemisen lisäksi pyörässä olevat yksilölliset tunnistetiedot kannattaa ottaa talteen. Lisäksi itse pyörä kannattaa valokuvata, niin takaisinsaannin mahdollisuus kasvaa. Pyörää kannattaa mahdollisuuksien mukaan säilyttää lukittuna lukitussa tilassa, kuten pyöräkellarissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täyttä asiaa: Kenenkään ei pitäisi joutua altistumaan tupakansavulle

Friisille armonaikaa? Kysymys pitää olla toisinpäin: Kuinka kauan Friis sietää Suomen maakuntasarjan tasoista jalkapallojoukkuetta? Inter tai KuPS olisivat pärjänneet Valko-Venäjää vastaan.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Suomalaiset haluavat säästää vettä kylpyhuoneissaan

Kylpyhuoneissa trendinä jylläävät vihreä ja ruskea laatoissa. Puukuosit kalusteissa ovat suosittuja.

Valtaosa suomalaisista pitää vettä säästäviä kylpyhuonekalusteita houkuttelevina, selviää K-Raudan kyselystä. Pelkällä suihkupään vaihdolla vedenkulutusta voisi vähentää merkittävästi, kirjaimellisesti käden käänteessä ilman remonttia tai ammattilaisen apua. Silti siihen ryhdytään usein vasta vanhan pään rikkoutuessa.

Syntyvyys nousi edelleen – silti yhä matalalla tasolla

Syntyneiden määrä jatkoi Suomessa hienoista nousuaan tammi–syyskuussa, jolloin syntyi 36 323 lasta. Se oli 1 830 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Viimeisten 12 kuukauden kokonaishedelmällisyysluku nousi 1,36:een.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Silakkamarkkinoilta varattu lähes sata myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat vetävät väkeä kelissä kuin kelissä. Kuva on viime vuodelta.

Turun 47. Silakkamarkkinat järjestetään 22.–25. lokakuuta. Silakkamarkkinat ovat järjestyksessä 47. nykymuotoiset markkinat. Turun Silakkamarkkinat on vakiinnuttanut asemansa yhdeksi valtakunnan tärkeimmistä kalamarkkinatapahtumista. Virallisten tietojen mukaan kalamarkkinoita Aurajoen rannalla on kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Poliisi tuo digitaalisen henkilöllisyystodistuksen osaksi asiointia ensi vuonna

EU:n digitaalisen identiteettilompakon lainsäädäntö tuli voimaan lokakuussa. Uudistus mahdollistaa digitaalisen henkilöllisyystodistuksen käyttöönoton Suomessa ensi vuonna. Poliisi valmistautuu muutokseen kehittämällä toimintamalleja ja teknisiä valmiuksia sen tarkastamiseen.

BirdLife Suomi ry: Linnut huomioitava lasirakenteissa

Tilhiä.

Suomessa on viime päivinä havaittu poikkeuksellisen paljon tilhien ikkunatörmäyksiä. BirdLife muistuttaa, että törmäykset ikkunoihin ovat linnuille yksi merkittävimmistä ihmisen aiheuttamista kuolinsyistä. Törmäyksiä voidaan ehkäistä tekemällä lasipinnat linnuille näkyviksi esimerkiksi tarroilla, uv-kuvioilla, sälekaihtimilla tai käyttämällä valmiiksi pistekuvioitua turvalasia.

Poliisi varoittaa uudesta huijauksesta – ostokset päätyvät puhelinlaskulle

Poliisin tietoon on tullut uudenlainen huijaustapa, jossa rikolliset hyödyntävät matkapuhelinliittymän kautta tapahtuvaa laskutusta. Huijauksessa esiinnytään uhrin ystävänä sosiaalisessa mediassa tehdyllä valeprofiililla. Yhteydenotossa pyydetään uhrin puhelinnumeroa sekä tämän jälkeen puhelimeen saapuvaa vahvistuskoodia.

Onko mahdollista rakentaa kaunista Turkua?

Miten rakennuksia ja asuinalueita voitaisiin suunnitella siten, että ne ovat aidosti viihtyisiä ja kaunistavat ympäristöään, kysytään keskustelutilaisuudessa.

Arkkitehtuurikapina Turku järjestää keskustelutilaisuuden Panimoravintola Koulun Historialuokassa perjantaina 23. lokakuuta kello 18–20.

Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.

Väitös: Työikäiset rintasyöpään sairastuneet naiset tarvitsevat tukea terveyteensä liittyvien voimavarojen tunnistamiseen

Marika Skyttä.

TtM Marika Skyttä tutki väitöskirjassaan työikäisten rintasyöpään sairastuneiden naisten terveyteen liittyviä henkilökohtaisia voimavaratekijöitä ja selvitti niiden yhteyttä elämänlaatuun. Tutkimus tuotti itsearviointimittarin, jolla voimavaroja voi arvioida syöpähoitojen aikana.

Varha käynnistää kampanjan työikäisten miesten terveyden tueksi

Varsinaissuomalaisten miesten elintavat ovat muuta maata heikommat, ja terveytensä heikoksi kokevien osuus on kasvussa. Varsinais-Suomen hyvinvointialue käynnistää työikäisille miehille suunnatun Mies kuntoon -kampanjan, joka yhdistää uudella tavalla julkisen ja yksityisen sektorin voimat.

Casa Haartman saa Bryggman-laatan satavuotisjuhlavuotensa kunniaksi

Casa Haartman.

Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna sata vuotta. talo on Naantalissa. Bryggman-seura juhlistaa merkkivuotta 23. lokakuuta paljastamalla taloon kiinnitettävän muistolaatan. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Erik Bryggman . Juhlaviikonloppu jatkuu 24.–25. lokakuuta, jolloin museo on avoinna viimeistä kertaa tänä vuonna.

Impivaaran uimahallin 25 metrin allas ja lastenaltaat avataan rajatuille käyttäjäryhmille joulukuun alussa

Impivaaran uimahalli pyritään saamaan osittain auki jo joulukuun alussa rajatuille käyttäjäryhmille. Iso allas voidaan ottaa käyttöön vasta vuodenvaihteessa, sillä altaan loiskekourua jouduttiin korjaamaan ennakoitua enemmän. Kaikille uimareille halli avautuu vuodenvaihteessa.

Näköislehti

Urheilu

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.