Sähkötälli kieleen vie tinnituksen

Tinnitus voi olla todsella piinallinen vaiva. Tinnitus voi olla todsella piinallinen vaiva. Kuva: Marian Vejcik

Korvien soiminen eli tinnitus on kiusallinen vaiva. Se on yllättävän yleistä. Joka kymmenes kertoo kärsivänsä jatkuvasta korvien soimisesta. Suurimmalla osalla tinnitus tulee ja menee ajan myötä. Sen kaikkia syitä ei tunneta, mutta niskalihasten jännitys, kova äänialtistus tai isku päähän voi edeltää tinnituksen alkua. Joskus harvoin voi syynä olla korvaperäinen sairaus, johon voi liittyä myös kuulon alenemaa.

Tinnitukseen ei ole lääkehoitoa, mutta niskalihasten rentoutusta ja pitempiaikaista poisoppimiseen perustuvaa käyttäytymisterapiaa on käytetty tinnituksen hoidossa.

Amerikkalaiset tutkijat kehittivät uudenlaisen hoidon tinnitukseen. He kertoivat keksintönsä syntyneen vahingossa. Kuulon alenemaa ja sen hoitoa tutkiessaan sähköstimulaatiossa käytetty elektrodi osui vahingossa koehenkilön kieleen. Potilas havahtui ja huudahti tutkijoille, että hänen tinnituksensa hävisi.

Tästä havainnosta rohkaistuneena tutkijat kehittivät bimodaalisen neuromodulaatiohoidon, jossa kielen alueelle johdettiin heikkoja sähköimpulsseja sekä samaan aikaan molempiin korviin aivoja aktivoivia, lähinnä elektroniselta musiikilta kuulostavia ääniä. He keräsivät tutkimukseensa yli 300 tinnituksesta kärsivää potilasta.

Kolmen kuukauden hoidon jälkeen tinnitus oli vaimentunut neljällä viidestä hoitoa saaneesta. Hoidon teho pysyi lähes samana vielä vuoden kuluttua hoitojaksosta.

Tämän neuromodulaatiohoidon tulokset ovat selvästi paremmat kuin käyttäytymisterapialla tai aikaisemmilla eri tavoin toteutetuilla sähköstimulaatiohoidoilla. Tutkimuksia täytyy vielä jatkaa, mutta jos hoito osoittautuu tehokkaaksi voivat miljoonat tinnituksesta kärsivät potilaat saada apua kiusalliseen ja joskus invalidisoivaan vaivaansa.

Lähde: Science Translational Medicine

Pentti Huovinen

Kirjoittaja on LKT ja professori.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Kalevantiellä

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Kalevantiellä lähellä Jaanintien risteystä 7.–9. syyskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa.

Näitä suomalaiset ostivat rautakaupasta tänä kesänä

Suomeen on viime vuosina tullut tuhansia uusia kompostoijia.

K-Raudan myyntidatan perusteella suomalaiset ovat tänä kesänä sekä nauttineet kesästä terasseillaan että valmistautuneet jo syksyyn. Sähkölämmittimien myynti viime kesään verrattuna nousi yli 70 prosenttia. Syy saattaa löytyä uudesta rakentamislaista.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Lintujen syysmuutto näkyy vilkastuvana liikenteenä taivaankannella

Arosuohaukka.

Lintujen syysmuutto on vilkastunut syyskuun alussa eri puolilla Suomea. Näkyvin liike on nyt ollut Perämerellä, missä käpytikkojen vaellus on jatkunut voimakkaana. Samalla pähkinähakit muuttavat edelleen, ja kuusitiainen on liittymässä vaeltajien joukkoon.

Tuulituho voi altistaa metsän uusille vaurioille vuosiksi

Myrskyt ovat yksi merkittävimmistä metsien luonnollisista häiriötekijöistä Pohjois-Euroopassa. Ne aiheuttavat laajamittaista puustokuolleisuutta, taloudellisia menetyksiä ja pitkäaikaisia muutoksia metsien rakenteessa. Laajojen myrskytuhojen määrä on viime vuosikymmeninä kasvanut Keski- ja Pohjois-Euroopan metsissä. Boreaalisilla alueilla, kuten Suomessa, lämpenevät talvet ja lyhenevä routakausi voivat lisäksi heikentää puiden vakautta ja lisätä niiden alttiutta tuulituhoille.

Uusissa postimerkeissä kansallismaisemia, kurkia ja kahvittelua

Posti julkaisee tiistaina 9. syyskuuta kolme uutta postimerkkijulkaisua, joissa ovat esillä Pohjolan linnut, kansallismaisemat ja suomalaiset tavat. Pohjolan linnut -merkeissä kuvataan kurki ja joutsen. Reetta Rannan ja Riikka Haron suunnittelemissa merkeissä on suomalaisen maalaustaiteen kultakauden henkeä, ja niiden pohjana on käytetty myös tekoälyä luovana työkaluna. Ranta kertoo tavoitteena olevan suomalaisesta mytologiasta ja luontoviisaudesta helposti lähestyttävä kokonaisuus. Kurki ja joutsen ovat olleet vahvasti esillä suomalaisissa kansantarinoissa: kurkea on pidetty lintujen kuninkaana ja joutsenta puhtauden, kauneuden sekä elämän ja kuoleman symbolina.

Kotimaista ruista riittää, vaikka sato jää pieneksi

Ruista riittää, vaikka sato jää tavanomaista pienemmäksi.

Luonnonvarakeskuksen (LUKE) antaman vuoden ensimmäisen satoarvion mukaan ruissato jää kuluvana syksynä huomattavasti tavanomaista pienemmäksi. Vaikka arvioitu 66 miljoonan kilon sato ei riitä kattamaan vuotuista rukiin tarvetta, edellisvuosien ruisvarastojen hyvä tilanne varmistaa kotimaisen rukiin saannin tulevanakin talvena.

Meripelastuksen mestaruus Turkuun

Sari Kivelä, Jessica Silfver ja Sonja Silver.

Suomen Meripelastusseura järjesti lauantaina yhdessä Espoon Meripelastajien kanssa Espoossa valtakunnalliset meripelastustaitokilpailut. Voiton vei turkulainen Se toinen oikea -niminen joukkue, jonka muodostivat Sari Kivelä , Jessica Silfver ja Sonja Silver .

Joka neljäs suomalainen harkinnut työpaikan vaihtoa stressin vuoksi

Lähes puolet 30–44-vuotiaista naisista on kuluneen vuoden aikana harkinnut työpaikan vaihtoa stressin vuoksi.

Työstressi tai mielenterveyteen liittyvät syyt ovat ajaneet joka neljännen suomalaisen pohtimaan työpaikan tai alan vaihtoa, kertoo Ifin selvitys. Useimmin vaihtoa ovat kuluneen vuoden aikana harkinneet 30–44-vuotiaat. Kesälomien jälkeen kannattaa keskustella työpaikalla avoimesti odotuksista ja työhyvinvoinnista.

Siniset valaistukset muistuttavat ensi kertaa yleisimmästä neurologisesta sairaudesta

Migreeniviikolla 7.–13. syyskuuta valaistaan ensi kertaa kaupunkikohteita siniseksi eri puolilla Suomea. Valaistus muistuttaa siitä, että migreeni on maailman yleisin neurologinen sairaus.

Louhintatöistä johtuvia pysäytyksiä kasitiellä

E18 Raision keskusta -hankkeen maanrakennus- ja louhintatyöt vaikuttavat liikennejärjestelyihin kasitien ja Mahittulan alueella. Lehterinvuorentie ja Kullaanpolku suljetaan liikenteeltä, ja kasitien liikennettä pysäytellään syyskuun toiselta viikolta alkaen.

Loton potti nousee kolmeen miljoonaan euroon

Lauantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi lauantaina tarjolla on kolmen miljoonan päävoitto.

Maksuttomuus ei saa johtaa vastuuttomuuteen

Kirjoittaja muistuttaa, että vanhemmalla on oikeus varata lapselleen kokopäiväinen varhaiskasvatuspaikka, vaikka hän ei kävisi töissä tai opiskelemassa.

Marinin hallitus ei tyytynyt vain maksujen keventämiseen. Isoin muutos oli subjektiivisen varhaiskasvatusoikeuden palauttaminen täysimääräiseksi. Tämä päätös kumosi Sipilän hallituksen aiemman rajoituksen, jonka mukaan lapsella oli oikeus vain 20 tunnin varhaiskasvatukseen, jos vanhempi oli kotona. Kun oikeus laajennettiin, myös käyttö lisääntyi ja vaikutti suoraan maksujen määräytymiseen. Kunnissa eletään nyt tämän todellisuuden kanssa.

Tutkimus: Osa kasveista kukoistaa kaupunkien liikenneympäristöissä

Keltakukkaiset lajit eivät ole liikenteen päästöistä moksiskaan.

Turun yliopiston tutkijat ovat selvittäneet, millaiset kasvilajit pärjäävät kaupunkien liikenneympäristöissä Helsingissä, Turussa ja Tampereella. Kesällä 2022 tehdyn kasvillisuuskartoituksen mukaan etenkin kelta- ja suurikukkaiset lajit sekä pistiäisten, kuten mehiläisten, pölyttämät kasvit menestyvät kaupungistuneilla alueilla tavallista useammin.

Terveet elintavat keski-iässä tuovat paitsi vuosia myös onnellisuutta vanhuuteen

Miehet, joilla oli nelikymppisenä matala sydän- ja verisuonitautiriski, säilyttivät toimintakykynsä, onnellisuutensa ja elämänlaatunsa muita paremmin ikääntyessä, osoittaa miesten 50 vuoden seurantatutkimus.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Kaistamuutoksia Turun kehätiellä Raision keskustassa

E18 Turun kehätiellä eli Nesteentiellä Juhaninkujan risteyksen läheisyydessä puretaan keskisaarekkeita 7. syyskuuta alkavalla viikolla. Kehätien keskimmäiset kaistat rajataan työalueeksi, minkä vuoksi yksi ajokaista molempiin suuntiin joudutaan sulkemaan liikenteeltä.

Kokoomuksen valtuustoryhmä: Elina Hiltusen erottaminen johtuu toiminnasta sosiaalisessa mediassa

Turun Kokoomuksen valtuustoryhmä on päättänyt valtuutettu Elina Hiltusen määräaikaisesta erottamisesta. Ryhmän mukaan päätös perustuu Hiltusen toimintaan sosiaalisessa mediassa.

Näköislehti

Urheilu

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Puukkokatsomo: Interin väkevä vuosi

Alie Conteh, Ilari Kangasniemi ja Jussi Niska.

Vaikka Inter ei Konferenssiliigan liigavaiheeseen selvinnytkään, oli joukkueen suoritus kansainvälisissä otteluissa erinomainen. Vastaava menestys on ollut turkulaisittain äärimmäisen harvinaista.

Kalle Mäkisen paineissa osallistujaennätys

Kupittaan palloiluhalli muuntuu myös painiareenaksi. Kuva on viime vuodelta.

Turun Voimamiehet ry järjestää lauantaina 5. syyskuuta Kupittaan Palloiluhallissa kansainvälisen Kalle Mäkinen -turnauksen, joka kokoaa Turkuun 550 nuorta painijaa viidestä maasta. Turkulaisen olympiavoittaja Kalle Mäkisen nimeä kantava kilpailu järjestetään jo 43. kerran.

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.