Messuilta uutta inspiraatiota mökeille ja merelle
Turun Messukeskuksen järjestetään 24.–26. maaliskuuta Turun Kevät -tapahtumakokonaisuus. Siihen kuuluvat Piha & Puutarha ja Mökki & Vene -messut tarjoavat uutta inspiraatiota mökkeilyyn, veneilyyn, pihoille ja puutarhoihin.
Piha & Puutarha -messuessuilla on tarjoilla pienkoneita, pihalaattoja, puutarhatarvikkeita, lannoitteita, kasveja, kukkasipuleita ja paljon muuta.
Ammattiopisto Livian luotsaamissa workshopeissa rakennetaan hyönteishotelleja, harjoitellaan omenapuun varttamista ja sukelletaan kukkien sidonnan saloihin.
Ohjelmalavalla on luvassa mielenkiintoisia esityksiä koko viikonlopun ajan. Lavaohjelma pureutuu puutarhaharrastamisen trendeihin, luonnonmukaiseen puutarhanhoitoon ja kumppanuuskasvien käyttöön puutarhanhoidossa. Lavalla on lisäksi kukkasidontanäytöksiä ja vuoden 2023 puutarhurin haastattelu perjantaina.
Mökki ja Vene -messut kokoavat mökit, veneet ja muut merelliseen vapaa-aikaan liittyvät tuotteet ja palvelut saman katon alle. Tapahtumassa pääsee tutustumaan mm. laajaan valikoimaan laitureita ja mökkiveneitä. Esittelyssä on myös mm. mökkejä, takkoja, kiukaita, saunoja ja ekologisia energiaratkaisuja mökkiläisille.
Messujen ohjelmallisessa osuudessa kalatalousasiantuntija Janne Antila Suomen Vapaa-ajankalastajista jakaa messuyleisölle parhaat kalastus- ja kalankäsittelyvinkkinsä.
Keittiömestari Jesse Söderlundin ja maisteluisäntä Petteri Forsströmin makkara- ja oluttastingissa maistellaan ja haistellaan erilaisia oluita ja herkutellaan kauden uutuusmakkaroilla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)