Puukkokatsomo: Interillä mahdollisuus markkinointiin
FC Inter sai haaviinsa tammikuussa äärimmäisen kiinnostavan pelaajan, kun Anton Aaltosen siirtyminen HJK:n organisaatiosta Turkuun varmistui.
Miksi Aaltonen on äärimmäisen kiinnostava? Hän on lupaava 19-vuotias keskikenttäpelaaja, joka teki viime kaudella Kakkosessa Klubi04:n paidassa 24 ottelussa 11 maalia.
Se ei kuitenkaan ole perimmäinen syy. Aaltosen isä sattuu olemaan Mika Aaltonen. Kyllä, sama Aaltonen, joka laukoi erään maalin Inter Milanin maaliin.
Ymmärrettävästi TPS-mielisissä Aaltosen siirto Interin paitaan on herättänyt hieman närää. Tosin isän TPS-legendan status ei tänä päivänä tarkoita yhtään mitään Antonin uran kannalta. Nuorempi Aaltonen on asunut pääkaupunkiseudulla koko ikänsä, eikä hänellä ole TPS:ään sen suurempia siteitä kuin kenellä tahansa HJK-kasvatilla. On vain loogista, että poika tekee omat uraratkaisunsa miettimättä isänsä tekoja kauan ennen Antonin syntymää.
Mutta väistämättä Aaltosen otteet Inter-paidassa herättävät ainakin kauden alkumetreillä mielenkiintoa, sikäli kun hänet kentällä toisinaan nähdään. Interin ihme ja Aaltonen on myös yhdistelmä, jossa voisi olla markkinointipotentiaalia. Ainakin nyt olisi sauma napauttaa TPS:ää.
Ilkka Lappi