Lemmikeille ja omistajille julistetaan joulurauha
Joulun rauha kuuluu myös eläimille. Perinteisiä eläinten joulurauhan julistuksia vietetään taas Turussa Mikaelinkirkolla ja Maarian pappilan pihapiirissä. Kaarinan kirkolla järjestetään lemmikkien hartaus.
Kaarinan kirkon pihapiirissä hiljennytään lemmikkien hartauteen lauantaina 10. joulukuuta kello 14. Hartaudessa on mukana pastori Henri Kesti.
Sunnuntaina 11. joulukuuta eläinten joulurauha julistetaan kello 14 Mikaelinkirkon edustalla. Rauhan julistaa kirkkoherra Jouni Lehikoinen ja luvassa on myös jouluista musiikkia. Juhlapuhujana kuullaan eläintenkouluttaja ja eläinfysioterapeutti Tiina Kuusistoa.
Maarian pappilan pihapiirissä joulurauhan äärellä ollaan torstaina 15. joulukuuta kello 18. Maarian pappilalla rauhan julistavat Maarit Haapasaari ja Hali-Koira. Haapasaari vastaa hanuristi Timo Heinosen kanssa myös tilaisuuden musiikista. Jouluhartauden pitää pastori Inkeri Puputti. Eläinten Hyvinvointiyhdistys Lemmikki tarjoaa tilaisuudessa kaikille osallistujille glögit.
Kaikkiin tilaisuuksiin voi tulla niin lemmikin kanssa kuin ilman sitä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)