Elokapinan Veriprikaati kulkee halki Turun keskustan
Elokapina Turku tuo lauantaina 21. toukokuuta kaupunkitilaan performatiivisen kulkueen, jossa äänettömät, syvän punaiseen sonnustautuneet hahmot liikkuvat hitaasti keskustan alueella kolmen tunnin ajan. Veriprikaatin punaiset asut symboloivat ekokatastrofiin liittyvää kuolemaa. Kulkueen juuret ovat Britanniassa (Red Rebel Brigade). Suomessa se on viimeksi nähty viime viikon sunnuntaina Helsingissä.
Performanssi on osa Elokapinan Ylikulutuskapinaa, joka alkoi 6. toukokuuta mielenosoituksella Helsingin Mannerheimintiellä. Kyseessä on mielenosoitusten ja tapahtumien sarja, jonka tarkoitus on kiinnittää ihmisten huomio suomalaisten kestämättömään ylikulutukseen. Suomalaiset käyttivät tänä vuonna loppuun osuutensa vuoden luonnonvaroista 31. maaliskuuta.
Prikaati lähtee kello 11 Maariankadun ja Aurakadun kulmasta, jatkaa siitä Yliopistonkadulle ja kiertää Hansan ympäri. Performanssi kestää noin kolme tuntia, ja siihen kuuluu myös runoja ja puheohjelmaa.
– Kauppakeskukset ovat ylikulutuksen keskittymiä, ja siksi valitsimme Hansan ympäristön performanssillemme. Ympäröivä maailma kannustaa ja painostaa meitä ostamaan jatkuvasti tuotteita, joita emme tarvitse. Kaikkialla olevat mainokset luovat turhia tarpeita ja haluja, ja monet tavarat on valmistettu hajoamaan. Tarkoituksemme ei siis ole syyllistää yksittäisiä ostoksilla kävijöitä tai työntekijöitä, vaan nostaa esiin koko ylikulutuskulttuurin järjettömyys. Tarvitsemme laajan, kestävyyteen ja oikeudenmukaisuuteen perustuvan yhteiskunnallisen muutoksen ja tarvitsemme sen nyt, kommentoi Elokapinan Milo Partanen.
– Usein kuulee sanottavan, että ei Suomi voi mitään, koska Kiina. Moni ei kuitenkaan ota huomioon, että Aasiassa halpatuotetut hyödykkeet valmistetaan epäinhimillisissä oloissa rikkaiden länsimaiden yletöntä kysyntää varten. Kuitenkin tuotannon päästöt näkyvät tilastoissa aasialaisten aiheuttamina. Pikamuoti ja vaikkapa lentomatkat ovat hyviä esimerkkejä saastuttajista, joita Suomi ei huomioi lainkaan omassa ilmastopolitiikassaan,
elokapinallinen Siiri Vilkko sanoo.
Ylikulutuskapina vaatii kulutusperäisten päästöjen ottamista huomioon Suomen päästövähennystavoitteissa ja kulutuksen laskemista kestävälle tasolle.
Elokapina toimii sekä kansallisesti että osana kansainvälistä Extinction Rebellion -liikettä, joka yrittää herättää valtaapitävät pysäyttämään kuudennen massasukupuuton etenemisen sekä minimoimaan ilmasto- ja ympäristökriisin aiheuttamien joukkokuolemien ja sosiaalisen romahduksen riskin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)