Yli puolet suomalaisista käyttää aamiaisen syömiseen yli kymmenen minuuttia

Noin kolmannes hotkaisee aamupalan alle kymmenessä minuutissa. Noin kolmannes hotkaisee aamupalan alle kymmenessä minuutissa. Kuva: Marttiina Sairanen

Kahvi ja hammasharja ovat suomalaisen parhaat kaverit aamuisin. Kahvi nousee suomalaisten suosikkiaamiaiseksi ja peräti 67 prosenttia aloittaa sillä säännöllisesti päivänsä. Toinen tärkeä rutiini on hammaspesu, jota ilman ei päivän askareisiin lähdetä.

R-kioskin teettämän kuluttajakyselyn mukaan Suomen suosituin asia aamupalalla on kuppi kuumaa kahvia. Sen rinnalle nousee leipä, jonka valitsee aamiaispöytään 55 prosenttia vastaajista. Kolmanneksi kiilaa puuro, joka maistuu tasaisesti kaikissa ikäryhmissä.

– Tulokset vahvistavat käsitystämme siitä, että olemme edelleen maailman johtava kahvinjuojakansa. Alle 22-vuotiaiden keskuudessa leipä ja jogurtti ohittavat suosiossa kahvin, mutta heti yli 23-vuotiaiden keskuudessa ei ole kahvikupin voittanutta, kertoo valikoimapäällikkö Emmi Forsström R-kioskilta.

Aamupalan syöntiin Suomessa myös satsataan, sillä valtaosa vastaajista, 55 prosenttia, käyttää siihen 10–30 minuuttia. Noin kolmannes hotkaisee aamupalan alle kymmenessä minuutissa. Kuusi prosenttia sivuuttaa aamiaisen kokonaan.

– Iloinen yllätys oli, että 94 prosenttia vastaajista syö aamupalan ainakin joskus. Vastaajien välillä ei synny aamiaisen syönnissä suuria eroja ikäryhmien tai sukupuolen mukaan, mutta Pohjois-Suomessa aamupala jätetään useammin väliin kuin muualla Suomessa.

Kyselyssä selvitettiin lisäksi, mistä aamurutiinista vastaaja olisi valmis luopumaan aamukahvin eteen.

– Aika monesta asiasta, Forsström arvioi.

– Yli 40 prosenttia vastaajista ilmoittaa, että kännykän tai lehden selailu voisi jäädä väliin. Sen sijaan vain 7,6 prosenttia vastaajista luopuisi hammaspesusta. Voisikin todeta, että meillä on hallussa aika terveelliset aamurutiinit.

Valtaosa eli 90 prosenttia nauttii aamiaisensa kotona, mutta pääkaupunkiseudulla ja Länsi-Suomessa aamupala napataan yhä useammin myös tien päälle tai työpaikalle.

– Peräti 60 prosenttia vastaajista kertoo, että voisi ostaa mukaan otettavan aamiaisen kerran kuussa ja osa useamminkin. Tämä näkyykin jo meillä kasvavana trendinä, jossa aamut ovat todella vilkkaita aikoja. Kioskilla päädytään usein hemmottelemaan itseään ja aamukahvin ohella mukaan tarttuu paikan päällä valmistettu leipä tai täytetty croissant smoothien kera, Forsström sanoo.

Tulokset perustuvat kahteen kyselytutkimukseen. Innolinkin kyselytutkimus tehtiin joulukuussa. Kyselyyn vastasi 747 henkilöä. Tammikuussa SynoIntin toteuttamaan Omnibus-kyselyyn vastasi 1 012 henkilöä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suomen ensimmäisen julkisen veistoksen syntytarina on sattumusten aarrearkku

Henrik Gabriel Porthanin patsas on Carl Eneas Sjöstrandin suunnittelema, 26. toukokuuta 1864 paljastettu patsas.

Jyrki Siukosen uutuusteos Ensimmäinen johdattaa kiehtovalle matkalle 1800-luvun puolivälin kuvanveistäjien maailmaan yhden patsashankkeen kautta. Yhtenä Suomen parhaista patsaista pidetty Carl Eneas Sjöstrandin istuva Porthan pystytettiin Turkuun vuonna 1864.

Eurojackpotin täysosuman arvo nousee 73 miljoonaan euroon

Eurojackpotista ei löytynyt kierroksen 23/2023 perjantaiarvonnasta yhtään täysosumaa. Ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 73 miljoonaa euroa.

Maailma tarvitsee huoramarsseja

Joskus tuntuu siltä, että nainen objektina on ikivanha ja kulunut klisee. Todellisuus kertoo toista, sillä on yhä olemassa ihmisiä joiden ajatukset ovat todellakin ikivanhoja ja äärimmäisen itsekkäitä. Kuulin vähän aikaa sitten parilta lukiota käyvältä nuorelta naiselta heidän kokemuksiaan siitä, kuinka paljon heitä huomattavasti iäkkäämmät miehet saattavat suoraan sanoen ahdistella heitä.

Maksuton hedelmävälipala oppilaiden suosiossa

Oppilaat jaksavat hyvin koulussa, kun tarjolla on mieluista hedelmävälipalaa. Asikkalassa on vuoden alusta alkaen tarjottu maksuton hedelmä- ja juuresvälipala kaikille ala- ja yläkoulun oppilaille. Välipala on ollut suosittu, sillä se lisää erityisesti iltapäivän jaksamista.

Happihypylle Turun hautausmaalle

Korttelinumerot helpottavat hautausmaalla suunnistamista. Ne ovat tulossa myös hautakartta-sovellukseen.

Turun hautausmaalle kannattaa lähteä kierrokselle nyt, kun luonto on kauneimmillaan. Hautakartta.fi -palvelussa on kaikkiaan yksitoista teemallista kierrosta, jotka toimivat myös mobiililaitteilla, kuten kännykällä.

Hae tuet OmaKelassa ja maksa terveydenhoitomaksu ajoissa

Voit hakea opintotukea ja yleistä asumistukea, kun aloitat uudet opinnot. Jos olet toiseen asteen opiskelija, voit hakea myös koulumatkatukea. Jos aloitat opinnot suomalaisessa korkeakoulussa, sinun täytyy maksaa korkeakouluopiskelijan terveydenhoitomaksu.

Ensiasunnon ostajien etsikkoaika

Hypon arvion mukaan asuntokaupan käänne kolkuttelee ovella. Kysyntä voi elpyä jo kesästä lähtien, mikä näkyy hinnoissa viiveellä.

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan lainakorkojen nousu, uusien asuntojen valmistuminen ja epävarmuuden hyydyttämä kysyntä ovat painaneet asuntojen hinnat niin jyrkkään laskuun, että vastaavaa on nähty viimeksi 30 vuotta sitten vuonna 1993.

Kulttuurihyvinvointifoorumi kokoaa kulttuurihyvinvointialan ammattilaiset ja kehittäjät Turkuun

Valtakunnallinen Kulttuurihyvinvointifoorumi kokoaa kulttuurihyvinvointialan ammattilaiset ja kehittäjät Turkuun 6. kesäkuuta. Miten taiteen ja kulttuurin pariin pääsisivät ne ihmiset, jotka siitä erityisesti hyötyisivät?

Väitös: Hyvä työmarkkina-asema edistää vanhemmaksi tuloa

Anneli Miettinen.

Hyvä työmarkkina-asema ja tulotason kohoaminen edistivät vanhemmaksi tuloa, osoittaa valtiotieteiden maisteri Anneli Miettinen väitöstutkimuksessaan. Sen sijaan työttömyys ja siihen liittyvät toimeentulon ongelmat vähensivät 30:tä ikävuotta lähenevien ja heitä vanhempien ensimmäisen lapsen saantia.

Kevät lämmin lumisista maisemista huolimatta

Luontoliiton Kevätseurantaan on ilmoitettu jopa 8 000 keväthavaintoa, mikä on yli tuhat havaintoa enemmän kuin edellisenä vuotena samaan aikaan. Kevät saapui samoihin aikoihin kuin viime vuonna

Matti ja Teppo Saaristo-festivaaleille Kaarinaan

Matti ja Teppo.

Matti ja Teppo esiintyvät kesän ainoalla Varsinais-Suomen festari keikallaan Saaristo Festivaalilla Kaarinassa lauantaina 10. kesäkuuta

Raskauden aikaiset suoliston mikrobiston muutokset ennakoivat esidiabeteksen puhkeamista raskauden jälkeen

Naisilla, joilla todettiin esidiabetes raskauden jälkeen, oli erilainen suoliston mikrobiston koostumus jo raskauden aikana kuin naisilla, joilla tätä ei todettu, selviää Turun yliopiston ja Turun yliopistollisen keskussairaalan yhteistyötutkimuksesta.

Pansion Teollisuuspalvelu Oy ja Askon Group yhdistyvät

Askon Groupin toimitusjohtaja Juha Jokinen ja työnjohtaja Ilkka Vähämäki. Kuva on vuodelta 2016.

Pansion Teollisuuspalvelu Oy ja Askon Group yhdistyvät yrityskaupalla. Pansion Teollisuuspalvelu Oy:n fuusio Kaarinassa Krossin alueella toimivan Askon Groupin eli virallisesti Kaarinan asennus- ja koneistuspalvelu Oy:n kanssa tuottaa yrityksen, jonka yhteenlaskettu liikevaihto yltää 3,5 miljoonaan euroon.

Poliisi valvoo tehostetusti rattijuopumuksia

Lounais-Suomen poliisi viettää tiistaina 6. kesäkuuta perinteiseen tapaan liikenneraittiuden teemapäivää ja valvoo tehostetusti rattijuopumuksia.

Kaahaus ja muu riskikäyttäytyminen herättävät pelkoa

Kun nopeus kasvaa, pienetkin virheet ohjauksessa voivat kostautua auton hallinnan menettämisenä.

Liikenteessä suomalaiset pelkäävät kaahaavia autoilijoita, ilmenee Liikenneturvan kyselystä. Pelkolistauksen kärkipäästä erottuu myös muu tahallinen riskinotto, kuten kännykän käyttö ja vaaralliset ohitukset. Lähes joka yhdeksäs vastaaja kokee, että asenteiden on muututtava liikenteessä turvallisuusmyönteisimmiksi.

Kansallinen Lääkekehityskeskus työ- ja elinkeinoministeriön omistajaohjaukseen

Hallitus päätti 1. kesäkuuta muuttaa työ- ja elinkeinoministeriöstä annettua valtioneuvoston asetusta ja lisätä Kansallinen Lääkekehityskeskus Oy osaksi työ- ja elinkeinoministeriön toimialaa aikaisemman sosiaali- ja terveysministeriön sijaan.

Tutkimus: Sisäilmaan liittyviä oireita raportoivien terveydentila ja toimintakyky vaihtelevat voimakkaasti

Suomalaisista noin joka viides raportoi kokevansa oireita, jotka liittyvät sisäilmaan. Heistä osa ei kokenut oireiden haittaavan toimintakykyä lainkaan, mutta pieni osa koki niiden aiheuttavan merkittävää haittaa toimintakyvylle.

Selvitys: Pienet seurat tärkeä osa liikunnan ja urheilun kansalaistoimintaa

Opetus- ja kulttuuriministeriön tilaaman selvityksen mukaan pienten liikunta- ja urheiluseurojen merkitys on suuri liikunnan kansalaistoiminnan elinvoimalle. Pienet seurat ovat yhteisöllisiä ja ketteriä toimimaan, mutta uusien jäsenten ja resurssien hankinta voi olla niille vaikeaa.

Urheilu

Naisten Superpesiksen uuden mestaruuspokaalin suunnittelija on turkulainen Heini Aho

Heini Aho.

Naisten Superpesikselle suunnitellaan uusi mestaruuspokaali, joka jaetaan ensimmäisen kerran kauden 2023 päätteeksi suomenmestaruusjoukkueelle. Naisten Superpesiksen pelaajat valitsivat kolmen ehdotuksen joukosta voittajaksi taiteilija Heini Ahon työn. Mestaruuspokaali julkistetaan syyskuussa.

Kaksinkertainen Suomen mestari Casimir Jürgens Turun Palloseuraan

Casimir Jürgens vaihtaa mustavalkoiseen nuttuun.

Puolustaja Casimir Jürgens siirtyy Turun Palloseuraan Tampereen Tapparasta kahden vuoden sopimuksella. Kaksinkertainen Suomen mestari vahvistaa TPS:n takalinjaa. Helsinkiläislähtöinen 28-vuotias puolustaja on voittanut urallaan myös Champions Hockey Leaguen mestaruuden.

FC TPS Turku Oy teki miljoonan liikevaihdolla yli puoli miljoonaa tappiota

Linus Rönnberg laukaisee ottelussa SalPaa vastaan. TPS käänsi pelin voitoksi. Talouspuolella tilikausi oli tappiollinen.

FC TPS Turku Oy:n tilikauden 2022 tulos oli 535 510 euroa tappiollinen. Yhtiön liikevaihto oli noin 1,05 miljoonaa euroa. Liikevaihto putosi edelliseen, Ykkösessä pelattuun kauteen 2021 nähden noin 43 000 euroa.

Tuto Volley etsii viimeistä palaa ilman kiirettä

Tuto Volley haluaa olla myös Jani Niskakankaan alaisuudessa vahva torjuntajoukkue.

Lentopallon Mestaruusliigan Tuto Volley on tehnyt kevään aikana kovasti töitä ensi kauden joukkueen kasaamisessa. Niinpä joukkue onkin ollut lähes valmiina jo toukokuun alusta lähtien.

Eetu Huuhtanen ja Jussi Niska Interistä Pikkuhuuhkajiin

Eetu Huuhtanen.

Alle 21-vuotiaiden maajoukkue (2002 ja myöhemmin syntyneet) pelaa kesäkuussa kaksi maaottelua. Syksyllä alkaviin EM-karsintoihin valmistautuva Pikkuhuuhkajat kohtaa Puolan (15.6.) ja Slovenian (20.6.) vieraissa.

Karppinen D-finaalin viides EM-soudussa

Olli-Pekka Karppisen urakka olympiasoudun EM-kilpailuissa Bledissä päättyi miesten yksikön D-finaalin viidenteen sijaan. Kilpailuiden ainoa suomalaissoutaja oli positiivisin mielin.

Täysosuma
Rakastaa, ei rakasta, rakastaa...
Rakastaa, ei rakasta, rakastaa...
Kevään kestävä kissa.
Kevään kestävä kissa.
- Kevät tuli jo, niin minäkin. Mutta miks jengi on yhä talvipalttoossa?
- Kevät tuli jo, niin minäkin. Mutta miks jengi on yhä talvipalttoossa?
Ei mikään viivelähtö.
Ei mikään viivelähtö.
Oli kovat alennusprosentit, kun kärryillekin tuli kiire.
Oli kovat alennusprosentit, kun kärryillekin tuli kiire.
Siitä prinssistä tulin kysymään...
Siitä prinssistä tulin kysymään...
Lepuuttaahan tälläkin.
Lepuuttaahan tälläkin.
Jaa ei? No mitäs mä näillä suksilla sitte teen?
Jaa ei? No mitäs mä näillä suksilla sitte teen?
On niin kuuma toukokuu, että meni sateenkaarikin soiroksi.
On niin kuuma toukokuu, että meni sateenkaarikin soiroksi.
Just nyt ei tarvitse palvella, kiitos.
Just nyt ei tarvitse palvella, kiitos.