Yli puolet suomalaisista käyttää aamiaisen syömiseen yli kymmenen minuuttia
Kahvi ja hammasharja ovat suomalaisen parhaat kaverit aamuisin. Kahvi nousee suomalaisten suosikkiaamiaiseksi ja peräti 67 prosenttia aloittaa sillä säännöllisesti päivänsä. Toinen tärkeä rutiini on hammaspesu, jota ilman ei päivän askareisiin lähdetä.
R-kioskin teettämän kuluttajakyselyn mukaan Suomen suosituin asia aamupalalla on kuppi kuumaa kahvia. Sen rinnalle nousee leipä, jonka valitsee aamiaispöytään 55 prosenttia vastaajista. Kolmanneksi kiilaa puuro, joka maistuu tasaisesti kaikissa ikäryhmissä.
– Tulokset vahvistavat käsitystämme siitä, että olemme edelleen maailman johtava kahvinjuojakansa. Alle 22-vuotiaiden keskuudessa leipä ja jogurtti ohittavat suosiossa kahvin, mutta heti yli 23-vuotiaiden keskuudessa ei ole kahvikupin voittanutta, kertoo valikoimapäällikkö Emmi Forsström R-kioskilta.
Aamupalan syöntiin Suomessa myös satsataan, sillä valtaosa vastaajista, 55 prosenttia, käyttää siihen 10–30 minuuttia. Noin kolmannes hotkaisee aamupalan alle kymmenessä minuutissa. Kuusi prosenttia sivuuttaa aamiaisen kokonaan.
– Iloinen yllätys oli, että 94 prosenttia vastaajista syö aamupalan ainakin joskus. Vastaajien välillä ei synny aamiaisen syönnissä suuria eroja ikäryhmien tai sukupuolen mukaan, mutta Pohjois-Suomessa aamupala jätetään useammin väliin kuin muualla Suomessa.
Kyselyssä selvitettiin lisäksi, mistä aamurutiinista vastaaja olisi valmis luopumaan aamukahvin eteen.
– Aika monesta asiasta, Forsström arvioi.
– Yli 40 prosenttia vastaajista ilmoittaa, että kännykän tai lehden selailu voisi jäädä väliin. Sen sijaan vain 7,6 prosenttia vastaajista luopuisi hammaspesusta. Voisikin todeta, että meillä on hallussa aika terveelliset aamurutiinit.
Valtaosa eli 90 prosenttia nauttii aamiaisensa kotona, mutta pääkaupunkiseudulla ja Länsi-Suomessa aamupala napataan yhä useammin myös tien päälle tai työpaikalle.
– Peräti 60 prosenttia vastaajista kertoo, että voisi ostaa mukaan otettavan aamiaisen kerran kuussa ja osa useamminkin. Tämä näkyykin jo meillä kasvavana trendinä, jossa aamut ovat todella vilkkaita aikoja. Kioskilla päädytään usein hemmottelemaan itseään ja aamukahvin ohella mukaan tarttuu paikan päällä valmistettu leipä tai täytetty croissant smoothien kera, Forsström sanoo.
Tulokset perustuvat kahteen kyselytutkimukseen. Innolinkin kyselytutkimus tehtiin joulukuussa. Kyselyyn vastasi 747 henkilöä. Tammikuussa SynoIntin toteuttamaan Omnibus-kyselyyn vastasi 1 012 henkilöä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)