Kupittaan puisto täyttyy yli 40 lajikokeilusta ja 2 000 lapsesta Unelmien Liikuntapäivänä
Valtakunnallista Unelmien Liikuntapäivää vietetään tiistaina 10. toukokuuta Kupittaan urheilupuistossa. Suomen Työväen Urheiluliitto järjestää yhdessä paikallisten seurojen ja yhteistyökumppaneiden kanssa aamupäivän koululaistapahtuman ja iltapäivän kokoperheen perhetapahtuman, jotka kokoavat yhteen 2 000 lasta ja nuorta kokemaan liikunnan iloa hyvässä seurassa.
Kupittaan puisto täyttyy aamupäivästä läheisten koulujen lapsista ja nuorista sekä yli 40 lajikokeilupisteestä. Luvassa on kaikkea mahdollista poniratsastuksesta capoeiraan ja kuplafutiksesta tanssiin. Koululaiset kiertävät Kupittaan lajipisteillä yhdessä opettajan kanssa ennalta sovitun kierron mukaisesti.
Iltaohjelma alkaa kello 17, jolloin kaikki lapset, nuoret ja perheet ovat tervetulleita maksuttomaan Koko perheen tapahtumaan Kupittaan puistoon. Iltaohjelmassa on mahdollisuus kokeilla kymmeniä erialaisia lajeja ja liikuntamuotoja vapaasti omassa tahdissa.
Kupittaan puiston Unelmien Liikuntapäivä on osa valtakunnallista Unelmien Liikuntapäivää, jota vietetään vuosittain 10. toukokuuta. Unelmien Liikuntapäivän tarkoituksena on kannustaa kokeilemaan eri liikuntamuotoja ja kokemaan liikunnan iloa.
Kupittaan tapahtumaa ovat mukana järjestämässä TUL:n kanssa kymmenet paikalliset seurat, Salibandyliitto, Ura Basket, Liiku, Turun kaupunki ja Turun AMK.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)