Mikael Pyyhtiä jatkaa TPS-paidassa
Turun Palloseura on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen hyökkääjä Mikael Pyyhtiän kanssa. Laitahyökkääjän roolissa viilettävä 20-vuotias Pyyhtiä kuuluu TPS:n omiin kasvatteihin ja seuran junioripolun läpikäyneisiin lahjakkuuksiin.
Läpimurtokauttaan Liigassa pelaava Pyyhtiä on tehnyt tällä kaudella 34 ottelussa tehopisteet 6+8. Pyyhtiän potentiaalista kertoo omaa kieltään myös kesällä 2020 tullut Columbuksen tekemä NHL-varaus.
HC TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama on tyytyväinen Pyyhtiän jatkoon TPS-paidassa tulevalla juhlakaudella.
– Pyyhtiän jatkosopimus antaa vahvan signaalin urheilullisen arkemme laadusta. Nuori ja lahjakas pelaaja kokee, että TPS on hänelle paras paikka kehittyä ja se lämmittää erittäin paljon mieltä, alleviivaa Urama.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)