Turun rakentamiselle ennätysmäärä lupia
Turun rakennusvalvonnassa on vireillä runsaasti lupia. Rakennusvalvonnan viimevuoden toimintaluvut kertovat, että jonoksi kertynyttä lupasumaa on saatu purettua ja Turun rakentaminen on elinvoimaista koronasta huolimatta.
Rakennus- ja lupalautakunnalle raportoitin kokouksessa 20.1. rakentamisen lupien vuoden 2021 toteutuma. Viime vuonna myönnettiin yhteensä 1 499 lupaa ja jonossa olevien hakemusten määrää on saatu laskettua. Vuoden aikana jonossa on ollut keskimäärin 900 lupaa. Vuoden lopussa jonoa oli saatu lyhennettyä noin sadalla.
– Viime vuoden poikkeuksellisen korkeat lukemat kertovat rakentamisen korkeasuhdanteesta ja tarpeesta saada Turkuun uutta asuntokantaa. Se on myös Turun rakennusvalvonnan määrätietoisen toiminnan kehittämisen tulosta. Kiitos viime vuoden hyvästä tuloksesta kuuluu koko työyhteisölle, joka on venynyt hyvään suoritukseen, vaikka olemme työskennelleet ajoittain paineenkin alla, kertoo rakennusvalvontapäällikkö Annika Alppi.
Viime vuonna myönnettyjen lupien kerrosaloissa, uudiskerrostalojen määrässä ja uusien asuntojen määrässä tehtiin kaikkien aikojen ennätykset.
Edelliseen vuoteen (2020) verrattuna nousu on merkittävää. Vuonna 2021 lupia myönnettiin 1 466, joka on reilun viidenneksen (22 %) enemmän kuin vuonna 2020. Kerrosalana laskettuna nousua edellisvuoteen oli jopa 50 prosenttia (271 000 -> 406 000 neliötä).
Lupia uusiin kerrostaloin myönnettiin peräti 53 ja niihin on tulossa asuntoja 3 033. Tämä on korkein määrä, mitä rakennusvalvonnassa on koskaan tilastoitu. Vuonna 2020 luku oli jo erittäin korkea, Kerrostaloja oli 49 ja asuntoja 2 788. Vuonna 2021 tämäkin ylitettiin. Kahden viimeisen vuoden aikana on myönnetty luvat yli sadalle kerrostalolle. Rakentamisen määrällä on merkittävä taloudellinen merkitys Turun seudulla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















