Itämaiseen filosofiaan pohjautuvaa ohjattua puistoliikuntaa voi harjoittaa ilmaiseksi
Johan Lindberg opettaa Turun ja Kaarinan puistoissa Wu Xing Dynamics -terveysliikuntamuotoa, jossa painotetaan toiminnallisuutta ja läsnäoloa. Kaikki harjoitukset ovat ilmaisia. Lindberg on opettanut aikidoa 30 vuoden ajan, ja opettaa tätä omaa, itämaisista liikuntamuodoista kehittelemää terveysliikuntaa vapaaehtoisena.
Wu Xing Dynamics -terveysliikunta sopii hyvin myös senioreille, koska se edistää kehon liikkuvuutta.
– Usein iäkkäämpiä ihmisiä kehotetaan panostamaan lihaskunnon vahvistamiseen, mutta erittäin tärkeää olisi harrastaa liikuntaa, jossa kehon liikkuvuus paranee. Tiedän sen, koska olen tehnyt hoitoalalla töitä aikaisemmin 40 vuotta vanhustenhoidon parissa. Joten on tärkeää, että kehoa huolletaan kokonaisvaltaisesti toimintakykyiseksi, Lindberg kertoo.
Lindbergin ohjaamassa liikuntamuodossa vuosituhansia vanha aasialainen elämänviisaus on vahvasti esillä.
– Wu Xing Dynamicsin käsite perustuu kiinalaiseen viiden elementin Wu Xing -teoriaan, jonka mukaan maailman monet asiat syntyivät qi-energian kulkiessa viiden vaiheen eli puun, tulen, maan, metallin ja veden kautta. Energia siis siirtyy paikasta ja olomuodosta toiseen, Lindberg selittää kiinalaisen filosofian ideaa.
Lindbergin mukaan tämä liikuntamuoto sopii ihmisille, jotka eivät halua suorittaa. Harjoitus on liikkuvuutta edistävä ja samalla se on meditatiivinen. Ohessa harjoitellaan myös osasta tunneista toiminnallista harjoittelua ja parannetaan lihaskuntoa.
Tunnin aikana tehdään muotoharjoituksia, jotka ovat yhdistelmä kiinalaiseen lääketieteeseen perustuvia meridiaanivenytyksiä ja toiminnallisia Qigong-liikkeitä.
– Näillä on harmonisoiva vaikutus kehoon ja mieleen. Liikkeitä voi tehdä joko ennaltaehkäisevästi tai hoitaa niiden avulla kehoa. Olen toiminut myös Shiatsu-hierojana. Käytän tässä samanlaisia liikkeitä, mutta niin, että ihminen itse tekee ne aktiivisina venytyksinä. Liikkeet edistävät myös kehotietoisuutta.
Tunnille osallistuneet Eija Nerman-Toivonen ja Leena Vierikko kertovat pitävänsä tunneista todella paljon.
– Tänne on niin mukava tulla ja jumppaamme aina ulkona. Jo talvella jumppasimme miinus 18 asteen säässä, koska koronan takia paikkaa ei ollut. Ja nyt olemme pitäneet siitä, että tätä toteutetaan aina raikkaassa ilmassa. Tänne voi tulla mukaan kuka tahansa vauvasta vaariin, naiset toivottavat.
Jos kiinalainen terveysliikunta kiinnostaa, niin sen paikka- ja aikatiedot löytyvät täältä: https://johanlindberg.webber.se/.
Marianne Rovio