Ilmastolukupiiri kannustaa keskustelemaan
Raision kaupunginkirjastossa alkaa tammikuussa ilmastolukupiiri, jossa pohditaan ilmastoon liittyviä kysymyksiä. Lukupiiri kokoontuu yhteensä viisi kertaa kerran kuukaudessa lauantaisin kirjaston Raisio-huoneessa. Huone on suljettu tila, jossa voidaan pitää riittävät turvavälit.
Ensimmäisen kerran lukupiiri kokoontuu lauantaina 23. tammikuuta klo 13-15. Tällöin keskustellaan Juha Kauppisen teoksesta Monimuotoisuus. Lukupiirissä ei ole ennakkoilmoittautumista, vaan kahdeksan ensimmäiseksi saapunutta pääsee mukaan. Lukupiirin vetäjänä toimii luonto- ja ympäristöneuvoja Nina Stenlund.
Osallistua voi myös internetin välityksellä. Ilmoittautumiset etälukupiiriin ja lisätiedot sähköpostilla nina.stenlund@m3kiinteisto.fi.
Ilmastolukupiiri on kirjastojen, Greenpeacen, Lukukeskuksen, Suomen kirjastoseuran, Marttojen ja Mannerheimin lastensuojeluliiton Uudenmaan piirin yhteinen projekti, jolla pyritään saamaan ihmisiä keskustelemaan ilmastosta.
Ilmastolukupiiri kokoontuu Raision kaupunginkirjaston (Eeronkuja 2) Raisio-huoneessa lauantaisin 23. tammikuuta, 20. helmikuuta, 20. maaliskuuta, 17. huhtikuuta ja 15. toukokuuta kello 13-15.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)