Mielipide: Pakollinen koulu-uinti yläkoulussa lopetettava
Mielestäni pakollinen koulu-uinti pitäisi lopettaa, koska se tuo muutenkin vaikeassa iässä oleville teineille lisää ahdistusta omaa kehoaan kohtaan. Liikunnanopettajat vetoavat usein koulun uintitunneilla siihen, että opetussuunnitelmassa on määrätty erikseen arvioitavaksi hengenpelastustaidot sekä perusuintitaidot.
Nuoret ja varsinkin tytöt saavat esimerkiksi sosiaalisesta mediasta valmiiksi paljon ulkonäköpaineita ja ahdistusta omaa kehoa kohtaan. Suurin osa yläkouluikäisistä osaa uida sen verran, että pystyisi pelastautumaan hätätilanteessa.
Jatkossa opettajat voisivat kysyä nuorilta, kokevatko he itse tarpeelliseksi harjoittaa uimataitojaan koulun liikuntatunneilla. Ja jos nuori ei koe sitä tarpeelliseksi, häntä ei voisi pakottaa siihen. Nuorille jotka eivät koe tarpeelliseksi uida, voitaisiin kehittää liikuntaa muussa muodossa: esimerkiksi juoksulenkki.
Mielestäni nykyinen systeemi on huono, ja se tuo lisää ulkonäköpaineita jo valmiiksi ulkonäkökeskeiseen maailmaan. Asiasta päättävät eivät välttämättä ymmärrä, kuinka suuri kynnys joillekin on mennä uimaan koulun pakottamana.
Aino Roppola, Vaisaaren koulu, 8 I -luokka