Ilkan valinta: Isolla soundilla
Queenin, eli käytännössä Brian Mayn ja Roger Taylorin, aktivoituminen on ollut viime vuosien positiivisia ilmiöitä stadionrokin ystäville. Se käy selväksi myös Live Around the World -livelevyä kuunnellessa.
Levylle on koottu 20 viime vuosina Adam Lambertin kanssa esitettyä biisiä. Biisejä on napattu muun muassa Lontoossa, Australiassa, Japanissa ja Yhdysvalloissa soitetuilta keikoilta. Vanhimmat taltioinnit ovat vuodelta 2014 ja tuoreimmat tältä vuodelta.
Livelevy todistaa sen minkä Suomessakin pystyi muutama vuosi sitten toteamaan omin silmin. Lambert ei ole uusi Freddie Mercury, mutta ei hänen ole tarkoituskaan olla. Lambert pystyy ottamaan ikoniset Queen-biisit omiin nimiinsä, tehden samalla kunniaa kaikkien aikojen rocklaulajalle.
Live Around the World herättää Queenin hitit eloon. Levy myös seurailee löyhästi Queen-keikkojen dramaturgiaa, mutta kovin yhtenäisen keikan fiilistä levystä ei saa, sillä valtaosa välispiikeistä on editoitu pois. Onneksi sentään neljän vuoden takaisen Isle of Wight -keikan alkuspiikki Who Wants to Live Foreverin aluksi on jätetty.
Kenelle: Queen-faneille, jotka hyväksyvät sen, että Queen-biisejä laulavat muutkin kuin Freddie.
Arvio: Onnistuu taltioimaan nyky-Queenin keikkaenergian.
Ilkka Lappi