Danske Bank aloittaa yt-neuvottelut, vaarassa yli sata työtehtävää
Danske Bank suunnittelee toimintojensa uudelleenorganisointia ja rakenteidensa yksinkertaistamista Suomessa. Suunnitelmat sisältävät johtamismallien uudistamista, organisaatiorakenteiden yksinkertaistamista, esimiestehtävien vähentämistä sekä yksiköiden yhdistämistä nykyistä vahvemmiksi yksiköiksi.
Uudelleenjärjestelyjen taustalla ovat muutokset toimintaympäristössä ja asiakaskäyttäytymisessä. Muutosten tavoitteena on varmistaa pankin kilpailukyky myös tulevaisuudessa.
Danske Bankin Suomen sivuliikkeessä käynnistetään osaa toiminnoista koskevat yhteistoimintaneuvottelut 14. tammikuuta, koska muutoksella voi olla vaikutuksia tehtäväkuviin ja tehtävien määrään joissakin yksiköissä. Neuvottelut kestävät vähintään kuusi viikkoa.
Pankin Suomen toiminnoista saattaa vähentyä enintään 33 esimiestehtävää ja enintään 75 toimihenkilö- ja asiantuntijatehtävää. Samaan aikaan pankissa on avoinna noin 40 uutta työtehtävää, ja uusia tehtäviä voi avautua lisää myös yt-neuvotteluprosessin aikana. Asiakkaille neuvontaa tarjoavien asiantuntijoiden kokonaismäärä säilyy lähes ennallaan.
Danske Bankilla on Suomessa noin 2 000 työntekijää.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















