Ville Niittynen Turun lääninrovastiksi
Turun tuomiokapituli valitsi 18. huhtikuuta Turun tuomiorovastikunnan uudeksi lääninrovastiksi Kaarinan kirkkoherran Ville Niittysen.
Niittynen, 46, on koulutukseltaan teologian ja valtiotieteen maisteri sekä poliittisen historian tohtorikoulutettava. Tekeillä oleva väitöskirja käsittelee J.L.Runebergin suhdetta pietismiin.
Kaarinan seurakunnassa hän on toiminut kirkkoherrana vuodesta 2015 lähtien ja työskennellyt sitä ennen pappina Turun Mikaelinseurakunnassa ja Raumalla. Hänet on vihitty papiksi vuonna 2005.
Lääninrovastin toimikausi on neljä vuotta ja hän avustaa arkkipiispaa ja tuomiokapitulia hallinnollisissa tehtävissä järjestämällä esimerkiksi kirkollisia vaaleja, hoitamalla erilaisia tarkastustehtäviä sekä tukemalla rovastikuntaan kuuluvien seurakuntien välistä yhteistyötä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)