Nostalginen Turku: Huippufutarista tuli huippufuturisti
TPS:n jalkapallojoukkueen 21-vuotias keskikenttäpelaaja Mika Aaltonen tempaisi itsensä kertaheitolla koko suomalaisen urheiluväen tietoisuuteen keskiviikkona 21. lokakuuta 1987. TPS pelasi Milanon San Sirolla UEFA-cupin toisen karsintakierroksen ensimmäistä osaottelua suurta ja mahtavaa Internazionalea vastaan.
Ottelun 11. minuutilla tapahtui jotain täysin odottamatonta. Tommi Paavola kieputteli pallon kanssa ja siirsi sen oikealle Aaltoselle. Tämä ei jäänyt ihmettelemään, vaan latasi hurjan pommin, joka painui 30 metristä maalin oikeaan yläkulmaan ohi Italian maajoukkueveskari Walter Zengan.
TPS puolusti sen jälkeen raivokkaasti ja piti kuin pitikin johtonsa loppuun asti. Tuhkimotarina ei saanut aivan täydellistä loppua, kun Inter kävi voittamassa toisen osaottelun Kupittaalla 15 000 katsojan edessä 0-2. TPS:n voitto voidaan rankata kuitenkin huoletta edelleen suomalaisen seurajalkapallon suurimmaksi yksittäiseksi voitosta.
Sen jälkeen vietiin Aaltosta kohti Milanoa. Hän ehti pelata sinimustien riveissä kuitenkin vain yhden harjoitusottelun Neuvostoliittoa vastaan. Sen jälkeen hänet vuokrattiin Sveitsiin ja myöhemmin Italian Bolognaan. Aaltonen ei saanut Inter-sopimuksestaan huolimatta koskaan kunnollista mahdollisuutta Italiassa.
Seuraavaksi Aaltonen pakkasi laukkunsa ja painui Saksaan Hertha Berlinin paitaan. Ajoitus oli loistava, sillä nuori turkulainen pääsi todistamaan aitiopaikalta muun muassa muurin murtumista lokakuussa 1989. Vuonna 1990 hän palasi Turkuun ja tuttuun TPS-paitaan. Suomen A-maajoukkueessakin 12 peliä pelannut Aaltonen pisti nappikset naulaan vuonna 1994, mutta viimeisenä pelivuotena tulivat vielä Israelinkin ammattilaiskentät tutuiksi.
Vaikka Aaltosella oli pelaajaura edessään, oli hän päässyt opiskelijaksi Turun kauppakorkeakouluun. Aaltonen opiskeli myös ulkomailla pelatessaan ja valmistui kauppatieteiden maisteriksi 1990-luvun puolivälissä. Hän myös väitteli tohtoriksi ja toimi sittemmin tutkimusjohtajana kauppakorkeakoulun yritystoiminnan tutkimus- ja koulutuskeskuksessa sekä yliopiston Tulevaisuuden tutkimuskeskuksessa.
49-vuotias Aaltonen on tätä nykyä Helsingissä asuva arvostettu tulevaisuudentutkija, Royal Society of Artsin Itämeren alueen toiminnanjohtaja sekä Aalto-yliopiston tutkimusjohtaja ja dosentti. Tällä huippufuturistilla on ollut myös sitä pelaajauran jälkeistä elämää.












