Meidän mailla: Laatoilla merkityt
Turun kansallisen kaupunkipuiston perustamispäivänä 5. kesäkuuta 2013 paljastettiin perustamiskivi Aurajoen länsirannalla, Förin läheisyydessä. Laatassa on Turun kansallisen kaupunkipuiston perustamistiedot. Tänä vuonna kansallisen kaupunkipuiston ensimmäisen syntymäpäivän kunniaksi asennettiin kymmenen kuparilaatalla merkittyä kiveä lisää kertomaan kaupunkipuiston merkittävistä kohteista. Martinkirkolla kiven ja laatan voi nähdä Huovinkadun ja Temppelikadun risteyksen puistikon eteläkulmassa.
Martinkirkon lisäksi laatta on Pyhän Katariinan kirkolla pääportin vieressä. Maarian kirkolla laatta on Sorolaisenkadun puoleisen portin vieressä. Vanhalla Suurtorilla laatan voi bongata puu-Pinellan edustalla, Aurajoen puolella. Samppalinnanpuiston laatta sijaitsee Petreliuksen muistomerkin ja näköalatasanteen lähellä, polun vastakkaisella puolella. Urheilupuiston laatta taas on tenniskentän ja Olympiasaunan välissä.
Puolalanpuistossa laatta on Taidemuseon vieressä, Aurakadulta katsoen vasemmalla puolella. Mannerheiminpuistossa laatta on sijoitettu Puutarhakadun ja Puistokadun risteyksen rinteeseen. Turun linnan puistosta laatta löytyy Linnankadun jatkeelta.
Juttusarjassa esitellään yksityiskohtia Turun kansalliseen kaupunkipuistoon kuuluvilta alueilta. Juttusarja toteutetaan yhteistyössä Turun kaupungin kanssa.